NULTE CARINE ODGOVOR NA RAT TARIFAMA: Koliko je realno da zaživi predlog predsednicde EK o oslobađanju od nameta za industrijske proizvode

U EU bi danas trebalo da stupi na snagu mera kojom se sva roba za izvoz u SAD carini s dodatnih 20 odsto.

НУЛТЕ ЦАРИНЕ ОДГОВОР НА РАТ ТАРИФАМА: Колико је реално да заживи предлог председницде ЕК о ослобађању од намета за индустријске производе

Foto: AP Photo/Ebrahim Noroozi

Kao znak dobre volje i konstruktivnog pristupa Brisela, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen napravila je prvi konkretan korak u cilju spuštanja tenzija u "carinskom ratu" koji su započele SAD i administraciji u Vašingtonu predložila poptuno i recipročno ukidanje carina na industrijske proizvode.

- Evropa je spremna da pregovara sa SAD. Ponudili smo nulte tarife za industrijsku robu. Uradili smo to zato što smo uvek spremni za dogovor – kazala je Fon der Lajenova.

Šefica evropske izvršne vlasti je istakla da ovaj princip već funkcioniše sa mnogobrojnim trgovinskim partnerima u svetu. Pitanje je, međutim, koliko su Amerikanci spremni da pregovaraju u onom sektoru koji ih najviše pogađa. Fon der Lajen je istakla da su iz Brisela u više navrata do sada ponudili Vašingtonu ovu politiku nultog carinjenja kada je reč o automobilima, ali da s druge strane nije bilo adekvatnog odgovora.

Među industrijskim proizvodima čije se oslobađanje od nameta nudi i sada su automobili, čiji je izvoz naročito važan za nemačku privredu, što je istovremeno trn u oku za Vašington kada je reč o trgovinskom disbalansu s Evropom. Pun spisak proizvoda za sada nije poznat, ali je evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič istakao da je još ranije, u februaru, i pre uvođenja američkih tarifa, Amerikancima iz Evrope ponuđen ovaj "nulti" princip, koji bi se uz automobile odnosio i na ostatak industrijskih proizvoda, kao i na hemijsku i farmaceutsku industriju.

FOTO: Tanjug/AP

- Preferiramo dogovor – kazala je Fon der Lajenova, ali i naglasila da će evropska administracija iskoristiti sve instrumente koje ima na raspolaganju, ukoliko to bude bilo potrebno.

U Briselu idu na politiku toplo-hladno. Stanarka Berlamona je uz ispruženu ruku istovremeno zapretila da su pripravni i za drugu opciju, u slučaju neuspeha pregovora i neprihvatanja ponude za dijalog.

- Takođe smo spremni da odgovorimo i kontramerama da bismo zaštitili naše interese – upozorila je šefica evropske izvršne vlasti.

U Briselu ističu da tarife nemaju nikakvo opravdanje i da bi njihov ostanak prouzrokovao ogromne troškove i za američke firme, s pogubnim posledicama po čitavu svetsku privredu. Mere iz Vašingtona se odnose na evropske proizvode u visini od 380 milijardi evra.

ZALAGANjE MASKA

Predsednik SAD Donald Tramp još ne odgovara na predlog Fon der Lajenove. Međutim, njegov najbliži saradnik Ilon Mask, koji već trpi od komercijalnog rata i čija su električna vozila postala omražena u Evropi, predložio je na kongresu italijanske Lige u Firenci stvaranje zone slobodne trgovine između SAD i EU, i to u poptunosti. Njegov predlog podržao je francuski delegirani ministar za spoljnu trgovinu Loran Sen Marten, dok je nemački ministar ekonomije Robert Habek skrenuo pažnju na razmimoilaženje unutar američke administracije. Maskov apel, kako navodi Rojters, nije bio uspešan.

Istovremeno, u EU strahuju i od toga da će se azijske firme, koje su žestoko oporezovane u SAD, sada okrenuti Evropi i tržište Starog kontineneta zatrpati robom niske cene koja se proizvodi uz državne subvencije. Da bi se sprečila nelojalna konkurencija, Fon der Lajenova je najavila stvaranje novog tela unutar evropske administracije koja će pratiti ove tokove.   

- Zaštitićemo se od indirektnih efekata promene tokova trgovinske razmene – stavila je do znanja predsednica EK.

Fon der Lajenova je pozvala Kinu da ponudi rešenje za probleme izazvane opsežnim uvoznim carinama koje je uveo Tramp.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠOKANTNE VESTI IZ TURSKE - TADIĆ NAPUŠTA MURINJA: Ali to nije sve...