KRAVATE OD SVILE KAO SLIKARSKA PLATNA: Kikinđanka Smiljana Šalgo ručno oslikava mašne, marame i ešarpe (FOTO)
GRAFIČKA dizajnerka po obrazovanju, slikarka po interesovanju i talentu Smiljana Šalgo (55) iz Kikinde dugo godina je dizajnirala izloge velike lokalne trgovine, a kada bi sada neki dizajner video ešarpe ili kravate koja ona oslikava na svili, bez razmišljanja bi ih stavio u najluksuzniji izlog.

Foto: R. Šegrt
Slikarske motive sa platna na nežniji materijal od svilenih buba "preselila" je još pre nekoliko godina. Veštinu oslikavanja prirodnih vlakana lako je savladala, koristeći znanje iskusne slikarke, pa su svaka marama ili mašna njena umetnička slika, nastala, takođe, na čvrstom drvenom ramu, isto kao i slika na štafelaju. Osim potpisa autora njene unikatne kravate i ešarpe, isto kao i slike, vedrih su, najčešće pastelnih boja, kao što je i njeno srce veselo.
- Slikanje na svili mora da se radi brzo, jer se boja brzo suši. Potrebni su velika preciznost i koncentracija. Može da se radi na mokroj i na suvoj svili, ali ne sme da se greši, jer nema ispravke. Slično je kao kod akvarela. Treba dobro poznavati uklapanje boja. Za postizanje određenih efekata koristim neke "pomagače" da bi se boja lepše razlivala: krupnu morsku so, slanu vodu i alkohol. Komad materijala mora da se razvuče na ramu, posebno kad se oslikavaju marame - detaljno opisuje umetnica.

Foto: R. Šegrt
Dugogodišnje slikarsko iskustvo pomoglo joj je da bez teškoća savlada ovu tehniku. Čak je odmara rad sa svilom na kojoj se dosta lako postiže postojanost slike. Kravate su, kaže, jednostavnije za rad.
- Trajnost boje postiže se peglanjem preko pek-papira, zatim pranjem u blagom rastvoru sapunice. Nema jakog stiskanja i ceđenja, to se postiže uvijanjem u peškir koji upija vodu. Na kraju sledi završno peglanje – otkriva Šalgova.
Magija koja nastaje mešanjem boja i njihovo prenošenje na platno očarali su je kao devojčicu, dok je gledala kako to radi otac njene najbolje prijateljice, slikar Radivoje Berbakov. Oduševljeno je posmatrala čaroliju koja nastaje kada četkica počne da šara praznu podlogu i divila se veštim potezima umetnika.
Srce na platnu
PRVU likovnu izložbu Smiljane Šalgo, pre više godina, otvorila je prijateljica iz detinjstva Nataša Berbakov, koja živi u Švedskoj.
- Njena slika Kikinde, pa zimski drum, hor suncokreta, makovi u polju, venčići i lokvanji, su njeno srce na platnu - ocenila je Berbakova, master primenjene umetnosti.
- Nisam se usuđivala da bilo šta pitam. On je bio ćutljiv, a ja stidljiva. Očarana sam bila bojama, četkicama, slikama. Posmatrala sam njegova platna kad se vraćao iz atara gde je često odlazio da slika pejsaže. Pitala sam se kako može da naslika sjaj u vodi. Mnogo kasnije otkrila sam da su to samo dva poteza četkom - priseća se Smiljana.
Srednju školu za dizajn završila je u Novom Sadu. Primljena je kao prva na listi, jer je na prijemnom u crtanju, slikanju i vajanju - bila najbolja. Tada je prvi put stekla samopouzdanje.
- Sama sam se pripremala za prijemni. Profesori su bili u čudu kada su to saznali. Kroz školu su uvek govorili da su moji crteži najbolji, ali nikada nisu objašnjavali šta je to kod mene dobro, nisam dobijala dodatne smernice, nisu mi govorili gde grešim, nisu mi bili posvećeni. Završila sam tu školu, ali nisam znala šta je to kod mene toliko dobro, a bila sam mnogo zainteresovana za dalje učenje. Akademiju umetnosti nisam uspela da upišem i zbog toga sam patila, ali nisam prestala da slikam. Naprotiv, svakodnevno sam radila - navodi Šalgo.
Sve što nije naučila u školi, saznala je mnogo godina kasnije, kroz samostalan rad, što je teži put. Posle neuspeha na akademiji, vratila se kući u Kikindu. Vetar podrške dobila je kada su njene slike počele da se kupuju. Pažnju šire javnosti privukla je kao dizajner i dekorater enterijera ukrašavajući izloge tadašnje velike trgovinske kuće.
- Neverovatno je, ali sam sama otišla u "Angropromet". Direktoru sam rekla da su im izlozi neugledni i da bi ja to umela da popravim. Iako je firma bila u stečaju dobila sam veliku podršku Predraga Bate Nedeljkova i narednih 15 godina dizajnirala sam izloge. Građani su bili oduševljeni - prenosi Šalgova.
Zbog ovog posla, ali više zbog majčinstva, jer je u međuvremenu rodila bliznakinje, slikarsku četkicu nije uzimala čak 16 godina. Kasnije se vratila bojama, akrilima, štafelaju i do danas nastavlja svoj umetnički put. Učestvuje na likovnim kolonijama, priređuje izložbe, drži radionice za decu.

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)