UPITNA JESENJA SETVA? Ogromno povećanje cena semenske robe i veštačkog đubriva
JESENjA setva pšenice u Semberiji pod velikim je upitnikom, jer su cene semenske pšenice i veštačkog đubriva, kako kažu ratari, otišle do neba.
U preduzećima koja se bave prometom semenskog materijala i veštačkih đubriva kažu da je situacija nenormalna, jer su đubriva poskupela od 100 do 200 odsto u odnosu na prošlogodišnje cene koje su imali u vreme setve pšenice.
Trenutno veštačkog đubriva i nema u prodaji, jer trgovci ne znaju kome bi ih i prodali po drastično većim cenama, pa ga i ne nabavljaju...
Vesna Ćorović, komercijalista u preduzeću iz Modriče, kaže da će se jesenja setva pšenice obaviti bez upotrebe kombinovanog đubriva, popularne "tri petnaestice", koje trenutno po fabričkoj ceni košta 140 maraka za stotinu kilograma. U oktobru prošle godine ovo đubrivo se moglo nabaviti po ceni od 60 do 70 maraka...
Iz azotare u Kutini dobili smo informaciju da fabrička cena azotnog đubriva "urea" košta 202,00 marke, a sa transportnim troškovima u trgovini sto kilograma "uree" koštaće 250 maraka, a koja je prošle jeseni koštala prihvatljivih 59 maraka.
- Apsolutno razumem poljoprivrednike i njihovo negodovanje, da niko pametan neće u zemlju baciti 250 maraka, da bi "zaradio" 37, koliko je koštao kilogram ovogodišnjeg roda pšenice - kaže Vesna Ćorović.
Dragan Lazić, diplomirani poljoprivredni inženjer, kaže da u poljoprivrednoj apoteci, već tri meseca nemaju "ureu" zbog prethodno visoke cene, a za novu cenu nemaju komentar...
- Drastična poskupljenja veštačkog đubriva pravdaju čestim skokovima cene plina na svetskoj berzi, skupim brodskim prevozom fosfora iz Južne Amerike, a najbliže istini je to da se politika uplela i u cene sirovina u hemijskoj industriji. Nažalost, ovo sigurno nisu konačne cene đubriva, jer je tek početak sezone, a šta nas sve čeka do proletnje setve kukuruza, to niko ne zna. Imam informacije da azotare uključuju pogone tek na osnovu dnevnih porudžbi i uplata - kaže Lazić, i dodaje da će jesenja setva, ako je bude, biti najskuplja u istoriji zemljoradnje, a možda i najsiromašnija, ako se ratari odreknu đubrenja njiva po astronomskim cenama.
SKAČU CENE DERIVATA
Pored nerazumnih cena veštačkog đubriva, poljoprivrednike pritiska i cena nafte koja svakodnevno raste, pa je sa prošlogodišnjih 0,90 već stigla na 2,40 maraka po litru. Cena najlonske folije za plasteničku proizvodnju je viša za 40 odsto, a sve to prati i nova, viša cena zaštitnih sredstava, semenske robe i rezervnih delova...
Preporučujemo
DOGODINE VEĆI AGRARNI BUDžET: Ministar Pašalić najavio veća izdvajanja
10. 10. 2021. u 08:25
MINISTAR NEDIMOVIĆ: Očekujemo novih 700 traktora iz konkursa Svetske banke
08. 10. 2021. u 18:27
PLASTENICI ZA SIGURNIJU BUDUĆNOST: Pomoć ženama u mladenovačkim selima
08. 10. 2021. u 16:59
MIRNO GLEDALI KASAPLjENjE MLADIĆA: Detalji užasa u okolini Bijeljine
08. 10. 2021. u 09:36
PRILIKA ZA UNAPREĐENjE POLjOPRIVREDE: Otvoren 19. Međunarodni sajam “Interagro 2021”
07. 10. 2021. u 19:08 >> 19:09
ILON MASK PODELIO SNIMAK ISTINE: "NATO je bombardovao Beograd kako bi rasparčao Srbiju" (VIDEO)
MILIJARDER Ilon Mask, vlasnik Tesle, "Spejs Iksa", društvene platforme Iks, podelio je na svom profilu govor u kojem Džefri Saks priča o nelegalnom bombardovanju Srbije od strane NATO-a.
12. 11. 2024. u 15:47
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
KO JE JAČI - NATO ILI RUSIJA? Istraživanje otkriva ko ima moćniju vojsku: "Dve strane imaju paritet samo u jednom pogledu"
PITANjE koje zanima mnoge dobilo odgovor.
11. 11. 2024. u 22:35
Komentari (0)