JAVNI LINČ DOVEO DO NOVE TRAGEDIJE: Posle samoubistva žene u Banjaluci - Neophodno da „sajber nasilje“ bude definisano kao krivično delo
JAVNOST još uvek nije zaboravila slučaj momka iz Laktaša koji je pre godinu dana izvršio samoubistvo nakon ismevanja na društvenim mrežama.

šaterstok
Nedavno, javni linč doveo je do još jedne tragedije u kojoj je ugašen život žene snimljene kako vrši nuždu na javnom mestu u Banjaluci. Analizirajući dva slučaja koja su potresla Srpsku, advokat Aleksandar Jokić ističe da je nasilje u našem društvu postalo osnovni vid komunikacije. Na pitanje da li će se pravda dočekati u vidu sudskog epiloga, objašnjava da to zavisi od okolnosti.
- Snimak sugrađanke nastao je u centru grada, na najprometnijoj gradskoj raskrsnici, u vreme radnog vremena kada se nikako nije mogla očekivati privatnost. To nije slučaj sa Dulićem koji je tajno snimljen prilikom intervjua za posao. Tako da se u predmetu Dulić može razmatrati postojanje osnova sumnje da je počinjeno jedno od krivičnih dela - ističe Jokić.
Kada se govori o neovlašćenom snimanju, govori se o krivičnim delima neovlašćeno prisluškivanje i tonsko snimanje i neovlašćeno fotografisanje. Zaprećena kazna za oba krivična dela je novčana ili zatvorska kazna do jedne godine.
Društvene mreže postale su prostor za širenje govora mržnje i poziva na linč, koji neretko završi tragedijom, te je, prema oceni javnosti, neophodno da "sajber nasilje" bude definisano kao krivično delo u BiH.
Zatražiti pomoć institucija
VAŽNO je da svaka osoba zna da nije sama i da postoje organizacije gde mogu da se obrate i zatraže pomoć u situacijama kada su izloženi nasilju. Svaka osoba ima pravo na slobodu i poštovanje. Život bez nasilja je osnovno ljudsko pravo, dodaje Maja Kovačević.
- Neophodno je zakonom urediti tu oblast s obzirom na to da je internet javni prostor, i pojačati informacionu bezbednost. Jedan od načina je da regulatorne agencije sankcionišu medije i tabloide, ali i građane za određena destruktivna ponašanja - objašnjava sociolog Slobodan Marić.
Psiholog Maja Kovačević govori da su potrebne konkretne aktivnosti poput edukacije dece i mladih o pozitivnim i negativnim aspektima interneta, o načinima njegovog korišćenja, i o tome kako se zaštititi na internetu i šta mogu da preduzmu ako su izloženi nasilju.
Opomena
IAKO danas "plivamo" u moru senzacionalističkih vesti, mnogi mediji se još uvek bore za očuvanje novinarske etike kako bi se glas ljudi i dalje čuo, istakli su iz medijske zajednice. Poslednja tragedija opomena je za pojedince koji su pozivanjem na javni linč doveli do tog ishoda.
- Treba da znaju kakve posledice nasilno ponašanje može da ima na drugu osobu, da se radi na razvoju njihovih emocionalnih i socijalnih veština - ističe Kovačevićeva.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)