AMERIČKI „EKSKALIBUR JE SMEĆE“: Ukrajinski zvaničnik žestoko kritikovao preskupi artiljerijski projektil (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

14. 04. 2025. u 21:33

ŠOKANTNO otkriće nam dolazi iz Ukrajine gde je visoki ukrajinski zvaničnik javno osporio efikasnost naprednog američkog artiljerijskog projektila M982 Ekskalibur (Excalibur), tvrdeći da je ova municija izuzetno ranjiva na ruske sisteme elektronskog ratovanja.

АМЕРИЧКИ „ЕКСКАЛИБУР ЈЕ СМЕЋЕ“: Украјински званичник жестоко критиковао прескупи артиљеријски пројектил (ВИДЕО)

Foto printskrin youtube/inquirer.net

SKUPO, A NEEFIKASNO: EKSKALIBUR PODBACIO U UKRAJINI

Yegor Černev, potpredsednik ukrajinskog parlamentarnog odbora za bezbednost, izjavio je da su svi artiljerijski projektili navođeni GPS sistemom, uključujući i čuveni Ekskalibur, pokazali nisku preciznost u borbenim uslovima zbog sveprisutnog ometanja koje sprovodi ruska vojska.

Prema njegovim rečima, problem je utoliko veći jer je reč o izuzetno skupoj municiji – svaka Ekskalibur granata Ukrajinu košta između 70.000 i 112.000 dolara, što je enormno skuplje u poređenju sa klasičnim artiljerijskim projektilima.

RUSKA DOMINACIJA U ELEKTRONSKOM RATOVANjU

Ova kritika nije prva. Mnogi vojni stručnjaci već su ranije dovodili u pitanje efikasnost zapadnog naoružanja u sukobu u Ukrajini, posebno u svetlu ruskog tehnološkog napretka u oblasti elektronskog ratovanja.

Ruske snage, kako se široko veruje, poseduju neka od najmoćnijih EW sistema na svetu, sposobnih da poremete ili onesposobe GPS navođenje, kontrolne sisteme i druge elektronski zavisne tehnologije.

Primera radi, još 2023. godine smo pisali kako su ruski sistemi za elektronsko ratovanje Pole-21 “naučili” da potisnu američke M982 Ekskalibur.

Foto printskrin Jutjub/ USA Military Channel

OD SLAVLjENOG DO SUMNjIVOG – PAD REPUTACIJE EKSKALIBURA

Pre izbijanja rusko-ukrajinskog rata, M982 Ekskalibur je slovio za najprecizniji i najubojitiji artiljerijski projektil na svetu, posebno u zapadnoj štampi.

No, njegova upotreba u realnim borbenim uslovima u Ukrajini pokazala je određene nedostatke, što je dovelo do preispitivanja njegove isplativosti – čak i unutar američke vojske.

Rusko elektronsko ratovanje učinilo je precizno navođene artiljerijske granate američke proizvodnje M982 Ekskalibur neefikasnim u Ukrajini, navodilo se čak u zapadnim novinskim izveštajima iz 2024. godine.

Izveštaji koje smo mi čitali citiraju brifing Kongresa Sjedinjenih Američkih Država od marta 2024. godine, tokom kojeg je Daniel Pat, viši saradnik na Institutu Hadson, rekao da su granate Ekskalibur „imale efikasnost od 70% u pogađanju ciljeva kada su prvi put upotrebljene u Ukrajini“, ali da „posle šest nedelja, efikasnost je opala na samo 6% pošto su Rusi prilagodili svoje sisteme elektronskog ratovanja da se tome suprotstave.

Ekskalibur nije bio prvi sistem oružja američke proizvodnje koji je postao žrtva moćnih sredstava ruske vojske za elektronsko ratovanje. Visokoprecizne bombe GLSDB su takođe potpuno zakazale na ukrajinskom frontu.

TEHNIČKI DETALjI: ŠTA JE EKSKALIBUR?

Projektil Ekskalibur je precizna artiljerijska municija, obično ima verovatnoću kružne greške od dva metra. Ova visoka preciznost se postiže preko GPS-potpomognutog inercijalnog navigacionog sistema. Međutim, upravo u tome se krije problem – takvi sistemi su veoma osetljivi na ometanje signala.

M982 je navođeni artiljerijski projektil kalibra 155 mm koji su zajednički razvili Rayteon Missiles and Defence i BAE Systems Bofors. U američkoj vojsci se koristi od 2007. godine. Njegova preciznost zasniva se na kombinaciji GPS navođenja i inercijalnog navigacionog sistema. U idealnim uslovima, odstupanje pri gađanju cilja iznosi svega četiri metra.

Granata ima domet do 40 km kada se ispaljuje iz klasičnih haubica, a do 70 km kada se koristi sa naprednijim artiljerijskim platformama. Može da radi u svim vremenskim uslovima. Ekskalibur ima maksimalni domet 50 km ako se koristi projektil kalibra .52, a 40 km ako je projektil kalibra .39.

Granata može biti ispaljena iz većine haubica kalibra 155 mm koje su ukrajinskim snagama isporučili NATO podržavaoci nakon početka eskalacije sukoba u Ukrajini 2022. godine, uključujući samohodne nemačke PzH 2000 i poljske AHS Krab AS, kao i vučene M777 američke proizvodnje.

Ipak, bez pouzdanog GPS signala, prednost Ekskalibura gotovo potpuno nestaje – što postavlja ozbiljna pitanja o upotrebljivosti ovog oružja na modernom bojnom polju pod elektronskim ometanjem.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

FIFA POMAŽE SRBIJI! Albanija u šoku