ZAPAD JE NA CRVENOM TRGU DOŽIVEO PORAZ: Atmosfera koja je vladala u petak u Moskvi, ali i u celoj zemlji, nikada nije bila tako svečana

POSLE dugo vremena u jednome su se složili komentatori vodećih zapadnih medija i ruski novinari i analitičari: Parada pobede na Crvenom trgu održana 9. maja pokazala je da Zapad nije uspeo da izoluje Rusiju i da predsednik Putin ima veliki autoritet u mnogim zemljama na svetu.

ЗАПАД ЈЕ НА ЦРВЕНОМ ТРГУ ДОЖИВЕО ПОРАЗ: Атмосфера која је владала у петак у Москви, али и у целој земљи, никада није била тако свечана

Foto Evgeny Biyatov/Photo host agency RIA Novosti via AP

Ako se sabere broj stanovnika zemalja čiji su lideri bili u Moskvi na proslavi 80. godišnjice pobede nad nacizmom, može se konstatovati da je Rusija dobila veliku podršku bar pola sveta. To je razlog što jedan broj novinara američkih medija histerično piše da je Zapad doživeo poraz na Crvenom trgu.

Uzaludne su bile pretnje predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, da će Rusima pokvariti slavlje i da će napasti dronovima Crveni trg "kao legitimni vojni cilj" zbog tehnike i oružja. Naravno da Zelenski zna da na paradi tenkovi nemaju municiju, i svakako je dobro da su ga zapadni mentori urazumili da ni ne pokušava da napada Moskvu.

Na pretnje Zelenskog najbolje je odgovorio predsednik Kube Migel Dijas Kanel Bermudes, koji je kazao: "Ničega se mi ne bojimo, došli smo u Moskvu jer smatramo da je to ispravno i verujemo u to što radimo."

Dolazak u Moskvu mnogobrojnih lidera velikih zemalja, članica BRIKS, ali i onih brojčano manjih, dokaz je i toga da oni znaju istinu o Drugom svetskom ratu i kakav je bio doprinos SSSR pobedi nad nacizmom. Uzalud se trude "unuci nacista" koji su sada zauzeli političke funkcije u jednom broju zemalja EU da dokazuju kako Rusi nisu oslobađali Evropu već su je porobljavali.

Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine saopštilo je juče da je uputilo protest zemljama čiji su lideri bili na Paradi pobede u Moskvi jer smatraju da te posete nemaju nikakve veze sa sećanjem na istorijske događaje iz Drugog svetskog rata. Pozvani su bili predstavnici ambasada gde im je "objašnjeno" da je Ukrajina dala značajan doprinos zajedno sa drugim narodima antihitlerovske koalicije i bivšeg SSSR u pobedi nad nacizmom. U Kijevu tvrde da neće dozvoliti Rusiji da umanje ulogu ukrajinskog naroda u pobedi nad nacizmom.

Foto Ilya Pitalev/Photo host agency RIA Novosti via AP

Ukrajinsko rukovodstvo se izgleda kasno probudilo. Ovih dana su moskovski mediji upravo pisali da je deda Vladimira Zelenskog kao "crvenoarmejac" dva puta nagrađivan za hrabrost u ratu i da je tim više čudno što unuk, kao predsednik Ukrajine, žmuri na divljanje neonacista koji se obračunavaju sa "sovjetskom prošlošću" tako što ruše spomenike herojima iz Drugog rata.

Ovogodišnja parada pobede se razlikovala od mnogih drugih ne po pokazanom oružju, već po atmosferi koja je vladala u Moskvi i u celoj Rusiji. Novost na paradi su bili dronovi, sada već čuveni "lanceti" kojima je uništeno mnogo vojne tehnike. Takođe su pokazani i modernizovani tenkovi.

