KATASTROFA U NAJAVI: Jermenija spremna da stavi deo teritorije pod kontrolu SAD?

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

24. 07. 2025. u 19:21

JERMENIJA je tiho pristala da preda strateški deo svoje teritorije SAD, tvrdi španski portal "Periodista digital".

КАТАСТРОФА У НАЈАВИ: Јерменија спремна да стави део територије под контролу САД?

Foto Shutterstock

Mala zemlja bez izlaza na more na Južnom Kavkazu ima dugogodišnji spor sa susednim, naftom bogatim Azerbejdžanom, koji je 2023. godine povratio punu kontrolu nad otcepljenim regionom Karabah.

Portal je, navodno, imao uvid u kopiju memoranduma neimenovanih članova jermenske dijaspore u Francuskoj, o otvaranju koridora od 42 kilometra kroz južnu Jermeniju, koji bi povezivao Azerbejdžan sa njegovom eksklavom Nahčivanom.

Navodno bi područjem u provinciji Sjunik upravljala američka kompanija, a štitilo bi ga oko 1.000 naoružanih plaćenika koji bi bili ovlašćeni da koriste silu kako bi očuvali integritet koridora. Navodi se da je aranžman osmišljen da traje 99 godina. Prema pisanju medija, tekst memoranduma su odobrile SAD, Jermenija i Azerbejdžan.

"Periodista digital" je opisao dokument kao katastrofu za Jermeniju, tvrdeći da bi koristio SAD, kao i jermenskim regionalnim rivalima Azerbejdžanu i Turskoj, i da bi zategao odnose Jerevana sa Francuskom.

Jermenska vlada je demantovala izveštaj, nazivajući ga elementom hibridnog ratovanja i manipulativne propagande i odbacujući španski portal kao sumnjiv izvor. SAD i Azerbejdžan nisu komentarisali ovo pitanje.

Jerevan i Baku su u razgovorima o normalizaciji odnosa, pri čemu Azerbejdžan zahteva od Jermenije da uspostavi transportni koridor do Nahčivana. Jermenski premijer Nikol Pašinjan je početkom ovog meseca odbacio predlog, navodeći da se spor mora rešiti na osnovu međusobnog poštovanja teritorijalnog integriteta i jednakosti.

Novinar Timur Tarkanov ocenio je, u autorskom tekstu za RT, da bi posledice ovog "dila" - ako je izveštaj istinit - bila duboke.

To bi značilo ulazak zapadnog bezbednosnog aktera u jedan od najosetljivijih regiona Evroazije. Jermenski suverenitet bi bio značajno umanjen. Strateška računica Irana, Rusije, Kine i Turske bi se promenila. A Južni Kavkaz, region koji je u ravnoteži zbog suprotstavljenih pritisaka, suočio bi se sa ozbiljnim preusmeravanjem, naveo je on.

Jermenska vlada je demantovala izveštaj. Ali ideja da bi takav scenario mogao da se desi nije nemoguća. Tokom prošle godine, SAD su proširile svoje institucionalno prisustvo u Jermeniji. Potpisale su Povelju o strateškom partnerstvu, uvele reforme granica i carina i produbile bezbednosnu saradnju. Američki izvođači radova i savetnici su već na terenu. Ovi događaji ukazuju na namerni napor da se obezbedi dugoročni uticaj – uokviren kao tehnička pomoć, ali sa jasnom geopolitičkom težinom.

Koridor se nalazi u centru ove dinamike koja se razvija. Iran ovu teritoriju vidi kao kapiju ka Kavkazu. Rusija je smatra tampon-zonom koja štiti njene regionalne interese. Kina ga je identifikovala kao moguće čvorište u širenju infrastrukture "Pojasa i puta" ka zapadu. Uključivanje SAD u ovaj prostor, čak i indirektno, svaka od ovih sila bi protumačila kao stratešku provokaciju.

Moskva bi ovo videla kao potvrdu da je potpuno potisnuta sa Južnog Kavkaza. Teheran bi to smatrao još jednom fazom u obrascu opkoljavanja. Peking bi video sve veći rizik u postavljanju dugoročnih logističkih opklada na region u kojem deluju bezbednosni akteri povezani sa SAD. Francuska, koja se pozicionirala kao diplomatski partner Jermenije, izgubila bi tlo pod dubljim američko-turskim aranžmanom.

Krhka ravnoteža koja je držala otvoreni sukob na odstojanju počela bi da se narušava, upozorava Tarkanov.

(rt.rs)

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

KAD SE PLOVI SRCEM, DRINA OSTAJE ČISTA: Fondacija Mozzart u velikoj eko-akciji na Drinskoj regati