STVARA BEZ DELOVA RUKU I NOGU: Srbin iz Slavonije, Branko Radunković, i pored svog invaliditeta cenjen je umetnik (FOTO)

Vesna Hadžić

06. 03. 2025. u 07:00

NA četrnaestom kilometru od Kragujevca, u selu Prnjavor blizu Manastira Grnčarica, namernika iznenadi drvena kapija na kojoj piše Galerija "Volja čini čuda".

СТВАРА БЕЗ ДЕЛОВА РУКУ И НОГУ: Србин из Славоније, Бранко Радунковић, и поред свог инвалидитета цењен је уметник (ФОТО)

Foto : V. Hadžić

Ko je poseti naći će se u jedinstvenom prostoru umetnika maketara Branka Radunkovića (84), koji je tu izložio svoje radove, fotografije i dokumenta preostala posle izbeglištva iz ratom zahvaćene rodne Slavonije.

Ne bi ovo bilo neuobičajeno da Branko nije rođen sa teškim hendikepom, bez delova obe ruke i noge. Ali, taj hendikep čini se, više je opterećivao druge nego njega samog jer je fizička ograničenja prevazilazio snagom volje i kao umetnik i kao čovek dokazao da nema nepremostivih prepreka. 

REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!

Kada ga je talenat na raznim poljima, modelarstvu, besedništvu, pojanju, pisanju, učinio poznatim, spoznali su svi oni koji su se sa njim sretali da su njegov optimizam i talenat, nepresušni. Njegova mentalna snaga i vera nadjačali su sve teškoće.

- Kao mladić nema šta nisam pokušao da radim, a da nisam uspeo: da kočijašim, kopam i zakivam, čistim štalu... I, za sve sam koristio alat kao svi drugi. Dosetio sam se tako i da bih mogao da radim makete, mada nikada pre o tome nisam razmišljao. U zimu, 1958, počeo sam tajno da radim svoju prvu maketu. Nisam tada znao da će mi to biti zanimanje. Moja prvi pričest bila mi je inspiracija i napravio sam Miklušku crkvu u baroknom stilu. Potom sam napravio maketu manastira Visoki Dečani, pa Manastira Žiča... Prva maketa je bila vrlo uspešna. Kulturni poslenici su to ubrzo otkrili i dali je na izložbe, a ja dobih volju da radim - objašnjava Branko kako je našao svoj put. 

REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!

Foto : V. Hadžić

U Galeriji Branka Radunkovića izložena njegova dela

Ovaj samouki umetnik-modelar priredio je preko 300 samostalnih izložbi maketa širom nekadašnje SFRJ i Evrope koje je posetilo pet miliona ljudi. Za više od 30 godina umetničkog stvaralaštva napravio je stotine maketa crkava, manastira, dvoraca, džamija i nekoliko ikonostasa. Izložbe je organizovao u institucijama, školama, fakultetima, domovima armije i kulture, preduzećima, a u Italiji i u crkvenim salama. Tom prilikom demonstrirao je kako pravi makete od drveta i modelarskog kartona, zabija ekser, seče dasku, kako drži i koristi alat i slikarske četkice u ustima. Poslednju izložbu je imao 1991. u Kratovu, u današnjoj Severnoj Makedoniji.

HRVATI MU MINIRALI PRVU GALERIJU

ČUVENA, prva Brankova galerija u Podravskoj Slatini minirana je 1991, a ceo izložbeni fond uništen. U originalu su ostale sačuvane samo makete manastira Orahovica i Žiča, jer su tada bile na izložbi u Mađarskoj. Tu je i znatno oštećena maketa manastira Dečani i nekoliko parčića nagorelih maketa koje je Radunković pronašao na zgarištu kada je posle decenije izbeglištva obišao rodni kraj.

- Svoje sam radove fotografisao i fotografije sačuvao, kao da sam znao kakva ih sudbina čeka. Danas imam 25 velikih fotografija maketa koje su nestale u vihoru ratnog ludila i one su sada u novoj galeriji - kaže Branko. 

