RUSKA FSB OTKRILA JEZIVE PODATKE O AUŠVICU: Nakon 80 godina od oslobođenja zloglasnog logora, na površinu isplivale dugo čuvane tajne (FOTO)

Mina Izgarević

27. 01. 2025. u 10:41

FEDERALNA služba bezbednosti Rusije (FSB) objavila je nove arhivske dokumente koji sadrže detalje brutalnih mučenja i zverskih ubistava nedužnih zatvorenika u logoru smrti Aušvic.

РУСКА ФСБ ОТКРИЛА ЈЕЗИВЕ ПОДАТКЕ О АУШВИЦУ: Након 80 година од ослобођења злогласног логора, на површину испливале дуго чуване тајне (ФОТО)

Foto: Privatna arhiva

U ponedeljak, 27. januara, navršava se 80 godina od kada su sovjetske trupe oslobodile preživele zatvorenike koncentracionog logora Aušvic. U januaru 2007. godine, Generalna skupština UN proglasila je dan oslobođenja Aušvica za Međunarodni dan sećanja na holokaust.

Koncentracioni logor stvoren je po ličnom naređenju rajhsfirera SS Hajnriha Himlera 1939. godine, prvobitno kao mesto za držanje poljskih političkih zatvorenika. Posle napada Nemačke na Sovjetski Savez, ovde su počeli da se smeštaju sovjetski ratni zarobljenici, a avgusta 1941. SS je na njima prvi put testirao gasne komore.

Osvencim-Aušvic je predstavljao kompleks koncentracionih logora, čiju su osnovu činili Aušvic I, Aušvic II-Birkenau i Aušvic III-Monovic.

Nacisti su Aušvic nazvali „radnim logorom“ (iznad njegove kapije nacisti su postavili podrugljivu tablu: Rad oslobađa (Arbeit macht frei) i počeli da dovode Jevreje iz evropskih zemalja koji su, prema zamislu nacističkih vođa, trebali da umru ovde od nepodnošljivih uslova rada i oskudne hrane.

Da bi uštedeli novac, nacisti su koristili gasne komore kao glavno sredstvo za masovno istrebljenje zatvorenika, gde su ljude dovodili pod izgovorom obaveznog sanitarnog tretmana. Tela ugušenih zatvorenika spaljivana su u posebno izgrađenim krematorijumima, od kojih su 52 peći radile danonoćno, ali nisu mogle da spale sve leševe dece, staraca, žena i invalida, koji su zbog starosti ili fizičkog stanja smatrani nesposobnim za ropski fizički rad u korist Trećeg rajha.

Prema različitim izvorima, tokom postojanja koncentracionog logora Aušvic, nacisti su brutalno istrebili najmanje četiri miliona nevinih ljudi.
Kako napominje FSB, još pre oslobođenja Aušvica, pripadnici sovjetske vojne kontraobaveštajne agencije „Smerš“ počeli su da prikupljaju i dokumentuju dokaze o zločinima uprave koncentracionog logora i zatvorenika koji su pristali da sarađuju sa nacistima, pošto se znalo da su nacisti , pored stražara iz redova lokalnog poljskog stanovništva, aktivno koristili za sopstvene interese i takozvane „kapoe“ (skraćenica od nemačkog Kameradschaft-Polizei, bukvalno: drugarska policija), među kojima su bili starešine kasarni i upravnici.

Foto: Shutterstock

 

Nakon oslobođenja koncentracionog logora, po nalogu sovjetske Vanredne državne komisije za utvrđivanje i istraživanje zločina nacističkih osvajača i njihovih saučesnika (ČGK), tokom februara-aprila 1945. godine tužilaštvo 1. ukrajinskog fronta sprovelo je temeljnu istragu o zločinima koje su počinili nacisti u Aušvicu.

Istovremeno, pripadnici kontraobaveštajnih odeljenja „Smerš“ 1. i 4. ukrajinskog fronta počeli su da tragaju za nacističkim dželatima – rukovodstvom logora, stražarima i njihovim poslušnicima, i prikupljali izjave svedoka njihovih zločina od bivših zatvorenika logora smrti.

Pripadnici „Smerša“ brzo su prikupili obimnu bazu dokaza koji potvrđuju monstruozne zločine koje su počinili nacisti u Aušvicu.
Među uhapšenima od strane „Smerša“ bio je i jedan od čuvara (kapo) Aušvica, Jozef Pečka, koji je do jeseni 1939. godine služio u poljskoj vojsci i iste godine zarobili su ga Nemci. Dva meseca kasnije, Pečka je pušten iz logora za ratne zarobljenike i uzeo je nemačko državljanstvo.

Foto: Shutterstock

 

Godine 1940, zbog pokušaja da izbegne službu u Vermahtu, Pečka je tri godine bio zatvoren u koncentracionom logoru, gde je brzo napravio „karijeru“, postavši nadzornik transportnog tima. Godine 1943. Pečka je odslužio kaznu i pušten je iz koncentracionog logora. FSB je sada objavljio tekstove njegovog ispitivanja.

Na saslušanju 12. jula 1945. godine, Pečka je izjavio sledeće: „Zaista sam imao priliku da pobegnem iz logora, ali to nisam učinio, jer nisam imao potrebe da pobegnem, jer sam bio unter-kapo i kapo i nisam iskusio teškoće logorskog života.

Naprotiv, živeo sam dobro, bio sam načelnik i apsolutni gospodar nad životima zarobljenika“.
„Kao nadzornik svakodnevno sam pratio i prisustvovao svim poslovima koje su izvodili moji zatvorenici i, naoružan motkom, sistematski ih tukao zbog sporog i nevoljnog rada... Svake noći samo moja grupa je dovozila u krematorijume od 100 do 500 leševa“, izjavio je Pečka na saslušanju 17. maja 1946. godine.

Prema njegovim rečima, „esesovci, unter-kapoi, kapoi (nadzornici) i vođe blokova vršili su zverska zlostavljanja zatvorenika u logoru, iscrpljivali ih teškim radom, tukli i ubijali, čime su aktivno učestvovali u uništavanju nevinih ljudi“.

- Uništavanje ovih ljudi u logoru odvijalo se masovnim istrebljenjem gasom u specijalnim komorama, streljanjem, vešanjem, ubijanjem injekcijama i svim vrstama zlostavljanja zatvorenika od strane esesovaca, vođa blokova, nadzornika i drugih koji su služili Nemcima u logoru - rekao je on.

(Sputnjik)

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SINER MU JE UŠAO U GLAVU, NIŠTA NIJE BILO DOBRO: Mekinro žestoko kritikovao Aleksandra Zvereva