LAV I ANTONIJE O MIRU NA ISTOKU: Papa se u subotu sastaje sa mitropolitom iz Volokolamska, izaslanikom patrijarha Kirila za spoljne poslove

Milica Ostojić

24. 07. 2025. u 17:30

VATIKAN nastavlja put dijaloga ka uspostavljanju mira na istoku, 26. jula, susretom pape Lava i izaslanika Ruskog patrijarha Kirila, predsednikom Odelenja za spoljne poslove Moskovskog patrijarhata mitropilitom Antonijem iz Volokolamska. To je i prva zvanična audijencija pape Prevosta sa jednim predstavnikom Ruske Pravoslavne crkve.

ЛАВ И АНТОНИЈЕ О МИРУ НА ИСТОКУ: Папа се у суботу састаје са митрополитом из Волоколамска, изаслаником патријарха Кирила за спољне послове

Foto: Tanjug/AP

Ruski mitropolit Antonij pre tri godine sastao se sa papom Franjom radi produbljivanja dijaloga sa Katoličkom crkvom. Tako se diplomatski odnosi, iako skromni, nisu nikada prekidali. Papa Lav, pose kraćeg odmora u letnjoj rezidenciji u Kastel Gandolfu, u prvi plan stavlja upravo taj susret i pregovore između Ukrajine i Rusije.

Mitropolit Antonij je bio i na sahrani pape Franje, a radio je i na organizaciji susreta između pape Bergolja i patrijarha Kirila na Kubi, 2016. godine. Sadašnii dijalog sa papom Lavom podstaknut je telefonskim pozivom ruskog predsednika Vladimira Putina početkom juna i razgovorom sa Lavom, koji je, u međuvremenu, već dva puta primio ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog.

Ambasador Rusije pri Vatikanu Ivan Soltanovski objasnio je da je „dijalog sa Svetom stolicom pun poštovanja, kontinuiteta i pragmatizma“. Odnosi i dijalog između Kremlja i Vatikana, kaže ambasador, „ostaje pozitivan, više nego bilo koji sa zapadnim političkim akterima i potvrđuje koliko je za Rusiju bitan vatikanski faktor na svetskom političkom planu“. Napominje i da, u suštini, papa Lav, uz dragocenu pomoć državnog sekretara Pjetra Parolina i specijalnog izaslanika za misiju, kardinala Zupija, olakšavaju skorašnju posetu radi razgovora o miru u Ukrajini.

Papa Lav je veoma aktivan i po pitanju stradanja stanovništva u Gazi. Razgovarao je sa Abu Mazenom, naglašavajući svoju ogorčenost zbog humanitarne situacije i podvlačeći nezavisnost palestinske države koju je Vatikan priznao 2015. godine. Ono što se događa u Gazi nazvao je „varvarskim atakom“. Istovremeno, osuđuje napad na crkvu „Svete porodice“ u Gazi, sa tri žrtve i jedanaest povređenih, za koji se Izrael izjasnio da je bio greška.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAD SE PLOVI SRCEM, DRINA OSTAJE ČISTA: Fondacija Mozzart u velikoj eko-akciji na Drinskoj regati