REAKCIJE SVETSKIH LIDERA NA TRAMPOVE CARINE: Posebno zanimljive reči njegove omiljene saveznice u Evropi

Novosti online

03. 04. 2025. u 08:32

PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je u sredu da će uvesti 10-procentne carine na sav uvoz u SAD pored viših carina za neke od najvećih trgovinskih partnera zemlje, što je izazvalo brojne reakcije svetskih i evropskih čelnika, jedni najavljuju protivmere, a drugi izražavaju zabrinutost.

РЕАКЦИЈЕ СВЕТСКИХ ЛИДЕРА НА ТРАМПОВЕ ЦАРИНЕ: Посебно занимљиве речи његове омиљене савезнице у Европи

Foto. Tanjug/AP

"Recipročne" carine, rekao je Tramp, odgovor su na carine i druge necarinske barijere postavljene na američku robu. Bliski saveznici SAD-a nisu bili pošteđeni, uključujući Evropsku uniju, koja se suočava s carinama od 20 posto.

Evropski čelnici reagovali su s negodovanjem, ističući da bi trgovinski rat naštetio potrošačima i ne bi koristio nijednoj strani.

Meloni: Carine su pogrešne

Italijanska premijerka Đorđa Meloni, za koju se smatra da je bliska američkom predsedniku Trampu, rekla je u sredu da su carine koje je uvela njegova administracija "pogrešne" i da neće koristiti Sjedinjenim Državama.

- Učinićemo sve što možemo da radimo na postizanju sporazuma sa Sjedinjenim Državama, s ciljem izbegavanja trgovinskog rata koji bi neizbežno oslabio Zapad u korist drugih globalnih igrača - poručila je na Fejsbuku.

U svakom slučaju, dodala je, kao i uvek, delovaćemo u interesu Italije i njenog privrednog sistema, sarađujući i s drugim evropskim partnerima.

Poljski premijer Donald Tusk objavio je na Iks-u: "Prijateljstvo znači partnerstvo. Partnerstvo znači stvarno i istinski recipročne tarife. Potrebne su odgovarajuće odluke."

Foto: Tanjug AP

Irski premijer Mišel Martin izrazio je duboko žaljenje zbog večerašnje odluke SAD-a da nametne carine od 20 posto na uvoz iz cele Evropske unije.

- Čvrsto verujem da carine nikome ne koriste. Moj prioritet, kao i prioritet vlade, jeste zaštititi irska radna mesta i irsku privredu.

Švedski premijer Ulf Kristerson poručio je kako ne žele sve veće trgovinske barijere.

- Ne želimo trgovinski rat. Želimo pronaći način da se vratimo na put trgovine i saradnje sa SAD-om, kako bi ljudi u našim zemljama mogli uživati u boljem životu - istakao je.

Španski premijer Pedro Sančez rekao je kako će "Španija zaštititi svoje kompanije i radnike i nastaviti biti posvećena otvorenom svetu".

Foto: AP

Danski ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen rekao je u objavi kako ne može shvatiti da SAD želi započeti trgovinski rat protiv Evrope.

- Niko nije pobednik, svi gube. Umesto podizanja zidova, trebali bismo rušiti barijere. Evropa će ostati ujedinjena. Evropa će dati snažne i proporcionalne odgovore - poručio je.

- Američki prijatelji, danas nije dan oslobođenja – to je dan ogorčenosti. Carine Donalda Trampa ne brane poštenu trgovinu, već je napadaju iz straha i štete obema stranama Atlantika. Evropa stoji ujedinjena, spremna braniti svoje interese i otvorena za poštene, čvrste razgovore - poručio je Manfred Veber, predsednik Kluba poslanika Evropske narodne stranke (EPP), najveće stranke u Evropskom parlamentu.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen daće izjavu u 5 sati u Briselu vezanu za carine.

Britanija: Ostajemo smireni, predani smo sklapanju sporazuma

Britanski ministar trgovine Džonatan Rejnolds obećao je da će zauzeti smiren pristup Trampovoj odluci o uvođenju carina od 10 posto za Ujedinjeno Kraljevstvo, dok zemlja pokušava postići privredni sporazum s Vašingtonom.

