AfD PITA SAVEZNU VLADU NEMAČKE DA LI JE UDAR NA DODIKA POLITIČKI MOTIVISAN: Upitna uloga Kristijana Šmita u BiH
POSLANIČKA grupa krajnje desničarske Alternative za Nemačku podnela je poslaničko pitanje u nemačkom Bundestagu u vezi sa ulogom Kristijana Šmita u BiH i zatražila procenu legitimiteta njegove pozicije u svetlu nedostatka odobrenja Saveta bezbednosti UN, kao i odbijanja Rusije i Kine da potvrde Šmitovo imenovanje.

Foto: Tanjug/EPA
U zahtevu koji su uložili poslanik Jan Venzel Šmit i poslanička grupa AfD-a stoji da je Kristijana Šmita u maju 2021. godine imenovao Upravni odbor Saveta za implementaciju mira (PIC).
Međutim, to imenovanje nije potvrđeno od Saveta bezbednosti UN, što, prema mišljenju podnosilaca ovog pitanja, dovodi u sumnju međunarodnopravnu legitimnost njegove funkcije i njegovih odluka. Uprkos tome, "visoki predstavnik" je, prema pravnom shvatanju podnosilaca pitanja, doneo više odluka koje duboko zadiru u ustavni poredak BiH.
Podnosioci pitanja imaju ozbiljne sumnje da su ovim odlukama prekoračene nadležnosti visokog predstavnika.
S tim u vezi poslanička grupa AfD postavila je Saveznoj vladi Nemačke 18 pitanja, među kojima, su: da li je Savezna vlada formirala stav o međunarodnopravnoj legitimaciji Kristijana Šmita, s obzirom na nedostatak odobrenja Saveta bezbednosti UN, i ako jeste, kakav je taj stav, zatim koje posledice Savezna vlada izvlači iz činjenice da su Ruska Federacija i Kina odbile potvrditi Kristijana Šmita kao visokog predstavnika u Savetu bezbednosti UN-a, kao i koje pravno obavezujuće odluke je, prema proceni Savezne vlade, Šmit doneo u 2022. i 2023. godini, te da li je Savezna vlada formirala stav o tim odlukama i kakav je on?

Kristijan Šmit, Foto OHR
Takođe, postavljeno je pitanje da li Savezna vlada u tim odlukama vidi prekoračenje nadležnosti koje Šmit ima prema Aneksu 10 Dejtonskog sporazuma, i ako ne, zašto ne, zatim kakve posledice Savezna vlada vidi po stabilnost i suverenitet BiH usled ovih mera, kao i i da li je Savezna vlada preduzela korake da se imenovanje Kristijana Šmita potvrdi u Savetu bezbednosti UN, i ako jeste, koje, odnosno ako nije, zašto nije?
Poslanička grupa AfD pita i da li Savezna vlada planira zalaganje za reformu mehanizama imenovanja Šmita kako bi se njegova međunarodna legitimnost ojačala, i ako da, na koji način, zatim da li se Savezna vlada bavila pitanjem da li su politički procesi u BiH – posebno protiv predstavnika Republike Srpske – politički motivisani, i ako jeste, kakva su saznanja dostupna i koje mere Savezna vlada preduzima, ukoliko ih ima, da osigura pravične i transparentne procese, kao i da li je Savezna vlada formirala stav o tome da li odluke Kristijana Šmita mogu dovesti do dalje političke destabilizacije regiona, i ako jeste, kakav je taj stav?
Poslanici AfD pitaju dalje Saveznu vladu nemačke da li je formirala stav o tome kako ocenjuje delovanje Šmita u kontekstu suvereniteta i nezavisnosti BiH, i ako jeste, kakav je taj stav, da li je Savezna vlada formirala stav o tome da li je delovanje Šmita vredno podrške, čak i ako ga lokalni akteri i međunarodni partneri smatraju pravno upitnim, i ako jeste, kakav je taj stav, kao i da li je Savezna vlada formirala stav o različitim međunarodnim pozicijama u vezi s imenovanjem i delovanjem Šmita, i kakav je taj stav?
Pitaju takođe da li Savezna vlada vodi razgovore s međunarodnim partnerima kako bi razvila zajednički stav o ulozi Šmita, i ako da, s kojim partnerima i o kojim temama, zatim da li je Savezna vlada formirala stav o tome kakve posledice odluke Kristijana Šmita imaju po ekonomsku stabilnost BiH, i ako jeste, kakav je taj stav, kao i da li Savezna vlada vidi mogućnost ekonomske podrške od strane EU radi smanjenja napetosti u regionu, i ako da, kakvu?
Najzad, poslanička grupa AfD pita da li Savezna vlada planira korake kako bi pomogla BiH u sprovođenju reformi za integraciju u EU, i ako da, koje, zatim da li Savezna vlada smatra da trenutna uloga Kristijana Šmita doprinosi ili ometa dugoročni mirovni proces i političku stabilnost zemlje, i ako da, na koji način, kao i da li je Savezna vlada formirala stav o tome kakav uticaj odluke Kristijana Šmita imaju na zaštitu ljudskih prava u BiH, i ako jeste, kakav je taj stav?
Preporučujemo

MILANOVIĆ PODRŽAO DODIKA, PA "OSUO PALjBU" PO ŠMITU: U kom veku mi živimo?
25. 02. 2025. u 16:34

DODIK: Kristijan Šmit će biti uhapšen ako dođe u Republiku Srpsku
25. 02. 2025. u 16:28

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)