U HERCEGOVINI LEK ZA KORONU! Nemački naučnici Instituta "Maks Plank" istražuju svojstva pelina
ŠIROM planete odavno traju istraživanja za lek protiv korone, a nemački naučnici Instituta "Maks Plank" nedavno su objavili da su njihova istraživnja fokusirana na biljku - slatki pelin dala određene rezultate. Slatki pelin (Artemisia annua) dobro uspeva u Hercegovini, a zasada jedini plantažni uzgajivač nalazi se u Ljubinju.

Petar Mihić
Petar Mihić iz Ljubinja trenutno je jedini u BiH koji se bavi uzgojem lekovite biljke - slatkog pelina, a nakon istraživanja naučnika iz Nemačke i saznanja da se njime može lečiti virus korona, Mihić je postao jedna od najtraženijih osoba na ovim prostorima.
- Slatki pelin sadim već osam godina, odnosno kada je u Hercegovina počelo masovno uzgajanje smilja tada sam se opredelio za pelin. Bavim se plantažnim uzgojem i organskom proizvodnjom, a tek sada su došli do rezultat moga rada - kaže Mihić.
Zajedno sa njim u uzgoj je uključena i njegova porodica, a od pelina prave čaj, eterično ulje i tinkture. Vest da bi mogao biti jedan od sastojaka leka prtiv korone Mihića nije iznenadila.
- Pre više od četiri meseca čuo sam da su Nemačkoj počela istraživanja. To je tek sada došlo do nas, a moram priznati da me mnogi zovu i traže uzorke za analize. Nisam iznenađen jer mi je poznato da se radi o lekovitoj biljci koja ima antivirusno delovanje, da je koriste kao lek protiv parazita, gljivica, i bakterija, a svakodnevnim umivanjem čajem od ove biljke, smanjuje se osetljivost očiju na alergije i prašine. Naravno, ja nisam doktor da o tome mogu pričati, ali ono što znam je da svi oni koji su ga jednom naručili stalno traže nove količine - dodao je Mihić.
Nemačko istraživanje nedavno je izašlo u javnost, a penzionisani otorinolaringolog iz Hrvatske doktor Jure Burić kaže da je i pre tih informacija tvrdio da slatki pelin pomaže u preventivi zaraze od virusa korona. Burić tvrdi da je Ministarstvu zdravlja Hrvatske pisao i preporučio da se građani inhaliraju vodom, morskom solju i dodaju dve lekovite biljke koje uspevaju u Hercegovini - vresak i slatki pelin.
- Artemisia annua pokazala se kao izvrsna trava iz koje se uzima ekstrat, eterično ulje ili nešto drugo, a u SAD proizvode lek od njega koji se zove "artemicin". On se daje osobama obolelim od tumora pluća i ženama obolelim od tumora dojke - ističe dr Burić.
INHALACIJA
DOKTOR Jure Burić kaže da slatki pelin potiče iz Azije, da ga u Kini koriste u medicini, a njegov savet za prevenciji korone je u inhalaciji.
- U dve litre vrele vode sipate po šaku morske soli i suvog vreska i dodajte par kapi eteričnog ulja ertemisina. Inhalirajte se dok voda ne bude topla - preporučio je dr Burić.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (1)