KINA ODOLEVA IZAZOVIMA: Peking izdao prvu "Belu knjigu" o nacionalnoj bezbednosti i precizirao svoje ciljeve
KINA je suočena sa složenim okruženjem koje karakterišu sve veći spoljni uticaji i unutrašnji izazovi, ali je, uprkos tome, uspela da održi stabilan i postojan napredak u oblasti nacionalne bezbednosti.

Tanjug
Ovo se navodi u prvoj Beloj knjizi Kine, koju je upravo objavila Informativna kancelarija Državnog saveta. "Kina sarađuje sa zemljama Azijsko-pacifičkog regiona zarad očuvanja regionalnog mira i razvoja, unoseći stabilnost u sve turbulentniji svet, kaže neimenovani izvor "Pipls dejlija", objašnjavajući ono što je objavljeno u Beloj knjizi.
Agencija "Sinhua" navodi da je u ovom dokumentu precizirano da nacionalna bezbednost Kine u novoj eri ima za krajnji cilj bezbednost naroda, kao i političku bezbednost, a da su nacionalni interesi vodeći princip. Kina će, ističe se, očuvati teritorijalni integritet, pomorska prava i interese, preduprediti i ublažiti rizike tokom modernizacije zemlje.
Kineski stručnjak za nacionalnu bezbednost, vazduhoplovstvo i vojna pitanja, Sung Džungping, rekao je za "Global tajms" da je Knjiga o nacionalnoj bezbednosti jasno definisala pretnje u svim oblastima, ukazujući da one koje dolaze spolja, predstavljaju do sada neviđene izazove za zemlju. Kina je, navodi, aktivan akter u unapređenju međunarodne zajedničke bezbednosti.
- Na međunarodnom planu, svet ulazi u period pojačanih turbulencija - veli Džungping. - Žarišta u susedstvu, poput konflikata između Indije i Pakistana, povremeno se ponovo aktiviraju. Takođe, provokacije zapadnog bloka predvođenog Amerikom u blizini Kine, uz prelivanje efekata konflikata kao što je onaj između Rusije i Ukrajine, stvaraju velike pritiske. Unutar zemlje, bezbednost mogu da ugroze nekonvencionalne pretnje kao što su infiltracija ekstremista, pokušaji obojenih revolucija, terorizam, kao i etnička i verska pitanja.
Iako su tradicionalne brige poput teritorijalnog suvereniteta i morskih prava i dalje ključne, nove oblasti kao što su biološka i bezbednost u kosmosu dobijaju strateški značaj, navodi Sung.
- Kina produbljuje reforme, uz akcenat na ubrzanje modernizacije i uvećanje kapaciteta bezbednosti - navodi se u Knjizi. - Do 2035, cilj je izgradnja snažnog bezbednosnog štita za ostvarenje socijalističke modernizacije.
Peking ima za cilj i bezbednost u novim oblastima, tehnologiji i sajber prostoru. "Zemlja nastavlja sa otvaranjem prema svetu, ali uz jačanje zaštite, uključujući korišćenje međunarodnih pravila i praksi, u cilju izgradnje modernog mehanizma za prevenciju i kontrolu rizika", navodi Knjiga.
- Nisu, međutim, svi rizici pretnja nacionalnu bezbednost, niti Kina teži apsolutnoj bezbednosti - naglašava neimenovani kineski zvaničnik za agenciju "Sinhua". - Pristup Pekinga održavanju nacionalne bezbednosti ima jasne granice i u osnovi se razlikuje od američke sklonosti ka generalizaciji bezbednosti, sankcijama i taktikama prinude.
Odgovarajući na pitanje o carinama SAD, neimenovani zvaničnik kaže da je Kina oduvek u odnosima sa Amerikom, sledila principe uzajamnog poštovanja, miroljubive koegzistencije i obostrane koristi i da je posvećena stabilnom, zdravom i održivom razvoju tih odnosa.
- Na pritisak iz SAD Kina gleda kao na pokretač, koristeći izazove kao stratešku priliku za ubrzanje izgradnje svog novog bezbednosnog okvira i uvećanje kapaciteta nacionalne bezbednosti - naveo je sagovornik "Sinhue".
Zbogom starim konceptima
"GLOBALNA inicijativa za bezbednost odbacuje zastarele koncepte, kao što su igra s nultim zbirom (odnos u kom je dobit jedne strane jednak gubitku druge)". Do kraja 2024. godine, ovakva inicijativa, dobila je podršku i priznanje 119 zemalja i međunarodnih organizacija i bila uključena u 123 bilateralna i multilateralna politička dokumenta", podsećaju kineski mediji.

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

"DA LI SE MAKRON DROGIRA?" Jovanino pitanje izazvalo smeh u studiju: "Kako da se nose s tolikom problemima..."
VODITELjKA Jovana Joksimović u jutarnjem programu na televiziji K1 dotakla se teme Emanuela Makrona i sporne situacije sa maramicom i sumnjom o upotrebi opijata, koja se proširila društvenim mrežama.
13. 05. 2025. u 16:57
Komentari (0)