DESTABILIZACIJA JUŽNOG KAVKAZA: Jermenija i SAD zaključile sporazum o strateškom partnerstvu, šta se krije iza ovog dogovora?
JERMENIJA i Sjedinjene Države zaključile su 14. januara sporazum o strateškom partnerstvu tokom radne posete ministra spoljnih poslova Jermenije Ararata Mirzojana Vašingtonu.

Foto: Shutterstock
Šta se krije iza sporazuma?
Inicijativa jermensko-američkog strateškog partnerstva prvi put je najavljena u junu 2024. tokom posete zamenika američkog državnog sekretara Džejmsa O’Brajena Jerevanu.
Prethodno su SAD uspostavile slične povelje o strateškom partnerstvu sa Ukrajinom 2008. i Gruzijom 2009.
Ove povelje su uključivale sledeće principe:
- Odbrambena i bezbednosna saradnja, iako bez garantovanja direktnog vojnog učešća SAD u potencijalnim sukobima.
- Priznavanje težnji za ulazak u NATO.
Partnerstvo između SAD i Gruzije suspendovano je u novembru 2024. nakon što je gruzijska vladajuća partija sprovela politiku koja daje prioritet nacionalnom suverenitetu, a koja se razlikovala od interesa SAD.
Zašto je Jermenija važna za SAD?
Jermenija, zemlja bez izlaza na more na Južnom Kavkazu, održava diplomatske, ekonomske i vojne veze sa SAD od raspada Sovjetskog Saveza 1991.
Nekoliko faktora doprinosi strateškom značaju Jermenije za Vašington:
1. Dugogodišnja saradnja: jermenske trupe su aktivno učestvovale u operacijama SAD-NATO, uključujući misije u Avganistanu i Kosovske snage (KFOR).
2. Mineralno bogatstvo: Jermenija je planinska zemlja bogata mineralnim resursima kao što su gvožđe, bakar, molibden, olovo, cink, zlato, srebro, antimon i aluminijum. U državi je registrovano preko 670 rudnika čvrstih minerala.
3. Geostrateška lokacija: Jermenija leži duž Srednjeg koridora, regiona sve veće strateške konkurencije između SAD i Kine. Bajdenova administracija je istražila stvaranje novih kopnenih puteva kroz jermensku teritoriju kako bi ojačala svoju poziciju u regionu.
4. Zamena Gruzije: Partnerstvo između SAD i Jermenije može poslužiti kao zamena za opadajući uticaj Vašingtona u Gruziji, nakon suspenzije njegovog sporazuma o strateškom partnerstvu sa Tbilisijem.
Da li se Jermenija pomera na Zapad?
Jermenija je pojačala svoje okretanje ka Zapadu od poraza u sukobu sa Azerbejdžanom oko Nagorno-Karabaha 2023. Jerevan sada preduzima korake ka pristupanju Evropskoj uniji – što je sporan potez s obzirom na to da postsovjetske države poput Ukrajine i Gruzije, koje su se ranije prijavile, tek treba da dobiju članstvo.
Šta kaže Rusija?
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je 14. januara da je formiranje strateškog partnerstva sa SAD „suvereno pravo Jermenije“.
Peskov je, međutim, upozorio da bi partnerstvo moglo da ima za cilj destabilizaciju Južnog Kavkaza.
(Sputnik)
BONUS VIDEO:
DVA LICA PRIMIRJA: Azerbejdžan slavi, Jermenija na nogama
Preporučujemo

ORBANOV PREDLOG O ANTIRUSKIM SANKCIJAMA "IZNENADIO NjEGOVE KOLEGE" Novinske agencije: Mađarski premijer kategoričan
20. 12. 2024. u 09:42 >> 09:43

AMERIČKE KOMPANIJE PUNE RUSKI BUDžET: Uplaćeno više od milijardu dolara
12. 01. 2025. u 11:49

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)