Ali, prava novost je što su u petak po kaldrmi Crvenog trga među 11.500 učesnika marširali i pripadnici Specijalne vojne operacije u Ukrajini. Njih oko 1.500 su odabrani među najboljima i najhrabrijima. Putin sada stalno ističe da će upravo iz redova učesnika SVO biti iznedrena nova ruska elita koja treba da zameni one koji su se za vreme privatizacije državne imovine "istakli" tako što su na brzinu postali bogataši. Učesnicima SVO će biti omogućeno besplatno školovanje kako bi mogli kvalifikovano da obavljaju nove poslove.

Što se tiče gostiju, ovog puta je predsednik Putin nastojao da udovolji zahtevima svih koji su hteli da sa njim razgovaraju. Glavnom gostu, kineskom lideru Si Đinpingu je posvetio ceo četvrtak, a svakako je i novost da je TV kanal Rusija 24 uživo prenosio prvih desetak minuta svih susreta koje je imao Putin u Kremlju. Zahvaljujući tome gledaoci su mogli da vide da je srpski predsednik govorio na ruskom, što je izazvalo velike simpatije među novinarima, a i gledaocima. Svakako je važno to što je predsednik Vučić došao na proslavu Dana pobede u Moskvu i što je bio u društvu i razgovarao ne samo sa Putinom, nego i sa mnogim drugim uglednim gostima iz sveta.

Slovački premijer Robert Fico bio je jedini lider iz zemalja članica EU koji je došao u Moskvu uprkos tome što su mu tri bivše sovjetske republike na Baltiku zatvorile vazdušni prelaz. Čak je bio spreman da dođe u Moskvu i automobilom preko Belorusije, jer je smatrao da nikako ne sme da propusti obeležavanje 80. godišnjice pobede nad nacizmom. Fico je na proslavi Dana pobede u Moskvi bio i pre deset godina.

Foto Pavel Lisitsyn/Photo host agency RIA Novosti via AP

Rečenicom "nama je sloboda došla sa istoka" i u Slovačkoj je za oslobođenje poginulo 60.000 "crvenoarmejaca", Fico je podigao pritisak evropskim rusofobima sa Kajom Kalas, šeficom EU diplomatije, na čelu. Pre razgovora sa Putinom u petak u kasnim večernjim satima Fico se pozdravio sa svim članovima ruske delegacije, a na kraju stola mu je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao: "Mi uživamo da vas slušamo..." Te večeri u Kremlju Fico je kazao da u Evropi postoje političari koji bi hteli da opet stvore gvozdenu zavesu prema Rusiji.

- Želim da pružim ruku, da pregovaramo o saradnji jer svi imamo štetu od sankcija Rusiji. U telefonskom razgovoru Kaja Kalas mi je kazala da sam na pogrešnom mestu. Ja ne mislim tako, Evropa i Rusija moraju da normalizuju odnose. Protiv sam toga da se ne dozvoljava kupovina ruskih energenata. Naše nuklearke koriste rusko atomskog gorivo, a rafinerije su napravljene da prerađuju rusku naftu. Zašto bi Slovačka uopšte prekidala odnose sa Rusijom - javno se zapitao Fico.

Aktuelna rusofobija kod jednog dela političara u Evropi nije plod rata u Ukrajini, kako to neupućeni mogu da pomisle. Ona je kao tuberkuloza kod zalečenih bolesnika. Začaurila se i kad imunitet oslabi, ona se ponovo pojavi. U zemljama na Baltiku, pogotovo bivšim sovjetskim republikama, Estoniji, Letoniji i Litvaniji, "reanimirala" se stara mržnja prema Rusima. Organizuju se marševi onih koji su nekada ratovali protiv crvenoarmejaca kao i njihovih sledbenika. Decenijama su aktivni rusofobi u Kanadi gde je brojčano značajna ukrajinska dijaspora.

