NEMAČKI MEDIJI: 26.000 respiratora i milioni maski nekada traženi, sada skupljaju prašinu

Tanjug

14. 09. 2020. u 14:49

U NEMAČKIM skladištima taloži se medicinska oprema nabavljana u panici po izbijanju pandemije, a na koje su potrošene ogromne pare i sada je jedino rešenje da se oprema poklanja, piše Dojče vele i dodaje da na tržištu više ne vlada veliko interesovanje.

НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: 26.000 респиратора и милиони маски некада тражени, сада скупљају прашину

Foto: EPA

Početkom godine nemačko savezno Ministarstvo zdravlja poručilo je preko 26.000 respiratora i tako nameravalo da udvostruči broj kreveta intenzivne nege opremljenih ovim uređajima, međutim, ni postojeći kapaciteti nisu bili ni izbliza popunjeni.

Kako se navodi, već oko mesec dana po izbijanju pandemije, prve privatne klinike su sasvim uklonile takozvane kovid-stanice jer im se nije isplatilo da ih drže zbog malog broja pacijenata, i bolnice su se brzo vratile u redovni režim obavljajući ranije odložene operacije.

Oko 200 respiratora donirano je Francuskoj, Italiji i Španiji, a ukupno 334 Bosni i Hercegovini, Kosovu i Severnoj Makedoniji.

Slično je sa maskama kojih je podeljeno 278 miliona, između ostalog i balkanskim državama.

Prema navodima Ministarstva zdravlja, do kraja iduće godine će u Nemačku stići još 4,2 milijarde hirurških maski i 1,7 milijardi maski sa filterom.

Dok je u martu i aprilu vladala nestašica i sredstava za dezinfekciju i jednokratnih maski, cena jedne maske često je prelazila evro, a danas se one svuda mogu naći u velikim pakovanjima za četrdesetak centi po komadu.

Kritičari prebacuju ministru zdravlja Jensu Španu brzopleto trošenje stotina miliona evra.

Dodaje se da je odobrenje za taj trošak bez mnogo premišljanja dalo je i Ministarstvo finansija, mada su u martu i aprilu cene eksplodirale zbog globalne potražnje, piše Dojče vele.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (2)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S