TV KRITIKA - SLIKA SVENARODNOG OTPORA: Dokumentarno-igrani film "Koridor 92", autor Slađana Zarić, RTS-RTRS, Zastava film, 2021.
"BILI smo svi osuđeni na smrt. Probijanjem koridora potekao je kiseonik za celu Krajinu", slikovito se izrazila Željka Tubić, jedna od majki 12 beba koje su pomrle u banjalučkom porodilištu u maju i junu 1992. godine, usled nedostatka kiseonika, u filmu Slađane Zarić "Koridor 92", o herojskom uspostavljanju koridora u Posavini i spajanju istočnog i zapadnog dela Republike Srpske sa maticom Srbijom.
"Neću da više umiru naša deca", rekao je tada komandant Krajiškog korpusa srpske vojske, general Momir Talić, "koji je uzeo 40.000 srpskih momaka i stvorio kičmu Republike Srpske".
Naime, još u martu 1992. novostvorena hrvatska država, uz pomoć i na nagovor Zapada, izvršila je kopnenu invaziju Bosne i Hercegovine. Bio je to klasični osvajački, agresorski rat, svim sredstvima na jednu međunarodno priznatu državu, protiv Povelje Ujedinjenih nacija i svih važećih dokumenata međunarodnog prava. Ni Savet bezbednosti, ni Evropska unija, nisu reagovali na ovo kršenje, nego su krajnje pristrasno, katkad i ostrašćeno zavodili niz sankcija protiv SR Jugoslavije (Srbije i Crne Gore) i embargo na sve letove nad Bosnom, što je direktno pogađalo samo jednu, srpsku stranu u građanskom i etničkom ratu. U jednom drugom filmu (Snježana Brezo: "Dah života", nagrađen prvom nagradom u Dablinu 2014) svedočili smo tragediji 12 banjalučkih beba, o kojoj govore Željka Tubić i general Talić. Posle 40 dana blokade Banjaluke, ostavljene bez struje i svih sredstva za život, ovo je već bilo suviše. Digao se opet ceo srpski narod i pobacao natrag u Savu hrvatske i muslimanske ustaše, izborivši se za prolaz ("koridor") koji i danas spaja dva plućna krila srpske republike sa njenom maticom. Na Vidovdan 1992, na razmeđi Šamca i Modriče, spojili su se Krajiški korpus iz Banjaluke i Istočnobosanski korpus srpske vojske i položili zajedničku zakletvu, kojom je započela ova veličanstvena bitka.
"Regularna vojska" Republike Hrvatske upala je preko mosta u Brodu sa ciljem da odseče krajiške Srbe od glavnine vojske i naroda na istoku. Bivša JNA, megalomanska tvorevina Titove Jugoslavije na glinenim nogama, povukla se podvijenog repa iz Bosne ostavljajući narod na milost i nemilost ustaškim koljačima i muslimanskim džihadistima, koji su tada uzvikivali "Ovo je Četvrti rajh. Hajl Hitler!". Još u martu 1992. formirani su koncentracioni logori za Srbe u Odžaku i drugde i započeo teror nad civilnim stanovništvom; silovanje preko 200 žena i ubistvo 106 dece jasno su pokazivali da preostaje samo jedno: borba na život i smrt. Rat za opstanak Srba na ovim prostorima povela je grupa srpskih oficira bivše JNA, uglavnom Krajišnika, na čelu sa generalom Talićem (Boško Kelečević, Novica Simić, Stanko Lisica i čitava plejada sjajnih ratnika).
"Sve je bio film. Kao na filmu, leteli smo preko livada. Uopšte nije bio problem dati život, samo da se spojimo sa majkom Srbijom", seća se u filmu jedan od učesnika. "Preko Trebave, najkraćim putem za Srbiju", glasila je Talićeva komanda i ona je izvršena na Vidovdan, između 14. i 27. juna 1992. Tekovine ove bitke, okončane likvidacijom hrvatskog mostobrana i oslobođenjem Broda, u oktobru 1992, ugrađene su danas u temelje Republike Srpske.
Sve ovo se dobro vidi i čuje u filmu "Koridor 92", koji daje epsku sliku ratnih zbivanja prožetih dirljivim epizodama, zasnovanim na ratnim dnevnicima i svedočenjima učesnika.
Najvažnije je da je to slika masovnog otpora srpskog naroda kome je uspelo da povrati jedinstvo i slogu što je dalo izvanredne rezultate. Jedno je sigurno: srpska država sa leve strane Drine odbranila je pravo na postojanje. A to je važnije od manjih nedostataka, koji se tiču istorijske pozadine događaja kao i dramaturško-režijske teksture "Koridora 92", koji je održao visoke standarde televizijske produkcije, ostvarene u ranijim filmovima iste autorke o Košarama i Paštriku.
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)