VIKING OBARA F-35 I F-22: Najnoviji ruski PVO sistem sposoban da se suprotstavi stelt letelicama i projektilima (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

09. 12. 2024. u 21:33

RUSKI protivvazdušni raketni sistem Buk-M3 Viking je sposoban da se suprotstavi i odvrati od širokog spektra savremenih pretnji. Ovo je u nedavnom saopštenju ruska kompanija Rosoboroneksport.

ВИКИНГ ОБАРА Ф-35 И Ф-22: Најновији руски ПВО систем способан да се супротстави стелт летелицама и пројектилима (ВИДЕО)

Foto: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije

Prema rečima ruskih proizvođača, reč je o odvraćanju ne samo savremenih artiljerijskih granata i visoko preciznih projektila, već i stelt aviona američkog ratnog vazduhoplovstva F-22 Reptor i F-35 Lajting 2.

Buk-M3 Viking predstavlja najnoviju evoluciju ruske dugogodišnje porodice raketnih sistema zemlja-vazduh Buk i signalizira značajan napredak u sposobnostima u poređenju sa svojim prethodnicima.

Razvijena od strane Almaz-Anteja, ova napredna platforma je dizajnirana da neutrališe širok spektar savremenih vazdušnih pretnji, uključujući stelt avione, krstareće rakete, dronove, pa čak i taktičke balističke rakete. Kombinuje najsavremenije radarske, raketne i komandne tehnologije kako bi formirao prilagodljivu i veoma smrtonosnu mrežu protivvazdušne odbrane.

U srcu sistema Buk-M3 leži njegov napredni lanser 9A317M, opremljen sa šest projektila 9M317M spremnih za lansiranje. Ove rakete imaju aktivno radarsko navođenje i poboljšane sisteme za navođenje, nudeći povećanu preciznost i mogućnost istovremenog gađanja više ciljeva.

Svaki 9A317M može da gađa do šest ciljeva nezavisno, što je značajno poboljšanje u odnosu na ranije modele Buka. Sistem se takođe može pohvaliti maksimalnim dometom delovanja do 45 kilometara za krstareće rakete i preko 70 kilometara za tradicionalne avione, sa visinom angažovanja koja dostiže 35 kilometara. Ove karakteristike mu omogućavaju da pokrije ogromno područje i prilagodi se veoma dinamičnoj prirodi savremenog vazdušnog ratovanja.

Radarski paket Buk-M3 je još jedna ključna razlika. Sistem poseduje multifunkcionalni radar koji je u stanju da istovremeno detektuje i prati preko 100 vazdušnih ciljeva. Ovo uključuje pretnje sa niskim RCS-om (radarskim odrazom Radar Cross Section) kao što su stelt lovci, koji predstavljaju značajne izazove za tradicionalne radarske sisteme.
Izveštaji sugerišu da Buk-M3 Viking integriše ažurirani radar sa faznom rešetkom, verovatno zasnovan na unapređenjima izvedenim iz ruskih programa S-400 i S-500, poboljšavajući njegovu sposobnost da detektuje i prati nisko uočljive ciljeve kao što su F-35 Lajting 2 i F-22 Reptor.

Ova sposobnost je dopunjena naprednim sistemima za eliminisanje elektronskih protivmera [electronic counter-countermeasure - ECCM], omogućavajući mu da efikasno radi u okruženjima zasićenim merama elektronskog ratovanja.

Mobilnost Buk-M3 je kritična prednost u savremenim sukobima. Sistem je montiran na šasiju sa gusenicama, osiguravajući da može da radi na širokom spektru terena, van puteva uključujući i neravne terene. Ova mobilnost mu omogućava da se brzo repozicionira, pružajući fleksibilnu pokrivenost i otežavajući ciljanje protivnicima.
Štaviše, njegova modularna arhitektura podržava integraciju sa drugim sistemima protivvazdušne odbrane, kao što su S-300 i S-400, omogućavajući slojevitu mrežu protivvazdušne odbrane koja poboljšava ukupnu efikasnost.

Značajne nadogradnje su takođe napravljene u sposobnostima komande i kontrole sistema [C2]. Buk-M3 koristi automatizovani komandni centar koji obrađuje podatke sa više senzora i dodeljuje mete pojedinačnim lanserima na osnovu prioriteta pretnji.

Ovaj nivo automatizacije smanjuje vreme reakcije i povećava efikasnost presretanja. Komandni centar je takođe sposoban da se poveže sa širim ruskim Integrisanim sistemom protivvazdušne odbrane (IADS), deli podatke o ciljevima preko platformi i stvori jedinstvenu sliku bojnog prostora.

Jedna od najpopularnijih mogućnosti Buk-M3 Vikinga je njegova navodna sposobnost da se suprotstavi stelt avionima. Dok se zapadni stelt dizajni, poput onih koji se koriste u F-35 i F-22, oslanjaju na kombinaciju niskog radarskog poprečnog preseka i elektronskog ratovanja da bi izbegli otkrivanje, veruje se da Buk-M3 ima višepojasni radar i umreženi sistem za praćenje da ublaži ove prednosti.

Koristeći podatke iz više izvora, uključujući zemaljske radare, vazdušne sisteme za rano upozoravanje, pa čak i sredstva iz svemira, Buk-M3 Viking stvara sveobuhvatniju mrežu za otkrivanje, što otežava neotkrivenim platformama da prodru u branjeni vazdušni prostor.

Sistem je takođe dizajniran imajući na umu borbu protiv bespilotnih letelica, što odražava rastuću zabrinutost modernih vojski u vezi sa proliferacijom bespilotnih sistema. Buk-M3 je opremljen za napadanje malih, niskoletećih dronova sa niskim RCS profila, što svedoči o njegovoj svestranosti u borbi protiv širokog spektra vazdušnih pretnji.

Konačno, preživljavanje je kamen temeljac dizajna Buk-M3 Viking. Svaki lanser i radarska jedinica opremljeni su sopstvenim napajanjem i mogu da rade nezavisno ako su isključeni iz šireg sistema.

Ova decentralizacija čini sistem otpornijim na pokušaje suzbijanja, kao što su raketni udari protiv radijacije ili sajber napadi. Pored toga, upotreba tehnika kamuflaže i mamaca poboljšava sposobnost sistema da preživi u spornim okruženjima.

Ukratko, Buk-M3 Viking kombinuje naprednu raketnu tehnologiju, najsavremenije radarske mogućnosti, robusnu mobilnost i integrisane komandne sisteme kako bi isporučio zastrašujuću platformu protivvazdušne odbrane.

Njegova sposobnost da se suprotstavi stelt avionima, deluje u elektronskim spornim okruženjima i angažuje različite vrste pretnji naglašava njegov značaj u savremenoj ruskoj strategiji protivvazdušne odbrane.

Buk-M3 Viking ne samo da predstavlja evoluciju porodice Buk, već i odražava šire trendove u protivvazdušnoj odbrani, gde su prilagodljivost, umrežavanje i višenamenske sposobnosti sve važnije.

(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)

BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NIJE ZA STARO GVOŽĐE: Monfils osvojio turnir u Oklandu i postao najstariji šampion ATP tura (FOTO)