NEMAČKA IMA MUNICIJE ZA SAMO DVA DANA: Ključna sirovina je u rukama Kine, ali jedna evropska zemlja može sve preokrenuti?!

Марко Колашинац
Marko Kolašinac

07. 12. 2024. u 09:48

U SLUČAJU vojne pretnje, Nemačka ima dovoljno municije za samo dva dana. Američke zalihe se zbog rata u Ukrajini troše nezadrživom brzinom, pa je vojska pokrenula veliki napor za povećanje proizvodnje i otvaranje novog proizvodnog pogona u Meskiteu, u Teksasu. Nadaju se da će proizvodnju povećati sa 40 hiljada na 100 hiljada granata mesečno.

НЕМАЧКА ИМА МУНИЦИЈЕ ЗА САМО ДВА ДАНА: Кључна сировина је у рукама Кине, али једна европска земља може све преокренути?!

Foto: Profimedia

Evropska unija je u martu dodelila 500 miliona evra kako bi povećala proizvodni kapacitet na 2 miliona granata godišnje do kraja 2025. godine. Međutim, situacija se u međuvremenu zakomplikovala jer nema dovoljno neophodnog materijala.

Ključan metal antimon koji je pod kontrolom Kine

Za proizvodnju municije ključan je metal antimon, koji je uglavnom pod kontrolom Kine.

Antimon se najviše koristi u legurama, uglavnom sa kalajem i olovom, jer znatno povećava tvrdoću koja je neophodna za granate i metke.

Ovog leta Kina je odlučila da ograniči izvoz ovog dragocenog materijala, što je prouzrokovalo porast cena od čak 200 odsto u samo nekoliko meseci. Zapadne kompanije sada ubrzano rade na pronalaženju novih izvora antimona kako bi izbegle zavisnost od uvoza iz Kine.

Jedna od njih je kanadska istraživačka kompanija Military Metals, koja je rano prepoznala trend i počela da traži druga, bliža nalazišta. U Severnoj Americi su ih pronašli u Nevadi i Novoj Škotskoj, dok je u Evropi kompanija kupila nalazište antimona u Slovačkoj.

Ovaj metal je tamo prvi put otkriven 1950-ih i do danas je postao najveće nalazište antimona u Evropskoj uniji, što bi, prema Oil Price-u, Slovačkoj moglo dati priliku da postane metalurški centar odbrambene industrije Zapada.

Vrednost antimona u porastu

Iako se Military Metals trenutno procenjuje na samo 25 miliona dolara, njihova zaliha od 60.998 tona antimona vredi više od dve milijarde dolara. Vrednost konkurentske kompanije Perpetua Resources, koja ima nešto veće zalihe antimona od 90.000 tona, procenjuje se na 700 miliona dolara. U poslednjih šest meseci, akcije kompanije su porasle sa tri na 14 dolara po akciji.

Zbog toga analitičari veruju da trenutne procene potcenjuju vrednost kompanije Military Metals i da će ona rasti u budućnosti. Ovo je dodatno potvrđeno 24. oktobra, kada je kompanija potpisala pismo o namerama za dalju konsolidaciju teritorije istorijskog rudnika antimona i zlata West Gore u Kanadi, koji je početkom 20. veka bio jedno od najvećih kanadskih nalazišta ovih vrednih metala.

Kina steže obruč, ali Zapad nalazi alternative

Ukratko, kada je Kina počela da ograničava izvoz važnih materijala kao što su grafit, retki elementi poput germanijuma i galijuma, i na kraju antimon, Military Metals Corp. je uložio u njihovu proizvodnju, čime su ovi metali postali njihova primarna delatnost. Brojke pokazuju da je to bio pametan potez — od početka godine, cena antimona je porasla sa 12.000 na 38.000 dolara po toni.

Nisu samo kompanije povezane sa antimonom važni saveznici. SQM je čileanska hemijska kompanija i vodeći svetski proizvođač litijuma, ključnog elementa u baterijama koje se koriste u širokom spektru aplikacija, uključujući električna vozila, potrošačku elektroniku i sve više vojnu tehnologiju.

Zbog toga je stabilno snabdevanje litijumom od ključnog značaja za države poput Sjedinjenih Američkih Država, koje se u velikoj meri oslanjaju na naprednu tehnologiju za svoje odbrambene potrebe. SQM je još traženiji zbog svojih održivih praksi ekstrakcije litijuma.

Uranijum, zlato i bakar za odbrambenu industriju

Centrus Energy Corp. je važan igrač u proizvodnji nuklearnog goriva, specijalizovan za proizvodnju nisko obogaćenog uranijuma, koji je osnovno gorivo za nuklearne reaktore koji pokreću nosače aviona i podmornice američke mornarice. Barrick Gold Corporation je najpoznatija po svojoj dominaciji u proizvodnji zlata, ali je takođe značajan igrač u industriji bakra, koji se koristi u električnim instalacijama za vojna vozila, proizvodnji municije i naprednoj elektronici za komunikaciju, navođenje i senzorske sisteme.

Arch Resources je veliki proizvođač metalurškog uglja, ključnog za proizvodnju čelika, dok je Alcoa Corporation globalni lider u proizvodnji boksita, glinice i aluminijuma. Kompanija učestvuje u svim glavnim aspektima procesa proizvodnje aluminijuma, koji se najčešće koristi za izradu aviona, navodi Oil Price.

(Jutarnji list)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA IGRA JOKIĆA: Nikola uništio velikog rivala, svi u čudu zbog ovog poteza (VIDEO)