„BAZUKA“ POSLEDNJI ČUVAR PAPA FRANJE: Oružje italijanskih vojnika za obaranje dronova iznad Vatikana – koliko košta i koliko je efikasna?

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

25. 04. 2025. u 19:33

ITALIJANSKI vojnici koriste specijalno anti-dron oružje nalik na bazuku za obaranje bespilotnih letelica koje narušavaju zabranjeni vazdušni prostor iznad Vatikana.

„БАЗУКА“ ПОСЛЕДЊИ ЧУВАР ПАПА ФРАЊЕ: Оружје италијанских војника за обарање дронова изнад Ватикана – колико кошта и колико је ефикасна?

Foto Tanjug/AP/Markus Schreiber

Brza ekspanzija dronova poslednjih godina stvorila je nove bezbednosne izazove, naročito na mestima visokog rizika i događajima velikog profila. U rasponu od vojnih misija do zaštite državnika i javnih okupljanja, razvijeni su anti-drone sistemi (Counter-UAC) za brzo otkrivanje i neutralisanje pretnji iz vazduha, navodi newsauto.gr.

Ovi sistemi funkcionišu na različite načine – od elektronskih ometača signala do fizičkog hvatanja ili uništavanja dronova. Među njima se posebno ističe sistem viđen u rukama italijanskih vojnika tokom ceremonija u Vatikanu, uključujući i sahranu pape Franje.

Na fotografijama se vidi vojnik opremljen prenosivim sistemom protiv dronova nalik na pušku sa više cevi/antena. Ovaj sistem funkcioniše kao elektromagnetni ometač: emituje snažne radio-talase koji prekidaju komunikaciju između drona i njegovog operatera, prisiljavajući letelicu da se automatski prizemlji ili sruši.

Reč je o italijanskom proizvodu, verovatno nastalom u okviru programa ADRIAN, koji je razvila kompanija Elettronica. Sistem je već testiran i korišćen u više vojnih i bezbednosnih misija – od NATO operacija na Kosovu 2019, do zaštite visokorizičnih skupova, kao što su poseta ukrajinskih predsednika Zelenskog Rimu (2023) i samit G7 (2024).

Foto Tanjug/AP/Bernat Armangue

Na samom oružju ističu se višestruke usmerene antene, integrisane za ometanje signala u različitim frekventnim opsezima (najčešće 2.4 GHz, 5.8 GHz i GPS frekvencije). Neki napredni modeli čak mogu da simuliraju GPS signale i preusmere dron na „lažnu“ lokaciju umesto da ga direktno ometaju.

DOMET I TEHNIČKE KARAKTERISTIKE:

Efikasnost zavisi od modela i uslova – neki sistemi imaju domet i do 1–2 kilometra. Na primer, DroneGun Tactical firme DroneShield beleži domet do 2 km u otvorenom prostoru.

Sistem koristi elektromagnetne pulsove kako bi prekinuo upravljanje dronom, a u slučaju uspeha – dron sprovodi bezbednosnu proceduru: ili pada, ili se automatski vraća na početnu tačku.

Cena anti-dron sistema:

Cena ovih sistema značajno varira u zavisnosti od funkcionalnosti i proizvođača, gde kao i za sve ostalo, važi pravilo da ukoliko dolazi sa zapada skuplje je:

*Prenosive vojne jedinice visokih specifikacija na zapadu koštaju između 20.000 i 50.000 dolara po komadu.

*Napredni mrežni sistemi sa više senzora i stanica (npr. Dedrone) mogu koštati i više stotina hiljada ili čak nekoliko miliona evra.

*Povoljne varijante – istočne proizvodnje ili čak „hobi“ verzije – dostupne su za nekoliko hiljada evra, a to nikako ne znači da su manje efikasne.

Na primer, jedan prenosivi ometač snage 120W komercijalno se prodaje za oko 7.500 dolara, uz domet do 2.5 km u idealnim uslovima.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA JE ZGROŽENA: Dobila je ovu vest i ne može da veruje da se to dogodilo