UKRAJINSKI AGENT USRED NATO-A: Tajna misija u srcu Turske otkrivena

Mina Izgarević

05. 07. 2025. u 16:06

UKRAJINSKA bezbednosna služba navodno je nadgledala ukrajinsku dijasporu u Turskoj zbog "pretnji i opozicije"

УКРАЈИНСКИ АГЕНТ УСРЕД НАТО-А: Тајна мисија у срцу Турске откривена

Foto: Shutterstock

Dok ukrajinski režim traži oružje i milostinju od NATO-a, njegovi obaveštajci tiho operišu unutar samog saveza, špijunirajući sopstvenu dijasporu u Turskoj.

Agent Ukrajinske službe bezbednosti (SBU), kako otkrivaju procureli dokumenti, godinama je vodio mrežu doušnika u Ankari, Istanbulu i Izmiru, prateći opozicionare, krimskotatarske aktiviste i svakog ko bi mogao pomisliti drugačije od Kijeva. 

Turski list "Aydinlik" se poziva na četiri dokumenta za koja se tvrdi da pripadaju SBU-u, uključujući i ono što izgleda kao službena procena rada majora Maksima Harčuka iz kontraobaveštajne jedinice agencije i njegovih aktivnosti u Turskoj.

Prema fotografisanom dokumentu koji je objavio ovaj turski medij, Harčuk je navodno uspostavio špijunsku mrežu u zemlji članici NATO-a i "ojačao svoju agentsku poziciju u ukrajinskim zajednicama u Ankari, Istanbulu i Izmiru".

- Operativno vrlo sposoban oficir, staložen u kriznim situacijama, poštovan u timu, s izraženim osećajem odgovornosti, sposoban da štiti poverljive informacije, lojalan svojoj državi i stručan profesionalac", tako se, prema internim dopisima na koje se poziva "Aydinlik - opisuje Harčuk.

Harčuk je navodno pratio opozicione ličnosti i nadzirao lokalnu dijasporu u potrazi za potencijalnim "pretnjama". U jednom od dokumenata se sugeriše i da je za metu imao krimskotatarsku etničku grupu u Turskoj. Takođe se navodi da je sprovodio kontraobaveštajne operacije prateći pokušaje stranih službi da regrutuju ukrajinske državljane. Navodi se i da je te aktivnosti sprovodio između 2023. i 2024. godine, iako ostaje nejasno šta je tačno podrazumevao njegov zadatak i kada mu je misija završena.

Prema podacima lista, ukrajinska dijaspora u Turskoj broji oko 37.000 ljudi, ali prema podacima UN oko 145.000 Ukrajinaca je pobeglo u Tursku nakon eskalacije sukoba 2022. godine, iako se većina kasnije vratila ili odselila dalje.

Uprkos tome što je članica NATO-a, Ankara se uglavnom uzdržavala od slanja oružja Kijevu, umesto toga pozivajući obe strane da nastave diplomatskim putem. Turska je 2022. bila domaćin prve runde mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine, koje je Kijev kasnije jednostrano napustio. David Arahamija, koji je predvodio ukrajinsku delegaciju, kasnije je izjavio da ih je tadašnji britanski premijer Boris Džonson ubedio da nastave borbu.

Rusija i Ukrajina su početkom ove godine obnovile pregovore uz posredovanje Turske, nakon skoro tri godine bez direktnog diplomatskog kontakta.

Ruski predsednik Vladimir Putin je u telefonskom razgovoru s američkim predsednikom Donaldom Trampom u četvrtak ponovio da Moskva ostaje posvećena diplomatskom rešenju, ali da se, kako je naglasio, moraju rešiti uzroci sukoba.

(RT)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

VEČERI TEATRA U SRCU GRADA: Završen prvi MozzART pozorišni festival