KINESKI GLUMAC SPASEN: Kidnapovan u Tajlandu, pa kasnije zatočen u centru za onlajn prevare

Jovana Švedić

14. 01. 2025. u 14:58

KINESKI glumac Vang Šing nestao je 3. januara u Mae Sotu, na severu Tajlanda, dva dana kasnije njegova porodica prijavila je nestanak, a zbog većeg odziva na društvenim mrežama, slučaj je podstakao tajlandske i kineske vlasti da reaguju.

КИНЕСКИ ГЛУМАЦ СПАСЕН: Киднапован у Тајланду, па касније заточен у центру за онлајн преваре

Foto Shutterstock

Kako VOA prenosi, prošle nedelje, 7. januara, tajlandske vlasti uspele su da pronađu glumca u Mjanmaru i kasnije je vraćen u Tajland.

Tajlandska policija saopštila je da je Vang bio kidnapovan, krijumčaren preko granice Tajlanda i Mjanmara, a potom ostao u zatočeništvu u KK Parku u Miavadiju, poznatom po kriminalnim radnjama.

Prema izveštajima lokalnih medija, Vang je otišao u Tajland zbog audicije, a ponudu za posao dobio je preko platforme društvenih medija WeChat.

Našli su ga u zatočeništvu, obrijane glave i prisiljavali su ga na obuku onlajn prevara, a prema njegovim rečima, bilo je još 50 kineskih državljana.

31-godišnji Vang se vratio za Šangaj u petak.

Ova akcija je podstakla i druge žrtve da govore o svom iskustvu, a prema rečima kineskih medija, porodice oko 174 žrtve poslale su otvoreno pismo tražeći pomoć jer su njihovi članovi porodice zarobljeni na severu i istoku Mjanmara. 

Stručnjaci kažu da Vangov slučaj naglašava rastuću sofisticiranost prevara.

- Ovo je veoma smišljen oblik otmice, uzimanja talaca, kao i prevara koje se sada dešavaju. Načini trgovine ljudima u ovim kompleksima se sve više menjaju - rekao je za Glas Amerike Džejson Tauer, direktor pri Institutu za mir Sjedinjenih Država u Mjanmaru (USIP).

On je naglasio da situacija poput ove jasno govori o tome da se kriminalci prilagođavaju situaciji kako bi izvukli veću korist.

- Ovo pokazuje kako se ovi kriminalni akteri prilagođavaju i idu sve dalje kako bi namamili ljude širokog spektra demografskih kategorija u zatočeništvo, da bi ili direktno izvukli sredstva iz njih ili ih uvukli u kriminal prinudnog rada - rekao je on.

Lokalni mediji su takođe poslednjih dana pisali o još jednom kineskom državljaninu, 21-godišnjem Vu Jiaki, koji je spasen iz zatočeništva u Mjanmaru. 

Onajn prevare u jugoistočnoj Aziji postale su sve veći problem poslednjih godina. 

Kineski državljanin Čen, koji iz bezbednosnih razloga nije želeo da kaže svoje puno ime, izjavio je prošle godine za Radio slobodna Azija da je bio žrtva trgovine ljudima u "kompleksu za prevare" u Mjanmaru i da je najmanje 1000 kineskih državljana takođe zarobljeno.

Naglasio je da "šefovi" traže 30.000 dolara kako bi žrtva bila oslobođena. 

Međutim, ljudi iz celog sveta su takođe namamljeni lažnim poslovnim ponudama i na kraju primorani da rade isto. 

Izveštaj Instituta za mir Sjedinjenih Država u junu otkrio je da su centri za prevare koji rade u zemljama jugoistočne Azije, uključujući Laos, Kambodžu i Mjanmar, prevarili milijarde dolara.

- Ovo postaje sve veći i veći problem. Ovi kineski kriminalni centri su prilično duboko ukorenjeni u svim susednim zemljama Tajlanda, ali i u Tajlandu - dodao je Tauer.

Nikorndej Balankura, portparol Ministarstva spoljnih poslova Tajlanda, rekao je prošle nedelje da je borba protiv prekograničnog kriminala nacionalni prioritet.

- Tajland je dosledno naglašavao važnost redovne saradnje u promovisanju mira i bezbednosti na granicama i borbi protiv prekograničnog kriminala, uključujući ilegalnu trgovinu drogom, trgovinu ljudima, sajber kriminal, telefonske i onlajn prevare. Tajlandska vlada pridaje veliki značaj borbi protiv prekograničnog kriminala i smatra to nacionalnim prioritetom - rekao je on lokalnim medijima.

Prevare su veliki problem za Kinu, a telefonske prevare su bile stalna briga nakon što je Peking doneo zakon o telekomunikacionim i onlajn prevarama u decembru 2022.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HRVATSKI STRUČNJAK: Poštovanje do neba Er Srbiji, a vama nesposobnim ološima u Hrvatskoj - sram vas bilo