AMERIČKA MOĆ NESTAJE NA PACIFIKU: General Vikert - Kina će nadmašiti američke avione 12:1 (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

14. 01. 2025. u 20:11

ZA samo dve godine, Kina je spremna da postigne značajnu prednost nad Sjedinjenim Državama u zapadnom Pacifiku, konkretno zapadno od meridijana od 180°.

АМЕРИЧКА МОЋ НЕСТАЈЕ НА ПАЦИФИКУ: Генерал Викерт - Кина ће надмашити америчке авионе 12:1 (ВИДЕО)

F-35 i J- 20 Foto EPA / Free Images Pixabay

Ova očekivana superiornost će se manifestovati u 12-strukom povećanju broja savremenih lovaca, uključujući petostruko povećanje broja aviona pete generacije.

Štaviše, kineski arsenal od 225 bombardera uspostaviće svoje vazduhoplovstvo kao regionalnog lidera u ovoj kategoriji, razvoj koji je izazvao stratešku zabrinutost u vojnim krugovima SAD.


Brigadni general Dag Vikert, komandant 412. testnog krila u vazduhoplovnoj bazi Edvards, otkrio je ove statistike, izvestilo je nekoliko izvora.

412. testno krilo igra ključnu ulogu u testiranju i modernizaciji svih novih aviona za američko ratno vazduhoplovstvo, obrađujući borbena iskustva za razvoj novih koncepata, stavljajući ga na taj način na čelo vazduhoplovne tehnologije.

Vikertova najava naglašava brzo promenljivu ravnotežu snaga u pacifičkom regionu, pri čemu rastući vazdušni kapaciteti Kine prete da nadmaše one Sjedinjenih Država.
Brza ekspanzija Kine u vazdušnim snagama pokrenula je kritična pitanja o metodologiji koja se koristi za izračunavanje njene 12-struke prednosti u odnosu na SAD. Ova brojčana superiornost, ako se procenjuje jednostavnim brojanjem aviona, pruža oštar pogled na regionalnu dinamiku.

Kina trenutno poseduje preko 2.200 borbenih aviona, uključujući bombardere, lovce-bombardere, višenamenske lovce i presretače. Zastarela percepcija da se kinesko ratno vazduhoplovstvo u velikoj meri oslanja na zastarele modele iz sovjetskog doba odavno je raspršena.

Samo oko 18% njene flote čine Čengdu J-7, modernizovane kopije MiG-21, koje broje do 290 jedinica, i oko 100 dvomotornih aviona Šenjang J-8.

Najveći deo kineske vazdušne snage sastoji se od do 600 lakih jednomotornih lovaca Čengdu J-10 i oko 600 Šenjang J-11, autohtonih verzija Su-27. Ova flota takođe uključuje oko 100 varijanti baziranih na nosačima.

Ove brojke su u oštroj suprotnosti sa relativno manjim flotama aviona Su-30MK i Su-35, koji ne narušavaju značajno ravnotežu u regionu.

Međutim, najveća pretnja dolazi od preko 200 stelt lovaca J-20, koji predstavljaju najsavremeniju kinesku vazduhoplovnu tehnologiju. Očekuje se da će udeo ovih naprednih aviona rasti kako se stariji modeli postepeno povlače iz upotrebe.

Pored ovih naprednih lovaca, kinesko vazduhoplovstvo uključuje oko 200 lovaca-bombardera JH-7 i više od 200 H-6 bombardera velikog dometa.

Ova sredstva podržavaju specijalizovani avioni za elektronsko ratovanje, izviđanje, raketni sistemi zemlja-vazduh i vazdušni tankeri.

Kineski inventar takođe uključuje preko 1.000 aviona za obuku i transport, čime se povećava svestranost i spremnost njenih snaga.

Nasuprot tome, Sjedinjene Države imaju oko 3.150 lovaca, jurišnih aviona i bombardera širom vazduhoplovnih snaga, mornarice, marinaca i nacionalne garde.

