SI ĐINPING KREĆE NA TAJVAN, PUTIN UDARA NA NATO?! Rute: Ovo je plan paklene trojke sa istoka

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

10. 07. 2025. u 23:04

PEKING će krenuti na Tajvan, Rusija u tom trenutku napada zemlju NATO saveza u Evropi, kako bi zaokupila pažnju Severnoatlantske alijanse, koja onda mora da se bori na dva fronta protiv dve velike sile - ovako u kratkim crtama izgleda najcrnji scenario koji je nedavno pominjao generalni sekretar NATO Mark Rute.

СИ ЂИНПИНГ КРЕЋЕ НА ТАЈВАН, ПУТИН УДАРА НА НАТО?! Руте: Ово је план паклене тројке са истока

Foto: Profimedia/Ilustracija

Njegove reči dodatno su podgrejale strahove o širem konfliktu u svetu, u koji bi brojne zemlje bile upletene.

- Ako bi Si Đinping napao Tajvan, prvo bi se pobrinuo da pozove svog veoma mlađeg partnera u svemu ovome, Vladimira Vladimiroviča Putina i kaže mu: "Hej, ja ću to uraditi, i trebaš mi da ih zaokupiš u Evropi napadom na teritoriju NATO" - rekao je Mark Rute u intervjuu za "Njujork tajms". 

 Takav scenario bi u svakom slučaju predstavljao globalni rat između nuklearnih supersila, ali mnogi stručnjaci se slažu da to nije daleko od stvarnosti.

Peking i Moskva su pojačali savez u cilju svrgavanja Amerike kao globalne supersile, što je saradnja koja nigde nije vidljivija nego u kineskoj podršci ruskom ratu protiv Ukrajine.

U međuvremenu, NATO nastavlja da se nosi sa ratom u Ukrajini i unutrašnjim podelama koje je izazvao novi mandat Donalda Trampa. Pekingu bi koristilo da podstakne ova previranja, osiguravajući da pažnja saveza ostane podeljena dok Kina ostvaruje sopstvene teritorijalne ambicije.

- Ako bi Kina odlučila da je uključivanje Tajvana u teritorijalni sastav silom njihova jedina opcija, oni će učiniti sve što mogu da osiguraju da i Evropa i Amerika imaju što više izazova sa kojima moraju da se suoče - rekao je penzionisani general-major australijske vojske Mik Rajan za "Kijev Independent".


Kina i Rusija žele rat na dva fronta na Zapadu?

Prema "South China Morning Postu", kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji nedavno je rekao šefici diplomatije EU Kaji Kalas da njegova zemlja ne može sebi da priušti da Rusija izgubi rat protiv Ukrajine, jer bi to omogućilo Americi da preusmeri fokus na Peking.

Ovo priznanje je podvuklo "strateški interes Kine za iscrpljivanje zapadnih resursa na evropskom kontinentu", rekla je za "Kijev Independent" Natalija Butirska, stručnjakinja za istočnu Aziju u "Centru za novu Evropu" u Kijevu.

Peking vreba iz prikrajka, Tajvan glavna meta

Kina je vodeći izvor robe dvostruke namene koja hrani rusku odbrambenu industriju i pomogla je Moskvi da ublaži uticaj zapadnih sankcija.

Kijev je čak optužio Kinu da direktno obezbeđuje oružje Rusiji, što je Peking negirao. Nekoliko kineskih državljana takođe je zarobljeno u borbi u Ukrajini u ruskim redovima.

Stručnjaci su dugo upozoravali da Kina pažljivo prati rusku invaziju na Ukrajinu kako bi naučila lekcije za potencijalnu invaziju na Tajvan.

- Kina pažljivo posmatra odgovor Zapada na ruske akcije i vidi mogućnosti za sebe usred potencijalnog loma transatlantskog jedinstva - rekla je Butirska.

Kineska invazija na Tajvan takođe bi mogla da predstavlja "poklon" za Moskvu.

- Rusiji ne bi bio potreban zahtev Kine da drži NATO okupiranim. Verovatnije je da će iskoristiti invaziju na Tajvan i sama preduzeti neku vrstu dalje agresije u Evropi - rekao je Dan Hamilton, viši saradnik u "Brookings Institution".

Rusi spremaju napad na Baltik?

Ukrajinski i zapadni zvaničnici smatraju da je ruski napad na teritoriju NATO, naročito na Baltiku, sve verovatniji scenario.

Kamil Grand iz Evropskog saveta za spoljne odnose složila se da bi u "slučaju velike krize u Aziji, Rusija zaista mogla da pokuša da iskoristi situaciju kako bi testirala NATO i dodatno osporila evropsku bezbednost".

Čak i oprezniji glasovi ne isključuju moguću koordinaciju između Kine i Rusije u slučaju napada na Tajvan.

Jan Švec, istraživač na Institutu za međunarodne odnose u Pragu, napominje da je idealan scenario za Peking zauzimanje ostrva nevojnim sredstvima bez izazivanja šireg sukoba sa Zapadom.

Međutim, "ako situacija eskalira i kineska vlada donese odluku o vojnoj invaziji, onda bi imalo smisla da se koordiniše sa Rusijom", rekao je on.

Paklena trojka: Rusija, Kina, Severna Koreja

Još jedan problema predstavlja učešće Severne Koreje u ratu u Ukrajini.

Pjongjang, tradicionalno blizak partner Kine, pozicionirao se kao verovatno najaktivniji pristalica ruske agresije u Ukrajini i direktan učesnik u ratu.

Dok je kineska podrška bila uglavnom ekonomska i materijalna, Severna Koreja je rasporedila hiljade vojnika da pomogne Rusiji u borbi protiv Ukrajine, kao i balističke rakete i milione artiljerijskih granata.

- Evropske zemlje i Sjedinjene Države potcenjuju pretnju koju predstavlja Severna Koreja - kaže Butirska, dodajući da se podrška Pjongjanga ruskim vojnim poduhvatima "dešava uz prećutno odobrenje Kine".

- Peking je zainteresovan da iskoristi ovaj potencijal za eskalaciju tenzija na Korejskom poluostrvu. To bi moglo vezati američke snage tamo u trenutku moguće invazije na Tajvan i privući Severnu Koreju u direktan sukob sa Sjedinjenim Državama - kaže ona.

Ovaj ujedinjeni izazov, takođe povezan sa Bliskim istokom preko rusko-iranskog partnerstva, pokazuje da se NATO suočava sa najtežim bezbednosnim izazovima od Hladnog rata. Ruteova upozorenja stoga ne treba shvatiti olako, kažu stručnjaci. 

(Blic.rs)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KO JE MARKANTNI TERAPEUT KOJI JE ZAVEO DŽENIFER ANISTON? Bavi se hipnozom i piše knjige, njegove reči pomažu mnogima