STAV KINE O SIRIJI: Grupa 77 izdala saopštenje o Golanskoj visoravni
IZRAEL je okupirao i anektirao oko 1.200 kvadratnih kilometara sirijske Golanske visoravni, nakon Šestodnevnog rata, koji se dogodio u junu 1967. godine.
UN su taj potez osudile kao “ništavan i bez međunarodnog pravnog dejstva". Damask je obećao da će jednog dana vratiti svoju teritoriju, “na bilo koji način.”
Kina i Grupa 77 pozvale su Izrael na izvršavanje “trenutnog i potpunog” povlačenja s teritorije sirijske Golanske visoravni i svih ostalih okupiranih arapskih zemalja.
U ministarskoj deklaraciji koju je grupa usvojila nakon virtualnog sastanka, učesnici su „potvrdili neotuđiva prava palestinskog naroda i stanovništva okupirane sirijske, Golanske visoravni nad njihovim prirodnim resursima, uključujući zemlju, vodu i energetske resurse, te su zatražili da Izrael, u ovom slučaju okupatorska sila, zaustavi eksploataciju, nanošenje štete, crpljenje i ugrožavanje prirodnih resursa tog područja, kao i iz okupiranih libanskih zemalja.“
Nastavak okupacije ove teritorije “predstavlja kršenje međunarodnog prava i ozbiljno podriva sposobnost područja održivom razvoju,” smatra G77, dodajući da bi se izraelske snage trebale povući odmah iza granica koje su definisale pre 04. juna 1967. godine.
U izjava se osuđuju jednostrane ekonomske sankcije nametnute Siriji, koje imaju negativan uticaj na razvoj i prosperitet naroda Sirije, te G77 poziva na hitno ukidanje tih sankcija.”
Trampova administracija formalno je priznala izraelski suverenitet nad Golanskom visoravni u proleće 2019. godine. Potez je kritikovalo nekoliko američkih saveznika, kao i Kina i Rusija. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nazvao je to “svesnom, namernom demonstracijom bezakonja.”
Izrael je okupirao Golansku visoravan u junu 1967. nakon Šestodnevnog rata u kojem su sudelovali Izrael i koalicija arapskih država, uključujući Siriju, Egipat i Jordan. Izrael je formalno anektirao stratešku teritoriju 1981. godine, a članice SB UN-a – uključujući SAD, jednoglasno su odbile da priznaju tu odluku.
Oko 23.000 etničkih Druza i dalje živi na Golanskoj visoravni, većina ne želi izraelsko državljanstvo i neprestano organizuje demonstracije, izražavajući želju za pripajanjem te teritorije Siriji.
Ministarska deklaracija G77 takođe je pozvala na ukidanje američke ekonomske, finansijske i komercijalne blokade Kube i izrazila podršku izraelsko-palestinskom mirovnom sporazumu u skladu s Arapskom mirovnom inicijativom iz 2002. godine. Sastanak je izrazio podršku iranskom nuklearnom sporazumu i zatražio ukidanje svih jednostranih sankcija protiv Islamske Republike, kao i Sudana, Venecuele i Severne Koreje.
Takozvanu Grupu 77 stvorile su 1964. godine 77 nesvrstanih zemalja u razvoju. Grupa se od tada proširila na 134 člana. Kina pruža političku i finansijsku podršku G77, ali formalno se ne smatra članicom. U skladu sa tim, službeni dokumenti grupe nazivaju ”Grupom 77 i Kine.”
(Logično)
Preporučujemo
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (1)