- SAD je naš najbliži saveznik, stoga je naš pristup ostati smiren i predan sklapanju ovog sporazuma, za koji se nadamo da će ublažiti učinak današnje najave - rekao je Rejnolds u izjavi nakon objave carina.

- Imamo niz alata na raspolaganju i nećemo oklevati delovati. Nastavićemo sarađivati s britanskim preduzećima, uključujući procenu uticaja bilo kakvih daljnjih koraka koje poduzmemo - dodao je.

Foto: Profimedia

Predsednica Švajcarske Karin Keler-Suter navela je kako će Savezno veće brzo odrediti sledeće korake.

- Dugoročni privredni interesi zemlje su najvažniji. Privrženost međunarodnom pravu i slobodna trgovina ostaju temeljne vrednosti - istaknula je.

Tramp ne uvodi svoju novu globalnu carinsku stopu od 10 posto na robu iz dva najveća trgovinska partnera Kanade i Meksika, ali carine do 25 posto na mnoge proizvode iz tih zemalja ostaju na snazi zbog pitanja granične kontrole i trgovine fentanilom, objavila je Bela kuća.

Novi kanadski premijer Mark Karni ustvrdio je kako je Tramp "sačuvao niz važnih elemenata" komercijalnog odnosa između Kanade i Sjedinjenih Država.

- Ali tarife na fentanil i dalje ostaju na snazi, kao i carine na čelik i aluminijum. Borićemo se protiv ovih carina protivmerama, zaštitićemo naše radnike i izgradićemo najjače privredu u G7 - poručio je.

Karni je takođe ocenio kako će Trampove recipročne carine "iz temelja promeniti međunarodni trgovinski sistem".

Australija: To nije čin prijatelja

Australijski premijer Entoni Albaneze rekao je u četvrtak na konferenciji za medije da Trampova odluka o uvođenju carina nije "čin prijatelja" te je takođe poručio kako je narod taj koji će platiti najveću cenu za ove "neopravdane" carine.

- Zbog toga naša vlada neće nastojati nametnuti recipročne carine. Nećemo se pridružiti trci prema dnu koja vodi do viših cena i sporijeg rasta - naveo je.

Ministar trgovine Novog Zelanda Tod Meklej naveo je kako je za interese Novog Zelanda najbolji svet u kojem trgovina slobodno teče.

Foto: Profimedia

- Bilateralni odnosi Novog Zelanda sa SAD-om ostaju snažni. Razgovaraćemo s administracijom kako bismo dobili dodatne informacije te s našim izvoznicima kako bismo bolje razumeli uticaj ove najave - naveo je.

Privremeni predsednik Južne Koreje Han Dak-su istakao je da, s obzirom na to da je globalni trgovinski rat postao stvarnost, vlada mora uložiti sve svoje sposobnosti kako bi prevladala trgovinsku krizu.

Naredio je hitne mere podrške za kompanije koje će biti pogođene uvođenjem američkih carina od 25 posto, uključujući automobile, a od ministra industrije zatražio je da aktivno pregovara s Vašingtonom kako bi se smanjio uticaj carina.

Ministarstvo spoljnih poslova Brazila poručilo je kako brazilska vlada žali zbog odluke koju je američka vlada donela, a kojom se na sav brazilski izvoz nameću dodatne carine od najviše 10 posto.

- Vlada razmatra sve moguće mere, uključujući obraćanje Svetskoj trgovinskoj organizaciji, kako bi osigurala reciprocitet u bilateralnoj trgovini te zaštitila legitimne nacionalne interese - navodi se.

Kolumbijska ministarka spoljnih poslova Laura Sarabia poručila je kako razmatraju mere kako bi, pre svega, zaštitili nacionalnu industriju i izvoznike.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MNOGO FUNKCIJA – JEDNA LUKOIL SRBIJA MOBILNA APLIKACIJA