BLEDA SLIKA FRANCUSKOG VOJNOG UTICAJA U AFRICI: Najavljeno povlačenje bivše kolonijalne sile sa Obale Slonovače

Daliborka Lazarević

02. 01. 2025. u 11:47

SAOPŠTENjE predsednika Slonovače Alasan Uatare je još jedan znak bledećeg vojnog uticaja Francuske u zapadnoj Africi bivše kolonijalne sile.

БЛЕДА СЛИКА ФРАНЦУСКОГ ВОЈНОГ УТИЦАЈА У АФРИЦИ: Најављено повлачење бивше колонијалне силе са Обале Слоноваче

Foto: Shutterstock

Obala Slonovače objavila je da će se francuske trupe povući iz zemlje, što je čini najnovijom afričkom nacijom koja je smanjila vojne veze sa svojom bivšom kolonijalnom silom.

U obraćanju na kraju godine, predsednik Slonovače Alasan Uatara rekao je da će povlačenje početi ovog meseca i da odražava modernizaciju nacionalne vojske.

- U tom kontekstu, odlučili smo se za koordinisano i organizovano povlačenje francuskih snaga - rekao je Uatara i dodao da će vojni pešadijski bataljon Port Bue koji vodi francuska vojska biti predat trupama Slonovače.

Francuske snage imaju višedecenijsko vojno prisustvo u Obali Slonovače, sa oko 600 pripadnika u zemlji kada je to saopšteno u utorak.

Odluka Obale Slonovače usledila je nakon odluke drugih lidera širom Zapadne Afrike, odakle se od francuske vojske traži da napusti.

Analitičari su opisali ovaj trend kao deo šire strukturne transformacije u angažmanu regiona sa Parizom.

Te nacije uključuju Mali, Burkina Faso, Niger, Senegal i Čad koji su pogođeni državnim udarom, koji se smatra najstabilnijim i najlojalnijim partnerom Francuske u Africi.

Smanjenje vojnih veza dolazi kada Francuska ulaže napore da oživi svoj opadajući politički i vojni uticaj na kontinentu osmišljavanjem nove strategije koja bi naglo smanjila njeno stalno prisustvo trupa u Africi.

Francuska je sada izbačena iz više od 70 odsto afričkih zemalja u kojima je imala trupe od okončanja kolonijalne vladavine 1960-ih.

Francuske trupe će sada ostati samo u Džibutiju, sa 1.500 vojnika, i Gabonu sa 350 vojnika.

Nakon proterivanja francuskih trupa, vojskovođe Nigera, Malija i Burkine Faso su se približile Rusiji.

Kremlj ima plaćenike raspoređene širom Sahela koji su optuženi za široko rasprostranjeno kršenje ljudskih prava nad civilima.

Bezbednosna situacija se pogoršala u tim zemljama, sa sve većim brojem ekstremističkih napada i smrtnih slučajeva civila od strane oružanih grupa i vladinih snaga.

(Juronjus)

BONUS VIDEO:

Ovako je "nežna" policija u Francuskoj: Ne dao Bog nekome da provaljuje u institucije


 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UMETNOST ZA ŽIVOT – HUMANITARNI MATINE UMETNIKA, NELETA I FONDACIJE MOZZART U GALERIJI „SANJAJ“