KAKO MOSAD PREKO SERIJA VRBUJE LJUDE? Propagandna mašinerija jedne od najpoznatijih obaveštajnih agencija
POSLE decenija provedenih u senci kolega iz drugih zemalja, izraelska obaveštajna agencija Mosad sve češće dobija medijski prostor, kako u svakodnevnim vestima, tako i u popularnim serijama i filmovima.
U stvarnom životu, detalji operacija pripisanih izraelskoj obaveštajnoj agenciji Mosad prisutniju su u javnosti nego ikada ranije, uključujuči krađu tajnih dokumenata o iranskom nuklearnom programu, ubistvo Abdulaha Ahmeda Abdulaha, drugog čoveka Al Kaide, u Teheranu, kao i nedavni atentat na iranskog nuklearnog naučnika.
Na ekranu, hit serije poput Eplove „Teheran“, Netfliskove „The Spy“ i „False Flag“ sa striming platforme Hulu, predstavile su Mosad kao hladnu, nemilosrdnu i efikasnu mašineriju.
Daleko od toga da agenciji smeta popularnost, tvrde bivši agenti, jer Mosadu trebaju regruti.
Da bi dobio visokokvalifikovane kadrove i zaposlio najbolje i najtalentovanije mlade ljude sposobne da se snađu na svetskim sajber bojnim poljima, Mosad se takmiči sa veoma razvijenim izraelskim privatnim tehnološkim sektorom koji nudi sjajno plaćena radna mesta.
Čak i vojni veterani koji su svoje karijere gradili u Mosadu često napuštaju službu, zapošljavaju se u startap kompanijama ili osnivaju sopstvene.
Kao odgovor na to, Josi Koen, šef Mosada od 2016. godine i bliski saradnik premijera Benjamina Netanjahua, krenuo je u veliku akciju zapošljavanja i povećao budžet agencije.
- Radim stvari koje ste možda videli samo u filmovima.
Mosadova kampanja regrutacije podrazumeva pojačano prisustvo na društvenim mrežama kao i proračunato širenje glasina o navodnim uspesima i podvizima agencije.
Bivši agenti kažu da agencija prećutno navija da popularne serije i filmovi urade za Mosad isto što je legendarni „Top gan“ uradio za Američku ratnu mornaricu – učine da život u organizaciji ponovo izgleda kul.
- Misije Mosada koje su izložene javnosti čuvaju naše nasleđe i omogućavaju ljudima da osećaju ponos i razmišljaju o sledećoj generaciji. Treba nam više agenata - kaže Avner Avraham koji je 28 godina bio oficir Mosada, a sada radi za konsultantsku firmu koju angažuju i holivudski studiji.
Novi Mosadov internet sajt, u čijem dizajniranju je Avraham učestvovao, takođe podstiče regrutaciju mladih. Na njegovoj početnoj stranici nalazi se i citat: „Odjednom se zatičem da radim stvari koje ste možda videli samo u filmovima“.
Avraham se seća da su on i njegove kolege u potrazi za ispiraciom gledali filmove o Džejmsu Bondu.
Reputacija agencije nazire se već iz filma „Minhen“ Stivena Spilberga, snimljenog 2005. godine, a čiji je glavni junak bivši agent Mosada poslat da se osveti palestinskim teroristima za ubistvo 11 izraelskih sportista na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine.
U „Minhenu“ i sličnim filmovima inspirisanim agentima Mosada, česta tema je i psihološki danak koji brutalnost posla uzima.
Izrael postao značajan izvoznik serija i filmova
Ekranizacija Mosadovih poduhvata, ali i slične ratne drame pomogle su Izraelu da postane značajan izvoznik filmova i televizijskih serija.
Trend je započet 2010. godine sa serijom „Hautfim“ koja prikazuje povratak kući trojice Izraelaca koji su bili zatočeni u Libanu, a na kojoj je bazirana i američka serija „Homeland“.
Potom je Netfliks 2016. godine kupio seriju „Fauda“, izmišljenu priču o izraelskoj antiterorističkoj jedinici koja deluje na okupiranoj Zapadnoj obali.
Poznati engleski glumac Saša Baron Koen je igrao u seriji „The Spy“ koja prati legendarnog agenta Mosada čije je nepokolebljivo čuvanje obaveštajnih podataka pomoglo Izraelu da ostvari brzu pobedu u ratu 1967. godine, a koji je bio mučen i zatim javno obešen na trgu u Damasku.
U martu je Uma Turman objavila da će glumiti u američkom rimejku izraelske serije „False Flag“ čija se priča zasniva na atentatu vojnog zapovednika Hamasa koji se dogodio 2010. godine u Dubaiju, a za koji je optužen Izrael.
Najnovija i najaktuelnija je serija „Teheran“ koja prati mladu ženu, hakera Mosada na tajnom zadatku u iranskoj prestonici. Serija je emitovana u Izraelu, a dostupna je na Eplovoj striming platformi.
Svako ima prijatelja ili ujaka u Mosadu
Neki agenti ipak smatraju da bi eksponiranost Mosada u javnosti i melodramatični prikazi akcija mogli da otežaju posao pravim agentima.
Zabrinuti su i zbog sve veće otvorenosti agencije prema javnosti i pričama o agentima koje se sve češće mogu čuti.
- U moje vreme niko nije pričao o bilo čemu, ni sa novinarima ni sa bilo kim drugim - kaže jedan od bivših agenata.
Zvanično, u izraelskoj službi važi pravilo da nema pričanja o tajnim operacijama, ali je u Izraelu popularna i pošalica da svako ima prijatelja ili ujaka u Mosadu.
(RTS)
Preporučujemo
ORBAN PRAVI MOĆNU ARMIJU: Mađarska nabavlja radarski sistem čuvenog PVO sistema
13. 12. 2020. u 18:34
PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država
LIDER krajnje desničarske Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbert Kikl dobio je danas mandat za formiranje nove austrijske vlade, a njegova stranka uputila je prošle godine predlog rezolucije austrijskoj Skupštini kojom zahteva da se parlament izjasni protiv priznanja tzv. Kosova.
06. 01. 2025. u 19:41
OVO JE UBICA IZ JAGODINE: Vlasnik kafane i drugi muškarac ga tukli, on se vratio sa "škorpionom" i zapucao (FOTO)
NAPADAČ koji je večeras ubio vlasnika kafane u Jagodini Dejana Mihajlovića (55) i ranio još jedno lice je Saša Milosavljević Babac (47), koji ima debeo dosije, a osuđivan je za više krivičnih dela, pokušaj ubistva, nasilje u porodici.
06. 01. 2025. u 21:25
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)