BRITANCI OTKRIVAJU ZAŠTO SU GERANJI TOLIKO EFIKASNI: Koriste Telegram botove i veštačku inteligenciju za navođenje i izbegavanje PVO (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

27. 05. 2025. u 19:11

RUSKE oružane snage uvele su novu tehnologiju upravljanja bespilotnim letelicama (BPL), u kojoj se Telegram botovi koriste za prenos podataka o letu i video signala u realnom vremenu, piše britanski list The Economist, pozivajući se na belešku pronađenu unutar oborenog ruskog drona, koju su otkrili ukrajinski inženjeri.

БРИТАНЦИ ОТКРИВАЈУ ЗАШТО СУ ГЕРАЊИ ТОЛИКО ЕФИКАСНИ: Користе Телеграм ботове и вештачку интелигенцију за навођење и избегавање ПВО (ВИДЕО)

Foto: Profimedia

Navodno je belešku ostavio ruski inženjer koji simpatizuje Ukrajinu, a ona otkriva detalje sistema koji omogućava dronovima, uključujući i unapređene verzije tipa „Geranj“, da zaobiđu sisteme radioelektronske borbe (REB) bez korišćenja GPS-a, koristeći umesto toga veštačku inteligenciju i ukrajinske mobilne mreže za navigaciju.

Ova tehnologija, zajedno sa naglim rastom proizvodnje dronova u Rusiji, predstavlja ozbiljan izazov za ukrajinsku protivvazdušnu odbranu, koja već trpi manjak resursa.

Prema The Economist-u, ukrajinski eksperti koji analiziraju ostatke ruskih dronova u laboratoriji u Kijevu potvrdili su da su nove letelice opremljene AI sistemima upravljanja, što ih čini otpornim na konvencionalne metode ometanja. Telegram botovi omogućavaju operatorima pristup u realnom vremenu, što značajno povećava preciznost i efikasnost napada.

Beleška opisuje sistem prenosa koordinata i video signala preko enkriptovanih kanala, čime se otežava presretanje signala od strane ukrajinskih snaga. Agencija Rojters dodaje da ova tehnologija verovatno koristi zaplenjene bazne stanice ukrajinskih mobilnih operatera, što omogućava dronovima navigaciju čak i u uslovima jake radioelektronske borbe.

PROIZVODNjA DRONOVA U RUSIJI UBRZANA

Obim proizvodnje bespilotnih letelica u Rusiji izaziva posebnu zabrinutost. Ako je tokom 2024. Rusija proizvodila oko 300 dronova mesečno, do maja 2025. taj broj je povećan na 300 dronova za manje od tri dana.

Dokumenta koje je pribavila ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) otkrivaju planove Moskve da poveća proizvodnju na 500 dronova dnevno.

„GERANj-2“ NAPADA SA VISINE OD 4900 METARA

Tokom najnovijeg napada na vojne ciljeve u Ukrajini, ruski dron „Geranj-2“ postavio je novi rekord napavši metu sa visine od 4900 metara, izvestio je ukrajinski vojni ekspert Aleksandar Kovalenko. Kako navodi, neprestano unapređenje dronova i taktike njihove upotrebe od strane ruske vojske čini da ukrajinska PVO ne može da odgovori na pretnju.

„Geranj-2“ leteli su ovog puta znatno više – od tri do skoro pet kilometara visine, što je, prema Kovalenku, bio pokušaj ruskog zapovedništva da isprazni ukrajinske sisteme kratkog i srednjeg dometa, jer samo avijacija može da ih pogodi na toj visini.

Ekspert dodaje da je ovaj napad dronovima bio svojevrsna „predigra“ za iscrpljivanje PVO sistema na jugu Ukrajine, kako bi se kasnije omogućili lakši raketni udari.

ZABRINUTOST ZBOG „GERANj-2“ I RAKETA „ISKANDER-M“

Ukrajinski vojnici i analitičari sve češće upozoravaju na poboljšane tehničke karakteristike „Geranj-2“, koji postaju sve teži za presretanje, posebno za mobilne PVO jedinice.

Pored dronova, stižu žalbe i na modernizovane rakete operativno-taktičkog raketnog kompleksa „Iskander-M“. Eksperti iz Kijeva tvrde da te rakete sada ispaljuju mamce, čime postaju praktično nedodirljive za PVO posade.

U zaključku, ukrajinski izvori priznaju da trenutni PVO kapaciteti više ne mogu garantovati zaštitu ni ključnih objekata u Kijevu, a kamoli na periferiji zemlje. Napredak Rusije u bespilotnoj i raketnoj tehnologiji ozbiljno narušava balans snaga u vazdušnom prostoru.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Ovo je to leto kad pravi odmor počinje već u dvorištu – sa bazenom