SMRTONOSNI PUCNJI U GLAVU PORTNOVA: Svi detalji ubistva bivšeg ukrajinskog političara u Španiji

Ивана Станојевић
Ivana Stanojević

21. 05. 2025. u 02:00

NEKADAŠNjI ukrajinski političar Andrij Portnov (51), koji je radio kao viši pomoćnik bivšeg proruskog predsednika Viktora Janukoviča, ubijen je ispred američke škole, u bogatom predgrađu zapadno od španske prestonice Madrida, potvrdio je izvor španske nacionalne policije za Si-En-En.

СМРТОНОСНИ ПУЦЊИ У ГЛАВУ ПОРТНОВА: Сви детаљи убиства бившег украјинског политичара у Шпанији

Foto Arhiv Novosti

Portnov je upucan nekoliko puta dok je ulazio u automobil oko devet ujutru po lokalnom vremenu. Ispaljeni iz više pravaca, po svoj prilici od više napadača, meci su ga pogodili u leđa i glavu. Ubice su potom pobegle ka obližnjem šumarku.

Posle incidenta, škola je poslala hitne poruke roditeljima, uz napomenu da su svi učenici bezbedni i da se veruje da je žrtva otac jednog učenika. Škola ima nešto više od 1.000 đaka iz SAD, Španije i nekoliko desetina drugih zemalja.

Portnova su američke vlasti sankcionisale 2021. godine zbog korupcije i mita po takozvanom zakonu Magnitskog. "Optužen je da koristi svoj uticaj da kupi pristup u ukrajinskim sudovima, utiče na donošenje odluka u njima i podriva reformske napore", navodi Ministarstvo finansija SAD.

Zakon Magnitskog, potpisan 2012, blokira ulazak u SAD i zamrzava imovinu ruskih i proruskih vladinih zvaničnika i biznismena, optuženih za kršenje ljudskih prava. Kanada je, takođe, zamrzla njegovu imovinu 2014, u sklopu obračuna sa "korumpiranim stranim zvaničnicima", a u vezi sa njegovim radom uz Janukoviča. Godine 2010, Portnov je imenovan za zamenika šefa Janukovičeve administracije i za šefa ukrajinske Glavne uprave za reformu pravosuđa i pravosudni sistem. Istovremeno je postao član odbora Narodne banke Ukrajine.

Janukoviča su oterale masovne demonstracije u Ukrajini 2014, pošto je okrenuo leđa EU, zarad veza sa Rusijom. Pobegao je iz Ukrajine u Rusiju, zajedno sa Portnovim i drugim visokim bivšim zvaničnicima, posle protesta na Majdanu 2014. Portnov se pet godina kasnije, vratio u Ukrajinu.

Prošlog decembra, mediji i organizacije civilnog društva pokrenuli su peticiju tražeći sankcije protiv njega, zabrinuti da je tužbama i pretnjama maltretirao određene novinare. Portnov je svojevremeno objavio lične podatke nekoliko članova projekta istraživačkog novinarstva koji su istraživali njegove odnose sa ukrajinskom vladom. Peticija je skupila 25.000 potpisa, ali ju je kabinet ministara Ukrajine odbio, zbog navodno nedostatka dokaza.

Pobegao

IZ Ukrajine Andrij Portnov je pobegao nekoliko meseci pošto je otpočeo rat. Mediji navode da u tom trenutku, muškarcima u regrutnom uzrastu nije bilo dozvoljeno da odu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

JOKIĆ ĆE I GRATI ZA SRBIJU NA EVROBASKETU? Bićemo sila na Evropskom prvenstvu, ovo je potvrda!