NEVIDLJIVI NEPRIJATELJ HIPERSONIČNIH AVIONA: Nova studija otkriva neočekivani problem za letelice brže od 6.000 km/h
HIPERSONIČNE letelice, koje dostižu brzine veće od pet puta brzine zvuka (Mah 5), doživljavaju ekstremne aerodinamičke i toplotne izazove.

Foto Screengrab from the presentation of US Air Force Chief of Staff General David W. Allvin
I dok se fokus uglavnom stavlja na otpor vazduha i zagrevanje strukture, nova naučna studija otkriva još jedan potencijalno ozbiljan problem: obične kapljice kiše.
Letelice koje lete brzinama većim od 6.000 km/h prolaze kroz atmosferu u kojoj se mogu susresti sa kišom, snegom ili gradom. Naučnici su se pitali — šta se dešava kada te kapljice udare u letelicu koja juri kroz atmosferu tolikom brzinom?
SIMULACIJE OTKRIVAJU SLOŽENE INTERAKCIJE
Tim istraživača simulirao je interakcije između hipersonične struje vazduha i oblaka sitnih vodenih kapljica. Koristeći naprednu numeričku metodu koja kombinuje Eulerov i Lagrangeov model, uspeli su da analiziraju šta se dešava kada kapljice udare u površinu aviona.
Rezultati pokazuju da kapljice ne samo da se razbijaju u oblake još sitnijih kapljica, već se zadržavaju u blizini površine letelice i dodatno ubrzavaju. Ove sitne čestice mogu izazvati poremećaje u strujanju vazduha, povećati otpor i uticati na stabilnost leta.
PRAVA OPASNOST: KAPLjICE KOJE MENjAJU AERODINAMIKU
Uticaj ovih kapljica nije zanemarljiv. Ako su dovoljne veličine i koncentracije, one mogu dodatno opteretiti površinu letelice, povećati mogućnost korozije i čak izazvati oštećenja pri udarima. Na ekstremnim brzinama, i najmanje čestice mogu postati projektili sa potencijalom da naruše integritet letelice.
Autor studije, Pritvi Rameš, ističe da je važno uzeti u obzir razbijanje kapljica prilikom proračuna ukupnih sila koje deluju na letelicu. Ovo je naročito važno za razvoj sledeće generacije vojnih i civilnih hipersoničnih letelica, uključujući i oružje i putničke avione.
VOJNA I KOMERCIJALNA PRIMENA: PROBLEM KOJI NE SME DA SE IGNORIŠE
Razumevanje ponašanja kapljica pod ekstremnim uslovima ne samo da unapređuje fundamentalnu nauku o višefaznim tokovima, već ima i direktnu primenu u projektovanju oružja i letelica koje treba da funkcionišu u realnim atmosferskim uslovima.
Američka vojska već testira hipersonične rakete sposobne da pogode bilo koju tačku na planeti za svega nekoliko minuta. U međuvremenu, kompanija Venus Aerospace planira da koristi hipersonične tehnologije za civilne avione koji bi putovali između kontinenata za manje od dva sata.
U tom kontekstu, čak i kapljice vode mogu postati faktor rizika koji mora biti precizno modelovan, analiziran i uzet u obzir prilikom dizajna i testiranja.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)