LJUTENICA PO RECEPTU STAROM 100 GODINA: Salatica koja će vam zagrejati i začiniti zimske dane (VIDEO)

Tatjana Marković

08. 10. 2023. u 07:00

KO voli ljuto obavezno neka sebi spremi ovu divnu ljutenicu koja osvaja.

ЉУТЕНИЦА ПО РЕЦЕПТУ СТАРОМ 100 ГОДИНА: Салатица која ће вам загрејати и зачинити зимске дане (ВИДЕО)

Foto: Jutjub/Printskrin/Aashpazi.com

Potrebno je:

20 kg crvene paprike

10 kg paradajza
5 kg patlidžana
3 kg šargarepe
4-5 komada ljute paprike
1 kesica mlevenog bibera
1 kesica mlevenog kumina
2 supene kašike čubar (začin)
1 flaša ulja
200 grama šećera
so - po ukusu

Foto: Printskrin Jutjub/BonApeti.rs

Priprema:

Paradajz se oljušti i samelje mašinicom za mlevenje mesa. Sipa se u veliki bakarni kazan (ili šerpu, pleh, sa čim god raspolažete), stavljate na ne mnogo jaku vatru i počinje dugo i neprestano mešanje, da pire ne zagori.

U počeku je smesa retka i sporije se meša, ali što više vri paradajz pire postaje gušći, brže i pažljivije se meša, prelazi se varjačom po celom dnu posude, da nigde ne zagori.

Paprike se ispeku i poređaju u posudu, koja se poklopi, ili najlon kesu, da se popare, nakon toga se oljušte i očiste od drške i semenki. Ostavljamo na 1-2 sata u velikoj posudi ili plehu, malo nagnuto. Nakon toga se melje u mašinici za mlevenje mesa.

Patlidžan se ispeče, kad se ohladi se oljušti, iseče se na komade, posoli i ostavlja da se ocedi na 2 sata i nakon toga se samelje. Šargarepa se očisti, oljšti skuva u posoljenoj vodi i takođe se samelje.

Foto: Printskrin Jutjub/BonApeti.rs

Samlevene paprike, patlidžan i šargarepa se dodaju pažljivo u kazan sa paradajzom uz neprestano mešanje. Patite zato što u jednom trenutku ljutenica počinje da prska, zato koristite veliku drvenu varjaču sa dugom drškom, nosite stvari dugih rukava i duge pantalone, takođe i bošču.

Kad se prepolovi smesa, dodaju se sitno iseckane ljute papričice, lagano se dodaje ulje uz neprestano mešanje, so, šećer i začini - čubar, kumin i biber. Dodajte malo po malo i probajte, da biste mogli da dodate još ako nije dobro začinjeno.

Ljutenica se kuva na tihoj vatri, dok varjača ne počne da ostavlja tragove po dnu posude. Skida se sa vatre, sačekamo da se malo ohladi i punimo tegle, zatvorimo prethodno skuvanim poklopcima i kuva se u posdu sa krpom na dnu, voda treba da je bar dva prsta izat tegli. Kad proključa, meri se 15-20 minuta i skida se sa vatre.

Tegle se vadi i okreću naopako, dok se ne ohlade.

(Stil Kurir)

BONUS SADRŽAJ

Predstavljamo vam riznicu podataka koji ne govore samo o sastavu jela, već i o jednom načinu života kada se imalo vremena za dugu pripremu jela i kada je cela porodica sedela za stolom. Učinite korak ka očuvanju domaće kulinarske tradicije od zaborava i poručite ovu zaista vrednu knjigu na linku: Tradicionalni recepti domaće srpske kuhinje.

Turska kuhinja je ostavila neizbrisiv trag na kuhinju balkanskih naroda. U ovoj knjizi ćete pronaći vekovima stare recepte koji su pažljivo odabrani kako biste vašu kuhinju podigli na zavidan nivo. Poručite na ovom linku i krenite putem večnih ukusa koje svi obožavaju: TURSKA KUHINjA sa vekovnim receptima.

Ova knjiga nije samo običan kuvar, već i neverovatna priča o Italiji, njenoj istoriji, običajima i kulturi. Otkrijte najveća dostignuća italijanske kulinarske umetnosti na jedinstvenom putovanju Apeninskim poluostrvom u društvu kuvara Akademije Barila. Poručite na linku: Italijanska kuhinja: recepti s potpisom starih majstora.

JEREMY PANG, osnovao je 2009. školu woka, jedinu azijsku školu u središtu Londona. Jedinstven dar da svoje znanje prenese polaznicima na pristupačan i zanimljiv način ubrzo mu je doneo priznanje autoriteta u svijetu kineske kuhinje. Za ovu knjigu kažu da je remek-delo, poručite je još danas: Kineska kuhinja - izvorni kineski recepti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

VANREDNE MERE U MANČESTER SITIJU: Gvardiola uveo karantin zbog loših rezultata i na Božić