POGLEDAJTE - KIMOVA MOĆNA ARTILJERIJA DEJSTVUJE U KURSKOJ OBLASTI: Rusi već koriste severnokorejske haubice kalibra 170 mm (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

08. 01. 2025. u 21:33

NA mreži se pojavio novi video koji prikazuje nešto što izgleda kao severnokorejska samohodna haubica M1989 Koksan 170 mm u akciji.

ПОГЛЕДАЈТЕ - КИМОВА МОЋНА АРТИЉЕРИЈА ДЕЈСТВУЈЕ У КУРСКОЈ ОБЛАСТИ: Руси већ користе севернокорејске хаубице калибра 170 мм (ВИДЕО)

Foto Tanjug/AP

Snimak, navodno snimljen na frontu u Ukrajini, mogao bi da pruži prvi čvrst dokaz da su ovi artiljerijski sistemi raspoređeni u sukobu koji je u toku. Ako se potvrdi, ovo bi označilo značajnu eskalaciju u nivou strane vojne podrške koja ulazi u rat.

Sredinom decembra 2024, video koji je kružio Iks nalog @JayinKyiv skrenuo je pažnju na rastuće strano učešće u ratu u Ukrajini. Na snimku je snimljen voz napunjen artiljerijom, sa tvrdnjama da se radi o severnokorejskom oružju koje se transportuje radi pružanja podrške ruskim snagama na terenu. Ovo dolazi kao deo sve složenije mreže međunarodnih zaliha oružja koja hrani sukob.

-Kilometri severnokorejskih artiljerijskih jedinica idu ka Ukrajini. Zamislite da su saveznici Ukrajine bili toliko posvećeni obezbeđivanju pobede Ukrajine kao što su saveznici Rusije rušenju zapadnog sveta, navodi se u tvitu uz snimak.

Ova izjava naglašava ozbiljnost situacije, jer obe strane u ratu nastavljaju da traže spoljnu podršku u borbi koja postaje sve više globalizovana.

Severnokorejska samohodna haubica M1989 Koksan 170 mm, jedna od najznačajnijih artiljerija u vojnom arsenalu zemlje, ostaje zastrašujući, ali pomalo zagonetan sistem oružja.

Razvijen tokom kasnih 1980-ih od strane Severne Koreje, Koksan je proizvod nastojanja zemlje da poboljša svoje artiljerijske sposobnosti dugog dometa, stvarajući platformu koja može da projektuje značajnu vatrenu moć na velikim udaljenostima.

Foto: Jutjub/arronlee33

Iako se često povezuje sa Severnokorejskom narodnom vojskom, dizajn i sposobnosti Koksana izazvali su značajno interesovanje širom sveta, posebno imajući u vidu njegov potencijal za upotrebu u regionalnim sukobima.

M1989 Koksan ima top kalibra 170 mm, što ga svrstava među veće samohodne artiljerijske oruđa na svetu. Haubica je postavljena na šasiju guseničara, nudeći kombinaciju mobilnosti i stabilnosti neophodnu za tako tešku artiljeriju.

Šasija je zasnovana na sovjetskim dizajnima, verovatno inspirisanim platformama tenkova T-55 ili T-62, ali sa značajnim modifikacijama da bi se prilagodile ogromnim silama trzanja koje stvara top od 170 mm.

Samohodna priroda M1989 daje mu prednost u odnosu na vučene artiljerijske sisteme, omogućavajući mu da se brzo premesti na bojnom polju bez potrebe za dodatnim vučnim vozilima, povećavajući njegovu sposobnost preživljavanja i prilagodljivost u dinamičkim borbenim scenarijima.

M1989 Koksan može da ispaljuje raznovrsnu municiju, što mu daje svestranost i u ofanzivnim i u odbrambenim operacijama. Najčešće se koriste standardne visokoeksplozivne granate, namenjene za bombardovanje neprijateljskih položaja, utvrđenja i pešadije.

Međutim, Koksan takođe može da koristi raznu municiju, uključujući precizno navođene granate koje povećavaju preciznost i minimiziraju kolateralnu štetu. Ovo je ključno za moderno ratovanje, gde je sve više prioritet sposobnost da se pogode određeni ciljevi uz izbegavanje civilnih žrtava. Pored toga, haubica može da ispaljuje projektile povećanog dometa, značajno povećavajući njen efektivni domet.

