ŠOK-PORAZ ORLOVA: Srbija uzdrmana, Svetsko prvenstvo u košarci nije više tako blizu

04. 07. 2022. u 20:55 >> 19:01

KOŠARKAŠKA reprezentacija Srbije doživela je bolan poraz. Pred punom halom u Nišu, Belgija je pobedila naše "orlove" sa jednim poenom prednosti, 73:74, ali i da je bilo ubedljivije, nezgodna situacija po našu nacionalnu selekciju bi bila ista.

ШОК-ПОРАЗ ОРЛОВА: Србија уздрмана, Светско првенство у кошарци није више тако близу

Ovaj poraz Srbije znači da je reprezentacija Srbije završila takmičenje u kvalifikacionoj grupi A na trećem mestu, poslednjem koje vodi u sledeću fazu borbi za Mundobasket, ali... Dalje idu "orlovi" uz baš loš učinak.

Naime, prvoplasirana Letonija, sa 11 bodova (pet pobeda i poraz) i drugoplasirana Belgija (4-2, za 10 bodova) ne samo da su bolje od Srbije i njenih 3-3 (devet bodova), nego će u novoformiranoj grupi ispred naše reprezentacije sigurno biti još i Grčka (sa 3-1 u dosadšnjim nastupima), možda i Turska (trenutno na učinku 2-2 u svojoj grupi), dok je u igri čak i Velika Britanija (sa 1-3).

Iz te, novoformirane I grupe, samo tri najbolje ekipe idu na Mundobasket, pa je pred Pešićevim izabranicima veoma težak zadatak u završnici kvalifikacija.

Kvalifikacije za Munobasket

Srbija - Belgija 73:74 (21:23, 17:15, 22:15, 13:21)

Srbija: Bjelica 12 poena, 6 skokova, 2 asistencije, 1 ukradena lopta, 4 izgubljene, Davidovac 3p, 67sk, 2as, 1uk, Jaramaz 9p, 4sk, 4as, 3iz, 1uk, Marinković 14p, 2sk, 2iz, i uk, Ristić 3p, 2sk, Avramović 11p, 2as, 1uk, Dangubić 3p, 2sk, Marjanović 7p, 10sk, 3iz, Petrušev nije igrao, Simanić 5p, 2sk, Todorović 6, Uskoković nije igrao

Belgija: Bako 17, De Zeuv 6, Lekomt 16, Obasohan 16, Vanvijn 8, Bratanović nije igrao, Liber 3, Salumu 3, Švarc, Seron 3, Tumba 2, Vanderhagen

U nastavku možete videti kako se odvijao tok meča u Nišu, koji je završen pobedom Belgijanaca uz koš Lekombta 40 sekundi pre kraja.

KRAJ! Srbija - Belgija 73:74

40' - Naši ne mogu da naprave faul za 15 sekundi! Belgija se iz Niša vraća sa pobedom u rukama. Nešto je stalo u našoj igri, a gosti su sa velikom lakoćom poentirali u završnici meča.
40' - Na 40 sekundi do kraja Lekombt ponovo pogađa i Belgija vodi! 73:74
39' - Ognjen Jaramaz je iznudio tri slobodna bacanja, od kojih je pogodio dva. Srbija vodi minimalnom prednošću 73:72
38' - Pogađa Lekombt uz faul. Belgija vodi poen prednosti!
37' - I još jedna trojka za goste. Samo dva prednosti za Orlove 71:69
37' - Trojka Belgijanaca. "Samo" pet poena prednosti za naše 71:66. Orlovi kao da su se umorili
35' - Jaramaz uz faul završava na drugi obruč u stilu Derika Rouza. 71:61
35' - Opet Pako poentira pod košem za goste. Njegov 15 poen. 68:61
34' - Davidovac za tri poena! 68:57
34' - Pako zakucava posle promašenog prodora Obasohana i vraća jednocifrenu razliku 65: 57
33' - Marjanović koristi svoju visinu i stiže do sedmog poena  pod košem. 65:55
32' - Nakon pogođenih bacanja Obasohana, Ristić maši pa je Belgija krenula u kontru ali se Davodovac sjajno postavio  i iznudio faul u napadu
31' - Trojka Todorovića u poslednjim sekundama napada! Dvocifrena prednost za naše 63:63
KRAJ TREĆE DEONICE
30' - Avramović kao brzi voz beži od čuvara i završava na obruču. Srbija pred poslednju četvrtinu ima sedam poena prednosti.
30' - Dangubić pogađa trojku! Imao je dovoljno vremena da se namesti 58:51. Najveće vođstvo do sad
29' - Utakmica kao da se igra samo na slobodim bacanjima. Obasohan pogađa za Belgiju prvo bacanje, a drugo maši
29' - Bjelica polovičan sa linije penala 55:50
29' - Avramović odmah pogađa trojku! Devet njegovih poena
28' - Salumu pogađa dugu dvojku 51:48
27' - Precizan je bek Partizana oba puta 51:46.
27' - Salumu pogađa jedno bacanje, a potom Avramović ide na liniju bacanja. Obe ekipe su ispunile bonus
26' - Ali ne zadugo, Belgija postiže dvojku 49:45
26' - Plus 6 je najveća prednost koju smo imali na ovom utakmici
26' - Srbija pravi mini seriju od 6:0 . Marniković je bio precizan oba puta sa penala 49:43
25' - Nemanja Dangubić pogađa prvo bacanje, ali maši drugo 47:43
24' - Marinković prekida lošu seriju pogođenom trojkom 46:43
24' - Već nekoliko napada zaredom i jedni i drugi ne mogu da pogode otvoren šut
23' - Belgijanci vraćaju trojku Bjelice i nerešen rezultat. Orlovi su nedovoljno agresivni u odbrani
22' - Nakon sjajnog skoka, Boban Marjanović pravi grešku u koracima. Srbija nikako ne može da se odlepi
22' - Profesor Bjelica pogađa trojku 43:30. On trenutno ima 11 poena
21' - Faul za faulom. Srbija pravi dva prekršaja u istom napadu i šalje goste na liniju penala. Opet je rezultat izjednačen 40:40
21' - U prvom napadu u drugom delu igre Ognjen Jaramaz poentira a Orlovi vode 40:38
20' -  KRAJ PRVOG POLUVREMENA  - 38:38
20' - Lepo je prošao Bjelica, ali je zaustavljen faulom i ide na liniju penala. Pogađa Profesor prvo, a potom maši drugo 38:38
20' - Belgija vodi prodorom Obasohana, 37:38. Tajm-aut traži Pešić
20 - Opet loše vraćanje u odbranu Orlova, Belgija je smanjila prednost iz kontre 37:36
19' - Tehnička greška za našeg selektora Svetislava Pešića nakon čega protivnici pogađaju penal, a potom maše zicer
19' - Jaramaz siguran oba puta sa penala.  Orlovi vode 37:33
19' - Naši momci se sporo vraćaju u odbranu i Belgija iz kontre lagano poentira 35:33
18' - Liber je bio neprecizan oba puta sa penala, rezultat ostaje isti
18' - Poentira Avramović, ali odmah nakon toga Marinković pravi faul i opet šalje goste na liniju slbodnih bacanja.
17' - Činilo se da je Švarc napravio korake, što je izazvalo reakciju publike u Čairu. ALi ipak, sudija svira dva bacanja za Belgijance. Gosti smanjuju vođstvo na 33:31
17' - Dejan Todorović pravi korake i poklanja loptu protivnicima, nakon čega Pako pogađa preko dvojice igrača 33:30
16' - Sjajna kontra. Avramović krade loptu i dodaje do Bjelice koji lagano završava 33:28
15' - Ristić maši prvo i pogađa drugo slobodno bacanje 31:26
15' - Ristić je nezaustavljiv pod košem, sada će naš centar otići na liniju za slobodna bacanja
14' - Dušan Ristić pivotira pod košem i Srbija ide na plus četiri 30:26

