MANASTIR TAVNA KOD BIJELJINE: Briga za monaštvo uz vreme pandemije

V. MITRIĆ

12. 11. 2020. u 19:17

MANASTIR Tavnu, srednjevekovnu zadužbinu Nemanjića, kod Bijeljine i Ugljevika, posetio je akademik SKANU, profesor dr Mirko Kerkez, čuveni hirurg, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu i višegodinji zamenik generalnog direktora Kliničkog centra Srbije.

МАНАСТИР ТАВНА КОД БИЈЕЉИНЕ: Брига за монаштво уз време пандемије

Foto: V. Mitrić

Ugledni gost se, u razgovoru sa igumanijom Martom i arhimandritom Lazarom(Kršić), interesovao za zdravlje monaštva, posebno u uslovima pandemije korona virusa.

Osim što se uverio da preduzimaju sve što je potrebno u preventivi i borbi sa opakim virusom, profesor Kerkez im je rekao da, „pažnjom svakog čoveka, brigom i požrtvovanjem zdravstvenih radnika, molitvama moramo i hoćemo da pregrmimo i ovo zlo koje je zadesilo čitavu planetu, pa i naše krajeve“.

Akademik Kerkez je rekao da SKANU ima i Odeljenje duhovnosti, „po čemu je jedinstvena u među takvim institucijama, ne samo na tlu nekadašnje SFJR“. SKANU se, kako je naglasio, ponosi činjenicom da među akademicima ima i dva arhijereja, episkopa šabačkog Lavrentija i šumadijskog Jovana, sa sarađuje odlično sa Srpskom pravoslavnom crkvom, sa većinom njenih eparhija, u zemlji, regionu i rasejanju“.

- Lepo je što nas se, u ovim teškim vremenima, setio ovako častan čovek i dobar lekar, koji nam je dao i savete, ali i širom otvorio vrata da mu se javimo kad god nam šta treba – kaže otac Lazar Kršić.

Mati Marta veli da je za svetinju „uvek praznik kada joj dolaze u goste ljudi, koji u sebi nose ljubav, pažnju, brigu i požrtvovanost za život svakaog čoveka, kakav je, nesumnjivo dr Kerkez“.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Ovo je najpopularnija destinacija u toku septembra i oktobra Last Minute akcija! Platite 6 noćenja, a boravite 9 ili 10!