"NE ISKLJUČUJTE NAS" TENZIJE IZMEĐU SAD I EU OKO ORUŽJA: Američki sekretar stiže na sastanak NATO-a kako bi upozorio Brisel

Novosti online

02. 04. 2025. u 13:09

AMERIČKI zvaničnici poručili su evropskim saveznicima da očekuju nastavak kupovine oružja proizvedenog u Sjedinjenim Državama, usred nedavnih poteza Evropske unije da ograniči učešće američkih kompanija u odbrambenim tenderima, saznaje Rojters od pet izvora upoznatih sa situacijom.

НЕ ИСКЉУЧУЈТЕ НАС ТЕНЗИЈЕ ИЗМЕЂУ САД И ЕУ ОКО ОРУЖЈА: Амерички секретар стиже на састанак НАТО-а како би упозорио Брисел

Foto Tanjug/AP

Poruke koje je Vašington uputio tokom poslednjih nedelja dolaze u trenutku kada EU preduzima korake za jačanje evropske odbrambene industrije, što potencijalno znači smanjenje kupovine određenih vrsta američkog naoružanja.

Rani koraci u spoljnoj politici administracije Donalda Trampa, uključujući kratkotrajno ukidanje vojne pomoći Ukrajini i ublažavanje pritiska na Moskvu, uznemirili su evropske saveznike, podstičući pitanja o pouzdanosti američkog partnerstva.

EU jača svoju odbrambenu industriju - na štetu SAD?

Sredinom marta Evropska komisija, izvršno telo EU, predložila je povećanje vojne potrošnje i udruživanje resursa u zajedničke odbrambene projekte, uoči mogućeg smanjenja američkog vojnog angažmana pod predsednikom Trampom.

Foto AP

Prema rečima stručnjaka, neke od predloženih mera mogle bi značiti manju ulogu kompanija izvan EU, uključujući one iz SAD i Velike Britanije. Na sastanku 25. marta, američki državni sekretar Marko Rubio poručio je ministrima spoljnih poslova Litvanije, Letonije i Estonije da Sjedinjene Države žele da ostanu uključene u sisteme javnih nabavki naoružanja u zemljama članicama EU.

Vašington protiv isključivanja američkih firmi

Prema dvojici izvora, Rubio je naglasio da bi svako isključivanje američkih kompanija iz evropskih tendera bilo negativno primljeno u Vašingtonu – što su oni protumačili kao referencu na predložena pravila u okviru EU plana „ReArm Europe“.

Jedan severnoevropski diplomata, koji nije prisustvovao sastanku sa baltičkim ministrima, takođe je potvrdio da mu je nedavno rečeno od strane američkih zvaničnika da bi isključenje iz evropskih odbrambenih tendera bilo „neprimereno“.

Foto: Profimedia

Rubio planira da o tome govori i tokom posete Briselu ove nedelje, gde će učestvovati na sastanku ministara spoljnih poslova NATO-a, potvrdio je visoki zvaničnik Stejt departmenta.

– To je pitanje koje je državni sekretar već pokretao i nastaviće da ga pokreće – rekao je zvaničnik.

Trampova podrška, ali i upozorenje

Portparol Stejt departmenta poručio je da predsednik Tramp pozdravlja napore evropskih saveznika da „ojačaju svoje odbrambene kapacitete i preuzmu odgovornost za sopstvenu bezbednost“, ali je istovremeno upozorio na stvaranje novih prepreka koje bi isključile američke kompanije iz evropskih odbrambenih projekata.

– Transatlantska saradnja u odbrambenoj industriji čini Alijansu jačom – izjavio je portparol.

Ministarstva spoljnih poslova Letonije i Estonije nisu odgovorila na upite za komentar, dok je ministarstvo spoljnih poslova Litvanije odbilo da komentariše.

Intenziviranje američkog pritiska

Zabrinutost SAD zbog ograničenja u evropskim nabavkama naoružanja odražava dublju tenziju u srcu evropske politike administracije Donalda Trampa.

S jedne strane, Tramp je više puta pozivao evropske saveznike da povećaju ulaganja u odbranu i preuzmu veću odgovornost za sopstvenu bezbednost. Sa druge strane, Evropska unija, u svetlu Trampovih izjava da njegova podrška NATO-u nije bezuslovna, nastoji da premesti proizvodnju naoružanja unutar svojih granica.

Ovakvi potezi, međutim, dolaze u sukob sa drugim ciljem Trampove administracije – otvaranjem stranih tržišta za američke proizvođače.

Sredinom marta Evropska komisija predstavila je plan ReArm Europe, koji uključuje predlog za podizanje zajma od 150 milijardi evra (oko 162 milijarde dolara) za državne zajmove članicama EU namenjene odbrambenim projektima.

Foto Tanjug/AP

Mnoge vlade unutar EU podržavaju ovu panevropsku inicijativu, ali načini njene primene biće predmet burnih debata – od toga ko donosi odluke, preko toga ko upravlja zajedničkim projektima, do toga kako će se oni finansirati.

Iako Komisija tvrdi da plan omogućava učešće kompanija van EU, u praksi će proizvođači oružja izvan bloka nailaziti na brojne praktične i administrativne prepreke.

Trampova administracija – kao i prethodne – već je vršila pritisak na Evropu da kupuje američko oružje, uključujući i na ovogodišnjoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.

Neki izvori ocenjuju da su najnovije poruke iz Vašingtona samo nastavak dosadašnje politike SAD.

Ipak, više izvora navodi da se pritisak u poslednjim nedeljama intenzivirao, kako se EU sve odlučnije kreće ka razdvajanju sistema nabavke naoružanja od SAD.

– Njima smeta plan ReArm Europe i to što su Sjedinjene Države iz toga isključene – rekao je jedan visoki evropski izvor.

(Rojters)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
RUSI ODBILI PREKID VATRE I GOMILAJU JAKE SNAGE KOD LIMANA: Sprema se velika ofanziva, ništa od mira u narednim mesecima!

RUSI ODBILI PREKID VATRE I GOMILAJU JAKE SNAGE KOD LIMANA: Sprema se velika ofanziva, ništa od mira u narednim mesecima!

JUČE je Moskva odbila mirovni predlog i prekid vatre na 30 dana sa Ukrajinom. Visoki zvaničnici Trampove administracije u poslednjim danima vode razgovore o tome da Vašington možda neće biti u stanju da izdejstvuje prekid vatre između Rusije i Ukrajine u narednim mesecima. Za to vreme, Moskva gomila trupe u Donjeckoj oblasti i sprema se za veliku ofanzivu.

02. 04. 2025. u 14:59

Komentari (0)

TENISKI USTANAK: Ne mogu više da trpe, igrači iz top 20 podigli glas!