Izveštava se da je maksimalni domet za Koksan oko 60 kilometara (37 milja) sa specijalizovanim granatama, iako je njegov standardni domet obično oko 40 kilometara (25 milja) sa konvencionalnom municijom. Ovaj domet mu omogućava da pogađa mete duboko iza neprijateljskih linija, što je sposobnost koja je veoma cenjena u modernom artiljerijskom ratu.

Što se tiče municije, Koksan koristi standardne artiljerijske granate kalibra 170 mm, koje su relativno retke u svetu, što znači da snabdevanje može biti logistički izazov. Severna Koreja, međutim, ima značajne zalihe takve municije, a sposobnost proizvodnje ovih granata je ključna komponenta strateške vrednosti Koksana.

Granate dolaze u različitim tipovima, uključujući visokoeksplozivne, fragmentacione i dimne. Severna Koreja je takođe navodno razvila raketne projektile (RAP) za Koksan, proširujući njegov domet i poboljšavajući njegovu efikasnost na bojnom polju.

Operativno, Koksan je dizajniran za brzo raspoređivanje i mobilnost na bojnom polju. Sa maksimalnom brzinom od oko 60 kilometara na sat (37 mph) i dometom od otprilike 500 kilometara (310 milja) sa jednim rezervoarom goriva, može brzo da premesti da puca na niz ciljeva pre nego što se povuče na novu poziciju na izbegavajte vatru protiv baterija.
Njegov samohodni dizajn je ključan u tom pogledu, jer može brzo da napusti poziciju nakon pucanja, izbegavajući odmazdu od neprijateljske artiljerije ili vazdušnih udara.

Uloga Koksana u borbi, posebno u kontekstu vojne strategije Severne Koreje, je jasna: služi kao multiplikator snage za artiljerijsko bombardovanje i u ofanzivnim i u odbrambenim operacijama.

To je deo veće strategije asimetričnog ratovanja, gde se Severna Koreja oslanja na artiljeriju i raketne sisteme kako bi kompenzovala svoje relativno manje i manje napredne vazdušne snage i mornaricu u poređenju sa svojim regionalnim protivnicima, kao što su Južna Koreja i Sjedinjene Države.

U tom kontekstu, Koksan predstavlja ključnu komponentu strategije odvraćanja Severne Koreje, sposoban da izvrši razorne udare na vojna postrojenja, gradove i komandne centre u Južnoj Koreji, Japanu, ili čak i dalje ciljeve.

Što se tiče raspoređivanja, Koksan je prvenstveno angažovan u artiljerijskom korpusu kopnene vojske Severne Koreje, ali je takođe viđen u rukama savezničkih snaga, posebno u kontekstu tekućeg sukoba u Ukrajini, gde izveštaji sugerišu da su ovi sistemi snabdevani ruske snage.

Ovaj međunarodni izvoz Koksana naglašava rastući geopolitički uticaj Severne Koreje na tržištu oružja, kao i potencijal da njeno oružje igra veću ulogu u regionalnim i globalnim sukobima.

Iako je Koksan svakako moćno artiljerijsko oruđe, nije bez svojih ograničenja. Njegova velika veličina i težina čine ga metom za precizno navođenu municiju i vazdušne napade, što bi zahtevalo pažljivu koordinaciju na bojnom polju i strateško planiranje da bi se zaštitio u modernom borbenom okruženju.

Pored toga, iako su njegov domet i vatrena moć impresivni, Koksanu nedostaje sofisticiranost i integracija naprednijih zapadnih artiljerijskih sistema, posebno u pogledu sistema kontrole vatre i ciljanja. Ovo bi moglo ograničiti njegovu efikasnost u preciznim udarima, posebno protiv ciljeva koji se brzo kreću ili u složenim uslovima na bojnom polju.

Uprkos ovim ograničenjima, čista vatrena moć i domet Koksana čine ga ogromnim oružjem u rukama nacije spremne da ga koristi. Dok Severna Koreja nastavlja da usavršava svoju vojnu tehnologiju i širi svoj arsenal naprednog naoružanja, M1989 Koksan će verovatno ostati kamen temeljac njenih artiljerijskih sposobnosti, sposoban da utiče na tok regionalnih sukoba i projektuje moć izvan svojih granica.

Njeno učešće u tekućem ratu u Ukrajini podseća na prirodu modernog ratovanja koja se stalno razvija, gde teška artiljerija, koja se nekada smatrala zastarelom, nastavlja da igra ključnu ulogu u oblikovanju vojnih ishoda.

(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UMETNOST ZA ŽIVOT – HUMANITARNI MATINE UMETNIKA, NELETA I FONDACIJE MOZZART U GALERIJI „SANJAJ“