SAMIT ENERGETIKE U TREBINJU U ZNAKU KLJUČNIH TEMA U TOJ OBLASTI: Fokus na obnovljivim izvorima i dekarbonizaciji

Dubravko Curac

27. 03. 2025. u 05:00

U TREBINjU je završen Šesti samit energetike, na kojem su vodeći stručnjaci iz ove oblasti na sedam održanih panela raspravljali o ključnim temama kao što su pravedna energetska tranzicija, dekarbonizacija, ulaganja u obnovljive izvore energije i pouzdanost prenosne mreže.

САМИТ ЕНЕРГЕТИКЕ У ТРЕБИЊУ У ЗНАКУ КЉУЧНИХ ТЕМА У ТОЈ ОБЛАСТИ:  Фокус на обновљивим изворима и декарбонизацији

Foto Srna

Direktor "Elektroprivrede RS" Luka Petrović istakao je da se u BiH uskoro očekuje usvajanje nacionalnog energetskog klimatskog plana, što će omogućiti dalji razvoj energetskog sektora.

- Moramo tražiti rešenja koja će ublažiti klimatske promene, zaustaviti porast ugljen-dioksida i omogućiti postepenu dekarbonizaciju, te povećanje učešća obnovljivih izvora i stabilnost snabdevanja električnom energijom - naglasio je Petrović.

Zaključak plenarnog dela bio je da su klimatske promene najizraženije u urbanim sredinama i da je neophodno povećati broj zelenih površina i parkovskog drveća radi prilagođavanja na klimatske promene.

Prema planovima, termoelektrane u regionu trebalo bi da budu zatvorene do 2050. godine.

Smernice za budućnost

DIREKTOR samita Aleksandar Branković izjavio je da je ovogodišnji SET bio izuzetno uspešan, okupivši više od 700 učesnika i više od 50 stručnjaka.

- Oko 700 učesnika i brojne diskusije o energetskoj tranziciji daju nam smernice za budućnost ovog sektora u regionu - rekao je Branković.

- Očekivano je da se energetski sistem postepeno prilagođava novim tehnologijama. Održivost sistema zavisiće od dobre organizacije i strateških odluka - istakao je Petrović.

Petrović je upozorio da region trenutno ne plaća karbonsku taksu, ali da će u budućnosti morati da uvede lokalnu taksu ili da izdvaja sredstva za evropski budžet.

Na samitu je analiziran i blackout koji je 21. juna prošle godine pogodio četiri zemlje regiona, što je dodatno ukazalo na potrebu za jačanjem regionalne saradnje i boljom koordinacijom operatora prenosnih sistema.

- Potrebno je zajedničko rešavanje izazova, jer samo tako možemo održati stabilan elektroenergetski sistem - zaključeno je na samitu.

Učesnici poslednjeg panela govorili su o izazovima investiranja u obnovljive izvore energije, istakavši da su prostorno-planske prepreke, reakcije nevladinih organizacija i ekološki zahtevi glavni faktori koji usporavaju projekte.

Zaključci sa panela biće prosleđeni donosiocima odluka i menadžerima kompanija, kako bi se ubrzalo prilagođavanje zakonskih propisa i omogućila efikasnija energetska tranzicija.

- Već počinjemo pripreme za sledeći SET, koji će biti održan 25. marta naredne godine - najavio je direktor Samita energetike Trebinje Aleksandar Branković.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NE IGRA SE: Otkazan evropski revanš Partizan - AEK na Banjici! Rukomet dobio šamar koji će dugo boleti