VERNICI NAPUŠTAJU SVOJE SVETINJE: Potresne slike iz Nagorno Karabaha, Jermeni na poslednjoj molitvi u drevnom manastiru (FOTO)

V.N.

14. 11. 2020. u 17:46

POSLE dogovora Jermenije, Azerbejdžana i Rusije o prekidu rata kojim je određeno da se moraju vratiti neki delovi teritorije Azerbejdžanu, mnogi Jermeni su upalili svoje kuće, prodavnice i druge objekte ne želeći da se njima koriste Azerbejdžanci.

ВЕРНИЦИ НАПУШТАЈУ СВОЈЕ СВЕТИЊЕ: Потресне слике из Нагорно Карабаха, Јермени на последњој молитви у древном манастиру (ФОТО)

Foto: Tanjug/AP Photo

Lideri Rusije, Azerbejdžana i Jermenije, Vladimir Putin, Ilham Alijev i Nikol Pašinijan, potpisali su 10. novembra zajedničku izjavu o potpunom prekidu borbenih dejstava u Nagorno-Karabahu.

Kako se navodi u izjavi, jedan deo regiona prelazi pod kontrolu Azerbejdžana, dve strane će razmeniti zarobljenike, a ruske mirovne snage biće raspoređene duž kontakt linije i duž Lačinskog koridora koji povezuje Nagorno-Karabah sa Jermenijom.

Takođe je predviđeno otvaranje koridora između Azerbejdžana i Autonomne Republike Nahičevan u Jermeniji.

Zbog straha za svoj opstanak, većina Jermena iz teritorije Nagorno Karabaha koja bi trebalo da pripadne Azerbejdžanu se odlučila na napuštanje svojih ognjišta u strahu od azerjbejdžanske odmazde.

Jedan od najpotresnijih prizora iz Nagorno Karabaha dolazi upravo iz manastira. Vojnici i civili masovno dolaze da se poslednji put pomole i upale sveće u svojim svetinjama.

Upravo je takva situacija u Dadivank manastiru iz 12./13. veka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (12)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S