ŠOK U PENTAGONU Američke tajne na izvolte: Najnovija super-bomba GBU-53/B StormBreaker netaknuta pala u ruke Irana i Huta (VIDEO)
DOK SAD nastavljaju napade na jemensku pobunjeničku grupu Huti, u Jemenu se pojavila gotovo netaknuta američka klizna bomba GBU-53/B StormBreaker. Ovo otkriće izazvalo je ozbiljnu zabrinutost da bi najnovije i najsavremenije američko oružje moglo pasti u ruke američkih protivnika.

Foto: Printskrin/Jutjub/ Daily Aviation
Sjedinjene Američke Države bombarduju Hute već skoro šest nedelja, u pokušaju da oslabe grupu koju podržava Iran. Centralna komanda vojske SAD (CENTCOM) započela je bombardovanja sredinom marta, nakon što su Huti zapretili da će obnoviti napade na Izrael. Od 2023. godine, Huti su izveli brojne napade na američke, izraelske i druge zapadne brodove u Crvenom moru, ugrožavajući globalnu trgovinu.
Predsednik Donald Tramp je obećao da će uništiti ovu grupu, naglašavajući da će SAD koristiti “nadmoćnu smrtonosnu silu” sve dok Huti ne obustave napade. U tom kontekstu korišćena je i bomba StormBreaker.
Fotografije GBU-53/B StormBreaker bombe, delimično zakopane u pesku, pojavile su se 24. aprila na društvenim mrežama. Analitičari su navodno geolocirali slike u oblasti Asilan u provinciji Šabva, u jugoistočnom Jemenu. Bomba se vidi sa delimično otvorenim krilima, a zapadni stručnjaci smatraju se da nije eksplodirala “zbog mekoće peska”.
Naravno, tim tvrdnjama nisu objasnili kako je bomba završila neoštećena na terenu i šta je bio cilj na sred pustinje i peska. Uzroci mogu biti tehnički kvar ili elektronsko ometanje, dok je malo verovatno da je oborena projektilom zemlja-vazduh.
SAD su, poput drugih tehnološki razvijenih sila, izuzetno zabrinute da njihova oružja ne padnu u ruke neprijatelja, čime bi američke tehnologije poput senzora, radara i elektronike bile ugrožene.
Tokom poslednjih godina, pristojan broj američkih sistema palo je u neprijateljske ruke. Na primer, bespilotna letelica RQ-170 pala je u Iran 2011. godine, usled iranskog sajber-napada, što je navodno omogućilo Teheranu da napravi sopstvenu verziju Šahed-191.
Iran nije jedini protivnik koji je došao do američkog oružja. Tokom druge Tajvanske krize 1958. godine, kineske snage preuzele su američku raketu AIM-9X Sidewinder, koja je korišćena za razvoj sovjetske Vimpel K-13.
Rusija je u ratu u Ukrajini zaplenila gomile američke i zapadne vojne tehnike, uključujući gomile različitih dronova, raketa, Bradley BVP vozila, Abrams tenkova, Javelin protivtenkovskih raketa, Stinger PVO sistema, itd.
Potencijalno zarobljavanje relativno netaknutog StormBreaker-a predstavlja nove i to velike muke za SAD, jer će nova, poverljiva tehnologija završiti u Rusiji, Kini ili Iranu.
ŠTA ZNAMO O PROJEKTILU STORMBREAKER?
StormBreaker, poznat i kao Small Diameter Bomb II (SDB II), je klizna bomba lansirana iz vazduha koju proizvodi Raytheon Missile Systems. Dizajnirana za dinamična borbena okruženja i teške vremenske uslove, SDB II može napadati i pokretne i stacionarne ciljeve sa izuzetnom preciznošću.
Raketu karakteriše trostruki sistem za navođenje koji joj omogućava da prodre kroz maglu, dim i kišu, koristeći infracrveno snimanje, milimetarski radar i poluaktivno lasersko navođenje.
StormBreaker poseduje dvosmerni data-link koji joj omogućava ažuriranje ciljeva tokom leta, pružajući izuzetnu fleksibilnost u promenljivim borbenim uslovima. Ova sposobnost omogućava direktnu saradnju sa kontrolorima na zemlji i u vazduhu, poboljšavajući koordinaciju i svest o situaciji.
Takođe koristi inercijalni navigacioni sistem uz GPS podršku, omogućavajući joj da precizno klizi ka cilju. Raketa poseduje i višestruku bojevu glavu koja kombinuje eksplozivne, fragmentacione i oblikovane naboje, čineći je veoma efikasnom protiv širokog spektra ciljeva.
Prema dostupnim informacijama, StormBreaker može gađati pokretne ciljeve na udaljenosti od 72 kilometra i stacionarne ciljeve na maksimalnoj udaljenosti od 111 kilometara.
Osim što je implementirana na F/A-18E/F Super Hornetima, StormBreaker je predviđena i za F-16C/D i F-35 avione. Vojna kompanija Raytheon, deo RTX Corporation, razvija kopneno lansiranu verziju svoje GBU-53/B Small Diameter Bomb II – StormBreaker.
Finska, Norveška i Nemačka su već naručile ovu bombu, a očekuju se i dodatne narudžbine.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

TRAMP ZASPAO I ZAHRKAO NA SAHRANI PAPE? U njega je ušao duh "Uspavanog Džoa" ili to baš i nije tako?
"USPAVANI Donald" na delu ili baš i ne?
27. 04. 2025. u 14:11
Komentari (0)