- Veslao sam kroz život, kao da sam imao ruke. To je isto kao da te neko stavi u mali čamac bez vesala i pošalje te da preveslaš okean. Ja sam izveslao, jer sam imao zdrav duh, zdrav razum i jaku volju prema životu. Umeo sam i da pevam i plačem, da se radujem i tugujem sa onima koji su bili uz mene - priča Branko.

U svojoj raznolikoj karijeri Radunković je bio i horovođa crkvenih horova, besednik i pisac koji je svoj nesvakidašnji život opisao u knjizi "Volja čini čuda", izdatoj 2008, a koja uskoro očekuje četvrto, dopunjeno izdanje.

Foto : V. Hadžić

 

Nedavno je Branko primljen u Hrišćansku akademiju naučnika i umetnika - Odeljenja za umetnost. Ujedno je ovenčan i "Hrišćanskom poveljom", a u obrazloženju se navodi da se "ova nagrada dodeljuje neumornom neimaru i umetniku, dičnom Srbinu, Slavoncu, vjeroučitelju života, hrišćanskom propovjedniku, horovođi, autoru knjige 'Volja čini čuda' i njegovoj čestitoj supruzi Jovanki, u znak blagodarnosti za pokazanu višedecenijsku hrišćansku vjernost Crkvi Hristovoj, i čuvanju hrišćanskog i svetosavskog nasleđa i požrtvovanom krsnovaskrsnom služenju Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi".

- Sa radošću sam primio ovo priznanje. Eto, ja neškolovan,

pod stare dane postadoh i akademik. Želja mi je od detinjstva bila da postanem sveštenik, ali zbog hendikepa nisam mogao, pa sam celog života bio blizak crkvi i crkvenom životu na druge načine - kaže Radunković.

Kako poseduje i talenat za pevanje, postao je crkveni horovođa, veroučitelj u školi, vodič pokloničkih ekskurzija, motivacioni govornik, besednik.. Propovedao je u 160 crkava, negde i više puta, kao i u mnogim manastirima. Gostujući propovednik bio je čak i u italijanskim katoličkim crkvama.

Radunković je dobitnik Oredena Svetog Simeona Mirotočivog prvog stepena i ordena kojim ga je odlikovala Eparhija temišvarska. Sarađivao je i prijateljevao sa mnogim velikodostojnicima SPC - patrijarsima Pavlom i Irinejem, mitropolitima Amfilohijem i zagrebačko-ljubljanskim Jovanom, vladikama Atanasijem (Jevtićem), šumadijskim Savom i Jovanom, slavonskim Lukijanom...

Foto : V. Hadžić

 

UČITELjICA IZ SUSEDNOG SELA

BRANKO Radunković rođen je 3. juna 1941. u selu Brezik, danas opština Nova Bukovica, u Slavoniji, kao šesto dete u porodici. Otac Ilija i majka Olga imali su još tri kćerke i dvojicu sinova. Zbog hendikepa Branko nije išao u školu. Obrazovao se sam uz pomoć svezaka i knjiga svojih braće i sestara i učiteljice iz susednog sela. Kada je postao priznati umetnik u rodnom selu je obnovio staro domaćinstvo i sagradio svoju prvu "Galeriju maketa Branka Radunkovića". 

Foto : V. Hadžić

Kapija Brankove galerije

Upravo je naša crkva i pomogla Radunkovićima da se posle izbeglištva iz Slavonije skuće u Šumadiji. Na predlog episkopa šumadijskog Save, manastir Grnčarica sa igumanijom Efrosinijom, poklonio im je dvadesetak ari svoje zemlje. Uz pomoć donatora, ubrzo su nikle nova kuća i galerija. Obilaze je i dan-danas brojni posetioci i vraćaju se zadivljeni postavkom i umetnikom koji i u devetoj deceniji pleni harizmom i plemenitošću. Želja mu je da "udomi" i tako sačuva stalnu postavku svoje galerije, za koju kaže da je retka i vredna i nada se da će je preuzeti crkva ili neka institucija kulture.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA TUGUJE: Poginuo Jevgenij Katunjin