KO JE BIO Momčilo Krajišnik (VIDEO)
MOMČILO Krajišnik bio je prvi predsednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Bio je jedan od osnivača Srpske demokratske stranke (SDS) i uz Radovana Karadžića važio za jednog od najuticajnijih političara u Srpskoj.
Rođen je 20. januara 1945. godine u Sarajevu. Završio je studije i magistrirao na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
POLITIČKA KARIJERA
U politiku se uključio u višestranačkom sistemu kao finansijski direktor radne organizacije u okviru kompanije ”Energoinvest”. Na izborima 1990. bio je izabran za poslanika na listi SDS, a odmah zatim i za predsednika Narodne skupštine BiH. Bio je predsednik Skupštine SR BiH od 21. decembra 1990. do 7. aprila 1992. godine. Na funkciji ”spikera parlamenta” pokazao se kao vrlo vešt, strpljiv i uporan parlamentarac. Bio je poznat po dugim taktičkim pauzama, kojim je često prekidao napetu atmosferu i burne polemike među poslanicima nacionalnih stranaka. I u višenacionalnoj javnosti je stekao reputaciju staloženog i miroljubivog srpskog političara.
Nakon višestruke majorizacije od strane koalicije SDA-HDZ i demonstrativnog izlaska srpskih poslanika iz Skupštine BiH, Krajišnik je 25. oktobra 1991. izabran i za predsednika Skupštine srpskog naroda BiH. Istu funkciju, ubrzo preimenovanu u predsednik Narodne skupštine RS, obavljao je sve do prvih posleratnih izbora 1996. godine.
GOSPODIN NE
Na izborima 1996. izabran je za srpskog člana Predsedništva BiH na mandat od dve godine, a posle 1998. delovao je kao senator RS (član Senata Republike Srpske je bio od 1996. godine).
Uoči i tokom rata učestvovao je u političkim i mirovnim pregovorima, uključujući i pregovore u Dejtonu 1995. godine. Zbog nepopustljivosti pred međunarodnim posrednicima Ričard Holbruk , specijalni američki izaslanik za Balkan, opisivao ga je imenom ”Mister No” (Gospodin Ne).
HAPŠENjE I PRESUDA
Francuski specijalci SFOR-a Krajišnika su uhapsili u ranim jutarnjim satima 30. aprila 2000. godine u kući na Palama i odveli u Hag. Pritvoren je u zatvoru Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (Haški tribunal). Iako nikada nije obavljao neku izvršnu funkciju, kao član Ratnog predsedništva po funkciji je optužen za ratne zločine, etničko čišćenje, genocid i slično, koje pred sudom negirao. Godine 2006. osuđen je na 20 godina zatvora. U odnosu na prvostepenu presudu kazna je umanjena za sedam godina.Oglašen je krivim za istrebljenje, ubistva, progone na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi, deportacije i nečovečno postupanje kao i zločine protiv čovečnosti, ali ne i za genocid. Posle smrti Slobodana Miloševića, bio je najviše rangirani političar optužen pred Haškim tribunalom.
Većinu kazne Krajišnik je proveo u zatvoru u Ševeningenu, a ostatak u Velikoj Britaniji. Nakon odležane dve trećine kazne pušten je na slobodu 30. avgusta 2013. godine. U Banjaluci i na Palama je dočekan sa velikim uvažavanjem, kao jedan od tvoraca Republike Srpske.
PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država
LIDER krajnje desničarske Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbert Kikl dobio je danas mandat za formiranje nove austrijske vlade, a njegova stranka uputila je prošle godine predlog rezolucije austrijskoj Skupštini kojom zahteva da se parlament izjasni protiv priznanja tzv. Kosova.
06. 01. 2025. u 19:41
SVEŠTENIK O SMRTI MILINKOVIĆA: Video sam da mu je lice bilo bledo-žute boje, tresao se
JEDAN od poslednjih ljudi koji je razgovarao sa glumcem, režeserom i čuvenim "Tragačem" Miloradom Milinkovićem je sveštenik Vlajko Banković, protojerej-stavrofor i starešina crkve Svetog vaznesenja Gospodnjeg u Jabukovcu kod Negotina.
07. 01. 2025. u 15:26
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)