SEĆANJE NA EGZODUS NE BLEDI: U Istočnom Sarajevu juče obeleženo 26 godina od masovnog odlaska 120.000 Srba
OBELEŽAVANjE 26 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba ove godine je krenulo iz Reljeva, pre rata bogatog srpskog sela u okolini Sarajeva, iz kojeg su meštani, koji su tu živeli vekovima, masovno krenuli u egzodus nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Danas u Reljevu ima desetak srpskih kuća u kojima živi mahom starije stanovništvo, a njegovi predratni stanovnici raseljeni su širom Republike Srpske, Srbije, Evrope i sveta.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša ističe da je tužno što su ti ljudi, predratni veliki domaćini morali da napuste to selo, kao i ostale srpske sredine koje su u "Dejtonu" pripale Federaciji BiH, i odu u nepoznato.
- Deo njih je po napuštanju ognjišta slobodu našao i svoj život organizovao u Istočnom Sarajevu, potomci su im tu zasnovali porodice i sada su važan deo u procesu razvoja našeg grada. Grada koji ćemo zajedno graditi i izgraditi za sve nas i generacije koje dolaze - kaže Ćosić.
On dodaje da Dejtonski sporazum jeste zaustavio rat, ali je sve ono što su Srbi odbranili prepušteno drugima.
- Da su Srbi u ovom broju ostali u Sarajevu, pitanje je kako bi Srpska izgledala. Pitanje je i kako danas izgledaju sredine u kojima žive Srbi iz Sarajeva, jednim delom u Istočnom Sarajevu, a kako sredine koje su Srbi napustili. Vogošća, Ilidža, Rajlovac, Grbavica, Reljevo liče na neke malo izmenjene kasabice, a pogledajte grad Istočno Sarajevo i njegove opštine - rekao je Ćosić.
Prema njegovim rečima, velika je razlika između nekadašnjeg i sadašnjeg Sarajeva, odnosno Sarajeva koje je nekad brojalo 157.000 Srba i onog koje danas ima manje od 5.000, kao i Istočnog Sarajeva koje je nekada imalo 20.000, a danas ima 65.000 stanovnika.
Sećanje na egzodus ove godine je obeleženo svečanom akademijom "Sloboda kroz golgotu", kao i izložbom fotografija, a služen je i pomen na Vojničkom spomen-groblju Mali Zejtinlik.
PONELI POSMRTNE OSTATKE ROĐAKA
EGZODUS 120.000 Srba iz Sarajeva usledio je nakon potpisivanja "Dejtona", kada je pet opština Srpskog Sarajeva u celini pripalo Federaciji BiH, a drugih pet podeljeno između Srpske i FBiH, gde su Srbi uglavnom dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.
Bežeći iz svojih kuća i sa imanja sarajevski Srbi su poneli i posmrtne ostatke članova svojih porodica. Od decembra 1995. do marta 1996. godine, na Vojničko groblje Mali Zejtinlik na Sokocu preneti su posmrtni ostaci desetina hiljada boraca VRS.
Preporučujemo
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)