UKRAJINSKI F-16 OBOREN RAKETOM DOMETA 400KM? Dali je korišćen S-400 ili S-500 (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

14. 04. 2025. u 17:11

NAKON saopštenja ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva 12. aprila da je izgubilo lovac četvrte generacije F-16 i njegovog pilota tokom borbenog zadatka, koji se odvijao u „izuzetno komplikovanim uslovima“, rusko Ministarstvo odbrane je izvestilo da je ruska protivvazdušna odbrana odgovorna za uništavanje letelice.

УКРАЈИНСКИ Ф-16 ОБОРЕН РАКЕТОМ ДОМЕТА 400КМ? Дали је коришћен С-400 или С-500 (ВИДЕО)

Foto: Profimedia/Shutterstock/Ilustracija


-Protivvazdušna odbrana oborila je ukrajinski avion F-16, osam vođenih avio-bombi JDAM, sedam raketa HIMARS američke proizvodnje i 207 bespilotnih letelica sa fiksnim krilima, saopštilo je ministarstvo. Ovo je potkrepljeno izjavom ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, koji je obećavajući "snažan i precizan" odgovor implicirao da su ruske snage uzrokovale gubitak letjelice i smrti njenog pilota. Gubitak F-16 zbog protivvazdušne odbrane sa kopna bio je iznenađenje za analitičare, jer iako jednoglasno smatraju da su lovci ili zastareli ili skoro zastareli, oni su dosledno korišćeni daleko iza linija fronta kako bi se izbegli gađanje. Ukrajinski sovjetski lovci MiG-29 i Su-27 četvrte generacije podneli su najveći teret borbenih dužnosti na liniji fronta i zbog toga su pretrpeli brzi gubitak.

Foto Printsrin Jutube/Gung Ho Vids

S obzirom da F-16 nastavljaju da deluju daleko iza linija fronta, gubitak sistema od ruskih kopnenih sistema protivvazdušne odbrane povećao je mogućnost da je raketa zemlja-vazduh veoma dugog dometa korišćena za neutralisanje cilja duboko na teritoriji pod kontrolom Ukrajine. Najrasprostranjenija raketa sa takvim mogućnostima je 40N6, koja nema poznatih ekvivalenata van Rusije. Iako je u upotrebi od oktobra 2018. i isporučena Narodnooslobodilačkoj vojsci Kine od 2019. godine, nije se znalo da je ova klasa raketa testirana u borbi pre nego što je prijavljena njena upotreba u Ukrajini u novembru 2023. 

Nepotvrđeni izveštaji o njenoj upotrebi ranije su se takođe pojavili od sredine 2022. godine. Pokazalo se da je projektil sposoban da gađa ciljeve udaljene 400 kilometara. Ovo se postiže korišćenjem podataka o ciljanju ili sa napred raspoređenih radarskih sistema, ili sa velikih radara u vazduhu koje nose avioni, kao što je sistem A-50 AEW&C ili presretač MiG-31, i omogućava da se angažovanja izvrše daleko izvan dosega senzora sistema PVO za ispaljivanje. 40N6 koriste i sistemi protivvazdušne odbrane S-400 i S-500 i omogućavaju gađanje na dometima na kojima bi se lovci poput F-16 obično smatrali relativno sigurnim. Visoka mobilnost ovih zemaljskih sistema može dodatno da zakomplikuje napore da ostanu izvan opsega njihovog angažovanja.

militarywatchmagazine.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

AMERIKA I RUSIJA POMALO ZATEČENE: Vladimir Putin izneo predlog, Donald Tramp se odmah saglasio - sada utanačeni i detalji