"SANTA LEDA" NA MEDITERANU: Neuspeli pokušaj proterivanja influensera dodatno pogoršao odnose između Francuske i Alžira

Alžir je pokušao da ponizi Francusku. Ove reči francuskog ministra unutrašnjih poslova Brina Retajoa, posle neuspešnog pokušaja izbacivanja jednog alžirskog infulensera iz Francuske, najbolje pokazuju do koje mere su zategnutni diplomatski odnosi između dve zemlje.

САНТА ЛЕДА НА МЕДИТЕРАНУ: Неуспели покушај протеривања инфлуенсера додатно погоршао односе између Француске и Алжира

Foto: EPA

Već duže vreme, Pariz i Alžir nisu u dobrim odnosima. Stanje je pogoršalo odbijanje Alžira da izda "pasavane" za jednokratno putovanje njegovih izbačenih građana iz Francuske. Slična situacija je i sa Marokom i Tunisom. S druge strane, kao recipročnu meru, zvanični Pariz smanjuje broj izdatih viza za državljane ovih zemalja.

Kap koja je prelila čašu bilo je letošnje svrstavanje francuskog predsednika Emanuela Makrona na stranu Maroka u slučaju Zapadne Sahare. Ljutnja u Alžiru zbog toga bila je velika. Atmosferu je zaledilo hapšenje francusko-alžirskog pisca Bualema Sansala. Francuski predsednik Emanuel Makron je početkom ove godine istakao da Alžir "gubi čast" time što ga još ne oslobađa. Sve u svemu, "sante leda" dele dve mediteranske obale.

- Dostigli smo izuzetno zabrinjavajući nivo odnosa s Alžirom – sumirao je aktuelno stanje ministar unutrašnjih poslova Brino Retajo.

Ovu izjavu ministar je dao posle neuspelog pokušaja izbacivanja iz Francuske krajem prošle nedelje alžirskog državnjanina, influensera poznatog po nadimku Dualemn. Francuske vlasti su ga ekspedovale zbog propagiranja nasilja preko društvenih mreža. On je pozivao na torturu jednog protivnika alžirskog režima, što je kažnjivo francuskim zakonima. Na mreži ima blizu 170 hiljada pratilaca.

Dualemn, pravog imena Bualem N. (59), u pratnji dva policajca krenuo je pod prisilom avionom za Alžir, ali ih je na aerodromu na krajnjoj destinaciji sačekalo iznenađenje. Alžirske vlasti su saopštile policijskoj pratnji da je Dualemnu zabranjen boravak na njihovoj teritoriji i bez drugih objašnjenja ekspresno ga vratile za Francusku.

Alžirskim vlastima je to omogućeno zakonom usvojenim pre petnaestak godina, u kome sosptvenim državljanima imaju pravo da uskrate ulazak ukoliko predstavljaju pretnju po bezbednost. Zanimljivo je da je Dualemn svojevremeno bio i protiv alžirskih vlasti u vreme Arapskog proleća, zbog čega je u sopstvenoj zemlji i postao persona non grata.

Dualemn je, inače, u Alžir poslat bez "pasavana" koji se traži u alžirskim konzulatima u Francuskoj, a francuske vlasti su smatrale da ovaj dokument nije ni potreban, imajući u vidu da ima samo alžirsko državljanstvo.

Ministarstvo spoljnih poslova Alžira je, odgovarajući francuskom ministru Retajou, u međuvremenu izdalo saopštenje u kome se ističe da Alžir ni na koji način ne želi bilo koga da ponizi i da ne namerava da uđe u logiku eskalacije vraćanjem Dualemna Francuskoj, smatrajući njegovo izbacivanje arbitrarnim i preteranim.

Zvanični Pariz nema previše interesa da dodatno zateže odnose s Alžirom. Veliki je uvoznik gasa iz ove zemlje, a Alžir je istovremeno i važan saveznik Francuske u borbi protiv džihadista. Daljim zatezanjem odnosa bi se pogoršala situacija i oko pet miliona žitelja s dvojnim državljanstvom.

UZELI MU I DOKUMENTA

Dualemn u Francuskoj, u koju je ušao ulegalno, živi 36 godina i posedovao je uredna boravišna dokumenta poslednjih 15 godina. Ona su mu sada oduzeta. Oženjen je Francuskinjom i s njom ima dvoje dece. Ima i stabilan posao. Po vraćanju u Francusku smešten je u imigracioni prihvati centar, a juče je izveden pred sudiju. Advokati se sada bore za njegova prava.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SRPSKE REČI KOJE TURCI JOŠ UVEK KORISTE: Opstale su još od vremena kada su sultani učili naš jezik na dvoru