Ova impresivna flota uključuje preko 370 F-15, više od 800 F-16, preko 900 F/A-18, oko 180 F-22 Raptora, preko 630 F-35 Lajting 2 i oko 200 A-10 Tanderbolt 2.
Uprkos brojčanom rastu Kine, SAD održavaju značajnu prednost u tehnologiji lovaca pete generacije, oblasti u koju su tokom godina mnogo investirale.
Kada su u pitanju bombarderi, SAD imaju ukupno 122 jedinice: 44 B-1 Lansera, 20 B-2 Spirit i 58 B-52H Stratofortres.

Iako je kineska modernizacija bombardera H-6, koji je izveden iz sovjetskog Tu-16, poboljšala njegovu sposobnost dugog dometa, B-52, uprkos svojoj starosti, ostaje vitalna komponenta američkog strateškog odvraćanja.

Postavlja se ključno pitanje: kako su SAD došle do zaključka o kineskoj prednosti u ovom regionu? Odgovor leži u geografskom i strateškom kontekstu.

Prednost Kine zapadno od meridijana od 180° proizilazi iz ograničenog broja američkih vazdušnih baza u toj oblasti, ograničavajući raspoređivanje njene pune vazdušne snage.
Ovo geografsko ograničenje podstaklo je SAD da značajno ulože u renoviranje svojih vazdušnih baza na Pacifiku, kao što je 409 miliona dolara izdvojenih za restauraciju Zapadnog aerodroma (West field), baze od istorijskog značaja koja datira iz misija bombardovanja Hirošime i Nagasakija 1945.

Istorijski gledano, vazdušna snaga je bila odlučujući faktor u održavanju ravnoteže snaga na Pacifiku. Tokom Hladnog rata, SAD su koristile svoju mrežu vazdušnih baza za projektovanje moći i održavanje stabilnosti širom regiona.

Danas, sa usponom Kine, ove baze su ponovo postale ključne u američkom strateškom planiranju. Fokus američke vojske na modernizaciji ovih instalacija i povećanju njihovih operativnih sposobnosti odražava širu strategiju za protivtežu rastućem uticaju Kine.

Agresivna kineska modernizacija vazdušnih snaga vođena je njenom ambicijom da postigne stratešku autonomiju i smanji zavisnost od stranih tehnologija.

Tokom proteklih nekoliko decenija, Kina je mnogo ulagala u istraživanje i razvoj, što je dovelo do proizvodnje sofisticiranih aviona kao što su J-20 i budući J-31/J-35.

Ovaj napredak naglašava nameru Kine da ne samo ojača svoje odbrambene sposobnosti već i da potvrdi svoje vojno prisustvo u regionu.

Kao odgovor, Sjedinjene Države su intenzivirale svoje napore da unaprede sopstvene vazdušne kapacitete. Ovo uključuje razvoj novih strategija vazdušnog ratovanja, inkorporaciju veštačke inteligencije i integraciju autonomnih sistema u njegov operativni okvir.

Modernizacija postojećih aviona i proširenje upotrebe lovaca pete generacije su ključni elementi ovog pristupa.

Štaviše, SAD jačaju svoje saveze i partnerstva u regionu, jačajući vojnu saradnju sa zemljama kao što su Japan, Južna Koreja i Australija.

Ova mreža saveza je ključna za koordinisan odgovor na regionalne pretnje i za održavanje strateške prednosti.

U zaključku, dok je brojčana superiornost Kine u određenim oblastima očigledna, strateška snaga Sjedinjenih Država leži u njihovoj sposobnosti da globalno projektuju moć i održavaju snažnu mrežu saveznika i partnera.

Tekuće nadmetanje za dominaciju na Pacifiku ostaće centralna tema u geopolitičkom rivalstvu između ove dve supersile, oblikujući budućnost regionalne i globalne bezbednosne dinamike.

(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RONALDOVA TRAKA, BLAGO ROMANOVIH, ODELO IZ FILMA JUŽNI VETAR: Humanost je dobila novu adresu