GLAVNI GENERAL NATO U EVROPI: Moć Rusije premašuje očekivanja, F-16 za Ukrajinu možda stižu prekasno!

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

04. 04. 2025. u 18:11

GLAVNOKOMANDUJUĆI združenih snaga NATO-a u Evropi, general Kristofer Kavoli, izjavio je da Rusija ubrzano jača svoju vojsku brže nego što su zapadne obaveštajne službe procenile.

ГЛАВНИ ГЕНЕРАЛ НАТО У ЕВРОПИ: Моћ Русије премашује очекивања, Ф-16 за Украјину можда стижу прекасно!

Foto: EPA

On je istakao da je Moskva uspela da obnovi borbenu tehniku i dopuni zalihe municije neviđenom brzinom, izazivajući zabrinutost u redovima Severnoatlantskog saveza.

Kavoli je tokom saslušanja u američkom Senatu naglasio da sposobnost Rusije da kompenzuje gubitke ljudstva i tehnike premašuje sve dosadašnje procene. To, prema njegovim rečima, ukazuje na izuzetne mobilizacione resurse i industrijski kapacitet koji omogućava Kremlju da održi visok nivo borbene gotovosti i posle tri godine aktivnih borbi.

NATO više ne veruje u sposobnost Ukrajine da sprovede veliko prolećno ili letnje ofanzivno dejstvo, izjavio je glavnokomandujući Združenih oružanih snaga NATO u Evropi, general Kristofer Kavoli, tokom saslušanja pred senatskim Odborom za oružane snage u Vašingtonu. Prema njegovim rečima, u ovom trenutku je “teško predvideti” bilo kakvu veću ofanzivu ukrajinske vojske, što predstavlja značajan preokret u javnoj retorici Alijanse.

Foto: Profimedia

-Teško je, sedeći ovde sada, predvideti veliko ukrajinsko napredovanje, rekao je Kavoli.

U istom obraćanju, general je potvrdio da su pripreme za isporuku dodatnih borbenih aviona F-16 Ukrajini u punom zamahu. Ovi avioni bi trebalo da ojačaju pozicije ukrajinske vojske u vazdušnim operacijama, iako se priznaje da će njihova efektivnost biti ograničena dok se ne završi obuka pilota i uspostavi logistika za održavanje.

INDUSTRIJSKA MOĆ RUSIJE PREMAŠUJE OČEKIVANjA NATO-A

Institut za proučavanje rata (ISW) objavio je još u martu 2025. da je Rusija povećala proizvodnju artiljerijske municije na 3 miliona granata godišnje – gotovo tri puta više od ukupnih kapaciteta SAD i saveznika u pogledu pomoći Kijevu.

Britansko Ministarstvo odbrane je dodatno potvrdilo da Rusija ubrzano modernizuje tenkove T-72 i T-80, vraćajući ih u upotrebu iz rezervi, dok se proizvodnja bespilotnih letelica “Orlan” i “Lancet” značajno uvećava. Ovakva strategija omogućava Moskvi da nadoknadi gubitke i zadrži pritisak na frontovima u Donbasu i Hersonskoj oblasti.

Foto: Profimedia

OD PODRŠKE DO SUMNjE: ŠTA STOJI IZA PROMENE STAVA NATO?

Kavolijeva izjava deluje iznenađujuće jer je ranije bio jedan od glavnih zagovornika slanja ofanzivnog oružja Kijevu, uključujući i dalekometne raketne sisteme HIMARS. Njegovo novo, skeptično stanovište moglo bi ukazivati na pad poverenja Zapada u vojne kapacitete Ukrajine, uprkos obimnoj pomoći u oružju i obuci.

Postoje dve moguće interpretacije ovog preokreta:

*Smanjivanje očekivanja: SAD i NATO svesno ublažavaju javna očekivanja u vezi sa potencijalnim uspehom ukrajinske vojske kako bi se pripremila domaća i međunarodna javnost za manje ambiciozne rezultate.

*Deo šire strategije: Moguće je da se radi o namernom taktičkom manevru – podcenjivanjem vlastitih planova pokušava se zavarati Rusija i obezbediti iznenađenje u budućim vojnim operacijama.

Ovakva strategijska dvosmislenost već je viđena u praksi – tokom 2023. godine, i pored tadašnjih izjava o nedostatnim kapacitetima Oružanih snaga Ukrajine (VSU), Kijev je ipak pokrenuo veliku ofanzivu na jugu zemlje.

Foto MoD Ukrajine

F-16 ZA UKRAJINU: NADA ILI KAŠNjENjE?

Kada je reč o američkim F-16, Danska i Holandija su se obavezale da isporuče još 24 aviona, pored ranije najavljenih isporuka. Prvi primerci su stigli još u julu 2024. godine, ali zbog ograničenog broja obučenih pilota i tehničkih izazova, njihovo delovanje je još uvek simbolično.

Podsetimo, da je Ukrajina nedavno primila novu seriju borbenih aviona F-16, obavestio nas je predsednik Volodimir Zelenski 19. marta 2025 godine, ali nije precizirao njihov tačan broj niti odakle su došli.

Ukrajini su isporučeni “modernizovani” F-16A/B Block 20 MLU (Mid-Life Update), koji su značajno poboljšali njene sposobnosti za suprotstavljanje ruskim vazdušnim pretnjama, uključujući raketne i dron napade.

Ovi avioni imaju nešto naprednije radarske i avioničke sisteme, kao i poboljšanu kompatibilnost sa naoružanjem, što im omogućava izvođenje naprednih vazdušnih i kopnenih operacija.

U februaru 2025. predsednik Donald Tramp dao je nalog za ubrzavanje obuke ukrajinskih pilota na vojnim bazama u Rumuniji i Poljskoj. Očekuje se da će ova mera značajno doprineti operativnoj sposobnosti ukrajinskog vazduhoplovstva, ali NATO upozorava da ruski PVO sistemi kao što su S-400 i ostali i dalje predstavljaju preozbiljnu pretnju.

Signal objektivne slabosti ili deo igre?

Na osnovu Kavolijevih reči, jasno je da ukrajinska vojska trenutno ne raspolaže ni resursima ni ljudstvom za širu ofanzivu, što bi moglo značiti ili priznanje realnog stanja na terenu – ili još jedan potez u kompleksnoj strateškoj igri između NATO i Rusije.

General Kavoli je zaključio da se NATO priprema za dugoročnu podršku Ukrajini, ali i da mora hitno prilagoditi svoje strategije u svetlu ruske sposobnosti da izdrži i vodi produžene vojne kampanje.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SUSRET MUZIKE I POEZIJE NA DORĆOLU: Glumac Nebojša Milovanović govori poeziju u Fondaciji Mozzart