EU PRELAZI NA RATNU INDUSTRIJU Nemački mediji: Kako se promenio mirovni mentalitet Evrope?

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

01. 04. 2025. u 22:00

VELIKE investicije znače da Evropa povećava svoju borbenu gotovost dok Vašington napušta decenijske transatlantske bezbednosne garancije.

ЕУ ПРЕЛАЗИ НА РАТНУ ИНДУСТРИЈУ Немачки медији: Како се променио мировни менталитет Европе?

Foto printskrin youtube DE Military Update

Šta je "ratna ekonomija" i šta su preduslovi za njeno uvođenje u Evropi, piše "Dojče vele".

Ne postoji zvanična definicija "ratne ekonomije", ali postoje mnogi pokazatelji. Ratna ekonomija znači da je država mobilisala svoje resurse, proizvodne kapacitete i radnu snagu da podrži vojnu pripremu i proizvodnju uoči rata ili tokom njega. Najočiglednija ekonomska promena je pomeranje industrijske proizvodnje sa potrošačkih dobara na oružje, municiju i drugu vojnu opremu.

Da bi se svim tim upravljalo, povećava se centralizovana državna kontrola neophodnih industrija i preraspodele resursa. Ova kontrola omogućava vladama da daju prioritet i preusmerene sirovine na industriju i robu koje su povezane sa ratom. Druge stvari kao što su gorivo ili hrana mogu se racionisati da bi se dao prioritet vojsci.

 

KO IMA KORISTI OD RATNE EKONOMIJE?

-U pravoj ratnoj ekonomiji, svi elementi društva su preorijentisani na odbranu otadžbine, kažu analitičari.

Armin Štejnbah saradnik briselskog analitičkog centra za ekonomiju Brojgel i profesor na poslovnoj školi HEC u Parizu tvrdi da su veliki dobitnici kompanije usredsređene na vojne proizvode, digitalne tehnologije, informacije i obaveštajne poslove, farmaceutsku i medicinsku tehnologiju.

"Okretanje ratnim ekonomijama može biti katalizator naučnog i tehnološkog napretka", rekao je Štajnbah za "Dojče vele".

Prelazak sa civilne na ratnu ekonomiju može se desiti polako ili brzo u zavisnosti od situacije. Tokom Drugog svetskog rata, Nemačka je imala prednost zato što je znala da će da napadne i radila je na pripremama. SAD, Velika Britanija i drugi saveznici su zakasnili sa odgovorom pa su morali grozničavo da ga traže.

Danas su Rusija i Ukrajina u sličnim situacijama. Rusija je značajno povećala vojnu potrošnju, pojačala proizvodnju dobara namenjenih vojsci i uvela kontrolu kapitala kako bi usporila odlazak novca iz zemlje. Inflacija je porasla, a vlada je povećala javnu potrošnju kako bi održala civilnu ekonomiju.

Poput Rusije, Ukrajina je mobilisala ljudstvo, što je mnoge iskusne radnike izbacilo iz tradicionalne proizvodnje. Na zahtev vlade, mnoge fabrike su preuređene za proizvodnju oružja i municije, piše "Dojče vele".

EU se nedavno pokrenula zbog slabljenja podrške SAD Ukrajini, NATO-u i Evropi uopšte. Posle decenijske američke podrške Evropi, američka administracija pod Donaldom Trampom približava se ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. To je posebno zabrinulo evropske države koje su se pouzdale u transatlantske bezbednosne garancije.

Članice NATO-a od kojih su 23 deo Evropske unije jedva su uspevale da izdvoje dva odsto BDP-a za odbranu. Sada se čak ni ovaj procenat ne smatra dovoljnim.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen objavila je 4. marta odbrambeni plan "Ponovo naoružati Evropu". Plan vredan 800 milijardi evra ima cilj da ojača vojne kapacitete EU. On uključuje ukupno 150 milijardi evra zajmova članicama EU. Pored toga, popuštanje strogih propisa o budžetskom deficitu omogućiće zemljama da troše više, što bi moglo da dovede do još 650 milijardi evra vojne potrošnje u narednih nekoliko godina.

Sa svoje strane, Nemačka je zakoračila na taj teren tako što je 21. marta u Bundestagu odobrila nova budžetska pravila. Ubuduće će vlada biti slobodnija da ulaže u odbranu pošto većina potrošnje vezane za nju više neće biti ograničena pravilima o fiskalnom deficitu. Ovaj korak je bio toliko veliki da je zahtevao promenu ustava zemlje i mogao bi značiti pravi potres za bezbednosnu politiku kontinenta.

(rt.rs)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
RUSI ODBILI PREKID VATRE I GOMILAJU JAKE SNAGE KOD LIMANA: Sprema se velika ofanziva, ništa od mira u narednim mesecima!

RUSI ODBILI PREKID VATRE I GOMILAJU JAKE SNAGE KOD LIMANA: Sprema se velika ofanziva, ništa od mira u narednim mesecima!

JUČE je Moskva odbila mirovni predlog i prekid vatre na 30 dana sa Ukrajinom. Visoki zvaničnici Trampove administracije u poslednjim danima vode razgovore o tome da Vašington možda neće biti u stanju da izdejstvuje prekid vatre između Rusije i Ukrajine u narednim mesecima. Za to vreme, Moskva gomila trupe u Donjeckoj oblasti i sprema se za veliku ofanzivu.

02. 04. 2025. u 14:59

Komentari (0)

BIVŠI ŠAMPION PRONAĐEN MRTAV U ZATVORSKOJ ĆELIJI: Procureli stravični detalji zločina koji je počinio (VIDEO)