BAJDEN UKIDA SMRTNU KAZNU? "On se tome protivi, sada i u budućnosti"

Tanjug

21. 11. 2020. u 18:25

IZABRANI predsednik SAD Džo Bajden protiv je smrtne kazne i radiće na njenom okončanju, izjavio je danas njegov portparol, dok je Ministarstvo pravde zakazalo još tri federalna pogubljenja pre inauguracije 20. januara.

БАЈДЕН УКИДА СМРТНУ КАЗНУ? Он се томе противи, сада и у будућности

FOTO: EPA

Zatvorski biro izvršio je osmo savezno pogubljenje ove godine, nakon 17-godišnje pauze, i verovatno će pojačati pritisak na Bajdena da odluči da li će njegova administracija nastaviti da zakazuje pogubljenja nakon što položi zakletvu, piše AP.

Zagovornici ukidanja smrtne kazne pozvali su Trampovu administraciju da pauzira sva pogubljenja dok Bajden ne preuzme dužnost.

Bajden se "protivi smrtnoj kazni sada i u budućnosti", rekao je sekretar za štampu TJ Daklo, ali nije naveo da li će egzekucije biti zaustavljene odmah nakon što Bajden preuzme dužnost.

Ove godine Ministarstvo pravde odobrilo je egzekuciju više ljudi nego tokom prethodnih pola veka, uprkos tome što smrtna kazna gubi javnu podršku i demokrata i republikanaca, navodi AP.

Ministarstvo je sinoć najavilo izvršenje najteže kazne Alfredu Buržoau 11. decembra i Koriju Džonsonu i Dastinu Higsu za 14. i 15. januar.

Još dve egzekucije zakazane su za ovu godinu, uključujući prvu ženu koja će biti pogubljena nakon otprilike šest decenija, ali je u četvrtak je savezni sudija presudio da izvršenje ne može da se obavi pre kraja godine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S