PAKISTAN PRVI PUT NAPAO INDIJU: Najmanje pet osoba poginulo, sazvan hitan sastanak tela koje nadzire nuklearni arsenal (VIDEO)

Tanjug

10. 05. 2025. u 08:48

NAKON indijskih raketnih napada na tri pakistanske vazduhoplovne baze, Islamabad je rano jutros izveo prvi vojni napad na teritoriju Indije, objavila je pakistanska vojska putem video-snimka na društvenoj mreži Iks.

ПАКИСТАН ПРВИ ПУТ НАПАО ИНДИЈУ: Најмање пет особа погинуло, сазван хитан састанак тела које надзире нуклеарни арсенал (ВИДЕО)

Foto: X Printscreen

Najmanje pet osoba poginulo je jutros u indijskom regionu Džamu tokom pakistanskih napada, saopštila je policija u indijskom delu Kašmira.

Visoki bezbednosni zvaničnik rekao je da Pakistan nije imao izbora osim da odgovori na "veoma ozbiljnu eskalaciju", dodajući da "takvo nasilje nije viđeno od rata 1971. godine".

Kao odgovor, Indija je aktivirala 14 bataljona Teritorijalne armije, ukupno oko 10.500 vojnika, koji će biti raspoređeni širom zemlje do februara 2028. godine, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

U Islamabadu, pakistanski premijer Šehbaz Šarif sazvao je hitan sastanak Nacionalne komandne vlasti, tela zaduženog za kontrolu nad nuklearnim arsenalom.

To telo se obično sastaje samo u situacijama koje ugrožavaju nacionalnu bezbednost, navedeno je.

- Ne bismo voleli da vidimo da se prekorači nuklearni prag - rekao je ministar za planiranje Ahsan Ikbal.

SAD su pozvale na hitnu deeskalaciju. Državni sekretar Marko Rubio razgovarao je sa načelnikom pakistanske vojske, generalom Asimom Munirom, i ponudio pomoć Vašingtona u pokretanju konstruktivnog dijaloga, saopštio je Stejt department.

Grupa sedam (G7) takođe je pozvala obe strane na "maksimalnu uzdržanost" i direktan dijalog. U zajedničkom saopštenju, ministri spoljnih poslova G7 oštro su osudili napad na turiste u Kašmiru 22. aprila i apelovali na "hitno smirivanje situacije".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Kako oporaviti crevnu mikrobiotu nakon terapije antibioticima?