INDIJSKO-PAKISTANSKI VAZDUŠNI SUKOBI: Nova velika prilika za ruski program lovaca Su-57 (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

11. 05. 2025. u 21:33

SVE veći broj dokaza koji ukazuju na velike pakistanske pobede u nizu vazdušnih bitaka sa indijskim ratno-kosmičkim snagama, koje su 6. maja pokrenule operaciju Sindur radi neutralizacije ciljeva u zemlji i u spornim susednim regionima, pokrenuo je ozbiljna pitanja u vezi sa budućim odlukama o nabavci koje će oblikovati indijsku flotu lovaca.

ИНДИЈСКО-ПАКИСТАНСКИ ВАЗДУШНИ СУКОБИ: Нова велика прилика за руски програм ловаца Су-57 (ВИДЕО)

Foto MoD Rusija


Iznenadna eskalacija dugogodišnjih tenzija do otvorenih neprijateljstava istakla je razloge za dugogodišnje pripisivanje velikog stepena važnosti od strane obe države raspoređivanju vrhunskih kapaciteta za vazdušno ratovanje. Stoga je primetno da se ovo dogodilo manje od tri meseca nakon što su i Rusija i Sjedinjene Države eskalirale napore da plasiraju svoje rivalske lovce pete generacije Su-57 i F-35 zemlji na izložbi vazduhoplovstva Aero Indija. Iako se očekuje da će F-35 biti isključen iz ozbiljnog razmatranja iz političkih razloga, naime zbog opsežnih ograničenja koja SAD postavljaju na upotrebu svojih aviona, a koja ograničavaju autonomiju na načine koji su neprihvatljivi za indijsko Ministarstvo odbrane, navodno se ozbiljno razmatra nabavka Su-57 i ugovor o licenciranju proizvodnje lovaca.


U očekivanju nabavke novih lovaca pete generacije, elita flote lovaca indijskog vazduhoplovstva sastojala se od ruskih Su-30MKI i francuskih lovaca Rafal „generacije 4+“. Su-30MKI je mnogo veći avion sa radarom preko dva puta težim, daleko većim nivoom manevarskih sposobnosti i mnogo većim kapacitetom za nošenje različitih projektila. 

Iako je bio vrhunski kada je prvi put nabavljen 2002. godine, mnoga njegova avionika datira iz ranih 2000-ih, a njegov pasivni elektronski skeniran radar N011M smatra se sve zastarelijim. Rafal je mnogo lakši avion koji se koristi u malom broju, sa samo 36 u upotrebi. Iako je nedavno kupljen sa modernijim radarom, njegov razvoj je ograničen malom veličinom senzorskog paketa, relativno ograničenom manevarskom sposobnošću i nedostatkom optimizacije za borbu vazduh-vazduh. Potvrđeno obaranje najmanje jednog lovca Rafal, od kojih je svaki koštao indijsko Ministarstvo odbrane zapanjujućih više od 240 miliona dolara, i prijavljeni uspeh lovca J-10C i rakete vazduh-vazduh PL-15 koje je isporučila Kina u pakistanskom RV (PAF), verovatno su poslužili da pojačaju poruku o novoj prednosti Pakistana u vazdušnim sposobnostima kao rezultat nabavke napredne kineske opreme.

Tokom Hladnog rata, najbolje lovačke jedinice indijskog vazduhoplovstva uživale su značajne prednosti u odnosu na svoje pakistanske kolege. Godine 1971. indijski MiG-21 pokazali su veliku prednost u odnosu na pakistanske F-104 tokom borbenih dejstava, dok su se 1980-ih indijski lovci MiG-23ML i MiG-29 hvalili moćnijim radarima i naprednim mogućnostima van vidljivog dometa kojima pakistanski mlaznjaci F-16A/B nisu mogli da pariraju. Međutim, porast ugleda kineskog sektora borbenog vazduhoplovstva u poslednjih 20 godina i velika kašnjenja u planiranim nabavkama ruskih lovaca pete generacije u Indiji u velikoj meri su preokrenuli ovaj trend, pri čemu pakistanski J-10C verovatno ima veći potencijal za borbu u vazduhu od bilo kog drugog lovca u Južnoj Aziji. Skori dolazak lovca pete generacije J-35 u Pakistan, koji je, iako manje sposoban od J-20, i dalje daleko sposobniji od bilo kog lovca koji se koristi u regionu, spreman je da dodatno pogorša ugled vrhunskih indijskih lovačkih jedinica. Očekuje se da će prvi J-35 postati operativni pre 2030. godine, pružajući Pakistanu lovac koji daleko nadmašuje čak i J-10C sa većim radarom, većom izdržljivošću i naprednim mogućnostima prikrivenosti i Distributed Aperture System (DAS) - DAS pruža tri osnovne kategorije funkcija u svakom pravcu istovremeno: Otkrivanje i praćenje raketa (uključujući pokretanje detekcije i upotrebe kontramera), Otkrivanje i praćenje aviona (situaciona svest, infracrvena pretraga i praćenje (IRST) i raketa vazduh-vazduh, zemlja-vazduh) i Prikazivanje slike kokpita na kacigi pilota i u noćnom režimu.
Očekuje se da će demonstrirana moć modernih kineskih lovaca, prvi put 6. maja, biti razlog za ozbiljnu zabrinutost u indijskom Ministarstvu odbrane, s obzirom na to da je u toku nabavka dodatnih J-10C, slično naprednih, ali lakših lovaca JF-17 Blok 3, i J-35, što potencijalno ostavlja indijsku flotu u veoma značajnom kvalitativnom zaostatku. S obzirom na to da se ne očekuje da će evropska odbrambena industrija proizvesti lovac koji ispunjava minimalne standarde pete generacije u narednoj deceniji, dok Sjedinjene Države ostaju isključene kao dobavljač iz političkih razloga, samo Rusija ostaje potencijalni dobavljač lovaca koji može brzo da preokrene trend rastuće pakistanske prednosti u vazduhu. Diskreditacija Rafala ili drugih evropskih alternativa „generacije 4+“ kao održivih odgovora na rastuću moć borbenih aviona koje Kina izvozi u Pakistan ostavlja ruski program pete generacije u mnogo jačoj poziciji za dobijanje porudžbina.

militarywatchmagazine.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAJNOVIJE VESTI SA RATIŠTA: Podvig Čečena posle akcije VSU