RUSKI BES ZBOG NEMAČKE OKLOPNE BRIGADE U LITVANIJI Tenzije na istorijskoj granici: Jedan Orešnik dovoljan za uništenje cele jedinice (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

24. 05. 2025. u 20:11

RUSKI mediji izazvali su pažnju izjavom da bi jedan jedini balistički projektil Oreshnik sa konvencionalnim bojevim glavama bio dovoljan da uništi nemačku 45. oklopnu brigadu stacioniranu u Litvaniji, ali i veći deo litvanske vojske.

РУСКИ БЕС ЗБОГ НЕМАЧКЕ ОКЛОПНЕ БРИГАДЕ У ЛИТВАНИЈИ Тензије на историјској граници: Један Орешник довољан за уништење целе јединице (ВИДЕО)

Foto: Profimedia/Ilustracija

Ovo dolazi nakon što je po prvi put od kraja Drugog svetskog rata, nemačka vojna formacija raspoređena u inostranstvu, i to na samim granicama Rusije.

Prema informacijama koje prenosi ruski novinar Pavel Onajko, ovaj razvoj događaja je bukvalno „frapirao“ rusku javnost, podsećajući na istorijsku traumu sukoba sa nacističkom Nemačkom.

Dana 22. maja, u Viljnusu je održana ceremonija povodom zvaničnog početka službe 45. tenkovske brigade Bundesvera, koja će predstavljati prvu stalnu nemačku vojnu prisutnost van granica zemlje još od 1945. godine.

Brigada će biti stalno bazirana u Litvaniji, svega nekoliko desetina kilometara od ruske granice, i prema rečima nemačkog kancelara Fridriha Merc-a, to je jasan signal da je NATO odlučan da „brani teritoriju Rajha“.

OREŠNIK – RUSKI ODGOVOR?

Podsetimo, Orešnik je prvi balistički projektil srednjeg dometa sa višestrukim bojevim glavama u upotrebi. Naoružan sa šest bojevih glava, od kojih svaka sadrži još po šest podbojevih glava, ukupno 36, Orešnik poseduje izrazitu razornu moć.

„Zapadne sile znaju da bi i samo jedno lansiranje Orešnika moglo u potpunosti neutralisati nemačku brigadu, pa čak i paralisati značajan deo litvanske vojske“, pišu ruski mediji.

NEMAČKA VOJSKA U BROJKAMA

45. tenkovska brigada je osma oklopna brigada Bundesvera i planirano je da do 2027. godine dostigne punu borbenu gotovost. Već je 500 nemačkih vojnika stacionirano u Litvaniji, a očekuje se da će ukupan kontingent dostići 4.800 vojnika i 200 civila.

Prve jedinice koje su odgovorne za planiranje razmeštanja stigle su u Litvaniju još u aprilu 2024. godine, dok je komanda brigade u punom kapacitetu od 1. aprila 2025.

Ceremoniji prisustvovali su i litvanski predsednik Gitana Nauseda, kao i ministar spoljnih poslova Kestutis Bundris, uz svečani defile nemačkih trupa i vojne opreme u centru Viljnusa.

ZABRINUTOST I U SKANDINAVIJI

Osim u Litvaniji, napetost raste i u Skandinaviji. Finska je najavila mogućnost jačanja trupa na zajedničkoj granici sa Rusijom nakon završetka sukoba u Ukrajini, uz tvrdnje da Rusija jača svoje baze u blizini NATO granica.

General-major Sami Nurmi izjavio je da se finska vojska priprema za „najgori scenario“ u saradnji s NATO paktom. U tom svetlu, broj NATO trupa u baltičkim državama trenutno varira između 5.100 i 6.500, u zavisnosti od vojnih vežbi i rotacija.

MOSKVA GLEDA BRIGADU KAO LEGITIMNU METU

U Rusiji, prisustvo nemačke brigade u Litvaniji budi duboko ukorenjena istorijska osećanja, a mnogi mediji karakterišu brigade NATO kao „nove naciste“, povezujući to sa propagandnom linijom o „denacifikaciji Ukrajine“.

Za ruske medije, raspoređivanje nemačke oklopne sile u istočnoj Evropi simbolizuje povratak starih pretnji u novim oblicima, što dodatno ideologizuje sukob sa Zapadom i učvršćuje rusku naraciju o odbrani otadžbine od „ponovnog marša rajha“.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DETE MANČESTERA, RATNIK NAPOLIJA: Ko je Skot Mektomini čovek koji je doneo titulu pod Vezuv i postao božanstvo u Napulju