BOŠNJACI TRAŽE UKIDANJE! Srpska usvojila Zakon o zaštiti i očuvanju ćirilice
POSLANICI u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojili su Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma čiji je cilj zaštita i očuvanje srpskog jezika i ćirilice kao nematerijalnog kulturnog nasleđa.

Foto: NSRS
Zakonom predviđa jedinstven pristup očuvanju jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma kao nematerijalnog kulturnog nasleđa, a što podrazumeva obavezu svih organa, organizacija i drugih pravnih lica da, prilikom korišćenja ćirilice u pravnom prometu, koriste standardizovan oblik ćiriličkog pisma. Takođe, kulturne i druge manifestacije koje se finansiraju ili sufinansiraju iz javnih sredstava, obavezne su da imaju logo i naziv manifestacije ispisan na ćirilici.
Preporučeno je da se uvedu određene poreske i administrativne olakšice za preduzeća i druge subjekte koji se odluče da u svom poslovanju koriste ćirilicu. Za one koji su obavezni, a ne budu poštovali zakonske odredbe, propisane su prekršajne novčane kazne od 1.000 do 5.000 maraka.
Za Zakon je glasalo 70 poslanika, dva su bila protiv, a uzdržanih nije bilo.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da je važan zakon o zaštiti, očuvanju i primeni jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma, kao i datum na koji se donosi.
Dodik, govoreći o raspravi, rekao je da se dešava uobičajena situacija kada minimalan broj poslanika pokušava da zloupotrebi institucije, otvarajući iste teme na isti način, bez obzira na zvaničnu temu.
Bošnjaci protiv i traže ukidanje Zakona !
Poslanik SDA u NSRS Edin Ramić smatra da Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma diskriminiše Bošnjake i Hrvate u Republici Srpskoj, te je zapretio da će ovaj zakon biti stavljen "izvan pravnog sistema".
On je rekao da to može da uradi eventualno Ustavni sud, ali i visoki predstavnik u BiH. Kaže da Specijalne i paralelne veze RS i Srbije ne daju za pravo da bude usvojen identičan zakon na obe strane, te da on nije u skladu sa Odlukom Ustavnog suda BiH o kontsitutivnosti naroda u BiH, Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, Ustavom RS koji garantuje ravnopravnost svih građana.
– U RS su tri konstitutivna naroda, dok je u Srbiji dominacija jednog naroda. Zakon predstavlja dalju marginalizaciju Bošnjaka i Hrvata i stvara predstavu o entitetu RS kao isključivo srpskom - rekao je Ramić.
Predlagaču je poručio da je trebalo dobro da izuči postojeći Zakon o bibliotečkoj delatnosti RS.
– Danas smo u situaciji da nam se predlaže zakon za koji se može reći da je protivan ustavima RS i BiH i biće stavljen izav pravnog sistema. Ali, potrebna je predstava u okviru obeležavanja zajedničkog slavlja i praznika koji takođe nije usvojen ovde u NSRS - rekao je Ramić.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)