REFERENDUM ODBRANIO DAN REPUBLIKE: Dodik: Bio je to odgovor i reakcija srpskog naroda na pravno i političko nasilje nad RS
PRE sedam godina građani Srpske, tog 25. septembra 2016. godine, na referendumu su izrazili volju da 9. januar slave kao Dan Republike.
Nakon referenduma usledila su saslušanja političkih lidera RS, pod optužbom da je referendum neustavan, ali su optužbe pale i Dan Republike 9. januar je odbranjen. I danas se slavi. Predsednik RS Milorad Dodik kaže da će datum kada je održan referendum i njegova uloga i značaj za srpski narod ostati upisani zlatnim slovima u slavnoj istoriji Srpske.
- Mnogi su pokušavali da nam ospore pravo održavanja referenduma, tvrdeći da je organizovan s ciljem uzurpacije nadležnosti institucija BiH. Međutim, nikada ne smemo zaboraviti da je referendum sinonim za slobodu građana RS u ostvarivanju prava u složenoj državnoj zajednici kakva je BiH - naveo je Dodik.
Dodik je podsetio da je održavanje referenduma bio odgovor srpskog naroda na pravno i političko nasilje nad Srpskom, koje je kulminiralo donošenjem odluke Ustavnog suda BiH 2015, kojom se pojedine odredbe Zakona o praznicima RS proglašavaju neusklađenim sa Ustavom BiH.
Referendum je, dodaje, uprkos osporavanjima, sproveden u skladu sa Ustavom BiH, praksama demokratskih država u Evropi i svetu, Ustavom RS i Zakonom o referendumu.
Izlaznost
IZLAZNOST na referendumu je bila oko 56 odsto birača s pravom glasa, odnosno 680.116 građana. Pozitivno na referendumsko pitanje odgovorilo je 677.722 grđana ili 99,81 odsto - dok je negativno odgovorilo 0,19 odsto birača koji su glasali.
- Pre sedam godina svedočili smo pobedi demokratije i pobedi srpskog naroda koji je većinskom voljom osujetio osporavanje ustavnopravnog položaja RS i njenog prava koji joj pripada po Dejtonskom sporazum - naglasio je Dodik.
Profesor ustavnog prava Siniša Karan, koji je bio i predsednik Komisije za provođenje referenduma u RS, istakao je da je veoma značajno što je RS ušla u red zemalja koje su sprovele referendum, što je najveće demokratsko dostignuće građana i naroda.
Pojasnio je da Dejtonski mirovni sporazum ne sadrži nijednu odredbu koja bi se mogla tumačiti kao zabrana ili ograničavanje referenduma.
Preporučujemo
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)