„BAZUKA“ POSLEDNJI ČUVAR PAPA FRANJE: Oružje italijanskih vojnika za obaranje dronova iznad Vatikana – koliko košta i koliko je efikasna?
ITALIJANSKI vojnici koriste specijalno anti-dron oružje nalik na bazuku za obaranje bespilotnih letelica koje narušavaju zabranjeni vazdušni prostor iznad Vatikana.

Foto Tanjug/AP/Markus Schreiber
Brza ekspanzija dronova poslednjih godina stvorila je nove bezbednosne izazove, naročito na mestima visokog rizika i događajima velikog profila. U rasponu od vojnih misija do zaštite državnika i javnih okupljanja, razvijeni su anti-drone sistemi (Counter-UAC) za brzo otkrivanje i neutralisanje pretnji iz vazduha, navodi newsauto.gr.
Ovi sistemi funkcionišu na različite načine – od elektronskih ometača signala do fizičkog hvatanja ili uništavanja dronova. Među njima se posebno ističe sistem viđen u rukama italijanskih vojnika tokom ceremonija u Vatikanu, uključujući i sahranu pape Franje.
Na fotografijama se vidi vojnik opremljen prenosivim sistemom protiv dronova nalik na pušku sa više cevi/antena. Ovaj sistem funkcioniše kao elektromagnetni ometač: emituje snažne radio-talase koji prekidaju komunikaciju između drona i njegovog operatera, prisiljavajući letelicu da se automatski prizemlji ili sruši.
Reč je o italijanskom proizvodu, verovatno nastalom u okviru programa ADRIAN, koji je razvila kompanija Elettronica. Sistem je već testiran i korišćen u više vojnih i bezbednosnih misija – od NATO operacija na Kosovu 2019, do zaštite visokorizičnih skupova, kao što su poseta ukrajinskih predsednika Zelenskog Rimu (2023) i samit G7 (2024).

Foto Tanjug/AP/Bernat Armangue
Na samom oružju ističu se višestruke usmerene antene, integrisane za ometanje signala u različitim frekventnim opsezima (najčešće 2.4 GHz, 5.8 GHz i GPS frekvencije). Neki napredni modeli čak mogu da simuliraju GPS signale i preusmere dron na „lažnu“ lokaciju umesto da ga direktno ometaju.
DOMET I TEHNIČKE KARAKTERISTIKE:
Efikasnost zavisi od modela i uslova – neki sistemi imaju domet i do 1–2 kilometra. Na primer, DroneGun Tactical firme DroneShield beleži domet do 2 km u otvorenom prostoru.
Sistem koristi elektromagnetne pulsove kako bi prekinuo upravljanje dronom, a u slučaju uspeha – dron sprovodi bezbednosnu proceduru: ili pada, ili se automatski vraća na početnu tačku.
Cena anti-dron sistema:
Cena ovih sistema značajno varira u zavisnosti od funkcionalnosti i proizvođača, gde kao i za sve ostalo, važi pravilo da ukoliko dolazi sa zapada skuplje je:
*Prenosive vojne jedinice visokih specifikacija na zapadu koštaju između 20.000 i 50.000 dolara po komadu.
*Napredni mrežni sistemi sa više senzora i stanica (npr. Dedrone) mogu koštati i više stotina hiljada ili čak nekoliko miliona evra.
*Povoljne varijante – istočne proizvodnje ili čak „hobi“ verzije – dostupne su za nekoliko hiljada evra, a to nikako ne znači da su manje efikasne.
Na primer, jedan prenosivi ometač snage 120W komercijalno se prodaje za oko 7.500 dolara, uz domet do 2.5 km u idealnim uslovima.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)