Pogledajte kakva atmosfera vlada u niškom Čairu

13' - I opet Simanić! Tri poena, Srbija vodi 28:26

12' - Belgija je ponovo povela sa linije slobodnih bacanja, ali je Avramović poentirao na tabli i opet vratio rezultat.
11' - Počela je i druga četvrtina. U prvom napadu druge deonice Belgijanci su promašili trojku, nakon čega je Boriša Simanić upisao svoje prve poene i doneo izjednačenje 23:23.

Kraj prve četvrtine 21:23 vode gosti.

10' - Nakon Seronove trojke, Todorović greši ali Belgijanci nisu znali to da iskoriste i dodatno uvećaju prednost.
9' - Nisu gosti dugo vodili. Dangubić provlači loptu ispod ruke čuvara i vraća prednost pola koša razlike 21:209' - Obasohan sjajnim prodorom stiže do svog desetog poena. Belgija vodi 19:20
5' - Zakucavanje Bobana Marjanovića donosi 12:11 Srbiji
3' - Raspucali su se i jedni i drugi. Marinković je trojkom doneo prvo današnje vođstvo Srbiji (7:6), sledećom 10:8, ali je Obasohan uzvratio istom merom - 10:11
19.00 Meč je počeo (tj. nastavljen!)

18.05 - Počelo je zagrevanje...

17.40 - Postojale su najave da Belgijanci neće želeti da igraju nastavak meča, ali su se izgleda tokom noći i ovog jutra predomislili, pa se u niškoj hali "Čair" očekuje da se od sedam uveče suprotstave našoj nacionalnoj selekciji.

Uoči meča:

Podseitmo, prekid je nastao u trećem minutu nakon što je Nemanja Bjelica fauliran pri rezultatu 3:6 za Belgiju. U tri navrata je struja "dolazila" i pravila problem (jedna faza nije radila kako treba, usled velike elektro-havarije), pa su nadležni košarkaški čelnici doneli odluku da se meč nastavi u ponedeljak od 19 časova.

Važnost utakmice

"Orlovi" ne ulaze u idealnom raspoloženju u ovaj duel, pošto su pre četiri dana izgubili od Letonije i ostali bez prilike da kao prvoplasirani iz grupe prođu u drugu fazu.

Brinuo je Svetislav Pešić da li će na ovom meču moći da računa na Aleksu Avramovića i Nemanju Bjelicu. Oni jesu u sastavu i to su dobre vesti. Ipak, naša reprezentacija je, istvoremeno, oslabljena neigranjem Marka Jagodića-Kuridže.

U prvom meču Belgije i Srbije, "orlovi" su poraženi u Monsu, pa će sigurno sada želeti da se revanširaju rivalu.

Podsetimo, naša selekcija trenutno ima učinak 3-2, baš kao i Belgija.

BONUS VIDEO: SVETISLAV PEŠIĆ PRED BELGIJU: Raduje me pun Čair