Diplomatski maraton

DOKAZUJUĆI da poštuje i lidere drugih zemalja koji su došli na proslavu, Putin je i juče nastavio svoj diplomatski maraton. Razgovarao je u Kremlju sa sekretarom Komunističke partije Vijetnama To Lamom, zatim predsednicima Zimbabvea, Palestine, Burkine Faso, kao i Abhazije i Južne Osetije. Poseban značaj je dat razgovoru sa liderom Palestine Mahmudom Abasom zbog situacije na Bliskom istoku.

Rusofobija se raširila i u Nemačkoj, pa su postali glasni naslednici onih čiji su dedovi ratovali u Hitlerovim jedinicama.U Ukrajini su neonacisti 2014. bili najokrutniji prema Rusima koji tamo žive. Prisetimo se zarobljenih vojnika "Azova" u Marijupolju gde je većina imala tetovirane znakove SS jedinica, a mnogi i Hitlerove portrete.

Foto: Profimedia

Sa pravom se nameće pitanje šta je uticalo da se tako raširi "zaborav" o velikom doprinosu SSSR u oslobađanju Evrope. Naravno da je umnogome kriva agresivna propaganda koja se širila još u vreme Hladnog rata. Amerikanci su preko svojih filmova i medijske propagande stvorili uverenje kod svog stanovništva, ali i mnogih u zapadnoj Evropi, da su oni dobili rat, a svi ostali su bili efemerni. Uostalom, i predsednik SAD Donald Tramp sada uporno govori kako je Amerika dobila Drugi svetski rat, mada je pre mesec dana više puta ponovio pred novinarima da su Rusi pobedili Hitlera i pre toga Napoleona i da su imali 30 miliona žrtava.

U stroju vojnici iz 13 zemalja

ZAJEDNO sa ruskom vojskom na kaldrmi Crvenog trga marširali su i vojnici iz 13 prijateljskih zemalja iz Azije i Afrike. Najbrojniji su bili vojnici iz Kine, marširalo je njih 102. Tu su bili i vojnici iz Kazahstana, Kirgizije, Tadžikistana,Turkmenije, Uzbekistana, Azerbejdžana, kao i iz Vijetnama, Egipta, Laosa, Mongolije i Mjanmara. Sa njima su bili i predstavnici Belorusije. Kirgizi su poslali 80 vojnika nacionalne garde, a Kazahstan vojnike desantnih jedinica, dok su iz Belorusije došli specijalci... Zbog mogućih evropskih sankcija, na Crvenom trgu nisu bili vojnici iz Srbije, iako je to bilo planirano. Vojnici Severne Koreje koji su ratovali u Kurskoj oblasti na strani Rusa nisu učestvovali na paradi već su došli njihovi generali sa kojima je Putin posebno razgovarao i pohvalio ih za hrabrost, odlučnost i spremnost. Putin se pozdravio i kratko razgovarao sa komandantom libijske armije feldmaršalom Halifom Haftarom koji je bio na Crvenom trgu u civilnom odelu.

Ko ne veruje ruskim arhivima, može da čita memoare ratnih i posleratnih lidera Amerike i Velike Britanije. Da podsetimo šta je britanski premijer Vinston Čerčil, koji nimalo nije voleo komuniste, napisao ko je najviše doprineo pobedi nad Hitlerovom soldateskom.

- Osim ruske armije nije bilo takve sile koja je mogla da slomi kičmu Hitlerovoj vojnoj mašini - pisao je Čerčil.

Ispada da je 1945. bilo mnogo jasnije da je Hitler izgubio rat kad je ušao ukoštac sa Sovjetskim Savezom. Poznat je podatak da je na front otišlo čak 32 miliona sovjetskih građana, koji su se borili i ginuli četiri godine protiv Hitlera i njegovih evropskih slugu. Postoje i podaci koji dokazuju da Hitlerova armija ne bi mogla da ratuje četiri godine da za nju nisu radile vojne fabrike u Francuskoj, Češkoj, Mađarskoj i još nekim drugim evropskim zemljama. 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MNOGI U ŠOKU: Novi papa, Lav XIV, igra tenis - snimljen i za koga navija! (VIDEO)